خودرو

رکوردشکنی دوباره تسلا در فروش خودروهای الکتریکی

تسلا ساعاتی پیش گزارش عملکرد سه ماهه اخیر خود را منتشر و اعلام کرد که در سه پایانی سال ۲۰۲۲، توانست بیش از ۴۰۵ هزار دستگاه خودروی الکتریکی را به مشتریان تحویل دهد که رکوردی جدید برای این شرکت محسوب می‌شود.  

با این آمار و ارقام، مجموع فروش خودروهای تسلا در سال ۲۰۲۲ از مرز ۱.۳ میلیون دستگاه عبور کرده است. تسلا این عملکرد موفق را مدیون افزایش تولید در کارخانه‌های گیگافکتوری تگزاس و برلین است. البته حجم تولید در کارخانه‌های فرمونت و گیگافکتوری شانگهای نیز نیز روندی افزایشی داشته است.  

در بیانیه تسلا آمده است: ما در سه ماهه چهارم، بیش از ۴۳۹ هزار خودرو تولید کردیم که ۴۰۵ هزار دستگاه به مشتریان تحویل شد. در سال ۲۰۲۲، میزان تحویل خودروها با رشدی ۴۰ درصدی به نسبت مدت زمان سال گذشته، به ۱.۳۱ میلیون دلار رسیده و حجم تولید نیز با رشدی ۴۷ درصدی، عدد ۱.۳۷ میلیون دستگاه را ثبت کرده است.

در خصوص جزییات خودروهای تحویلی نیز باید گفت که از میان ۴۰۵ هزار دستگاه، ۱۷ هزار و ۱۴۷ دستگاه خودروی مدل اس و مدل ایکس به دست مشتریان رسید و سهم خودروهای مدل ۳ و مدل Y نیز ۳۸۸ هزار و ۱۳۱ دستگاه بود.  

ایلان ماسک مدیرعامل تسلا در این رابطه گفت: علی‌رغم این حقیقت که سال ۲۰۲۲ به دلیل تعطیلی‌های اجباری، افزایش نرخ بهره و دشواری‌های مرتبط با تحویل خودروها، سال سخت و پرچالشی بود، این رکورد جدید ثبت شد.

سه ماهه پایانی ۲۰۲۲ برای این خودروساز بزرگ، بازه زمانی پرتنشی بود چراکه در اواخر ماه اکتبر بود که ایلان ماسک، خرید توییتر را نهایی کرد و مالک این شبکه اجتماعی شد. اگرچه ماسک به دنبال این بود که تمرکز و توجه خود را میان شرکت‌های تسلا، اسپیس ایکس و توییتر تقسیم کند اما خرید توییتر سبب شد تا ارزش سهام تسلا، با افت محسوسی همراه شود. طبق آخرین گزارش‌ها، ارزش تسلا در این مدت، افتی ۶۲۰ میلیارد دلاری را به خود دید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا