ایراناینترنت

وزیر ارتباطات: دلیل کاهش کیفیت اینترنت استفاده از فیلترشکن است

آی تی ایران- وزیر ارتباطات در یک برنامه تلویزیونی ضمن اعلام اینکه دلایل کاهش سرعت اینترنت در ایام اخیر استفاده از فیلترشکن و حملات سایبری در ایام اخیر بوده، قطع اینترنت را شایعه خواند و اعلام کرد اینترنت مانند هواست و کسی حق ندارد فضای تنفس مردم را قطع کند.

سه ماه از شروع محدودیت‌های اینترنتی می‌گذرد و هرروز این محدودیت‌ها تشدید می‌شود، با این حال وزیر ارتباطات شب گذشته در برنامه تلویزیونی صف اول شبکه خبر اعلام کرد که استفاده مردم از فیلترشکن اصلی‌ترین دلیلی است که باعث می‌شود مردم تجربه خوبی از استفاده اینترنت نداشته باشند. همچنین با اینکه او هفته گذشته و در حاشیه هیئت دولت گفته بود اختلال جزیی اینترنت حل شده است در این برنامه خبر اعلام کرد که یکی دیگر از دلایل کاهش سرعت و کیفیت اینترنت در روزهای اخیر حمله‌های سایبری به یک سرویس داخلی بوده است. 

از سوی دیگر زارع‌پور قطع اینترنت در ۳ دی ماه را هم شایعه خواند و گفت: «وزارت ارتباطات به دنبال افزایش سرعت و افزایش کیفیت اینترنت است. اینترنت مانند هوا می‌‌ماند و کسی نمی‌تواند آن را محدود کند. قطع اینترنت شایع است و چنین خبر‌هایی نیست، کسی نمی‌تواند فضای تنفس کشیدن مردم را قطع کند.»

همچنین او مانند گذشته تاکید کرد که توسعه شبکه ملی اطلاعات به معنی قطع اینترنت نیست و شبکه اینترنت نه تنها قطع نمی‌شود، بلکه سرعت آن افزایش پیدا خواهد کرد.

در ادامه این مصاحبه زارع‌پور بازهم مانند همیشه تاکید کرد که محدودیت ایجاد شده روی برخی پلتفرم‌ها در اختیار این وزارتخانه نیست و این محدودیت‌ها به دستور مراجع امنیتی صورت گرفته و همین مراجع هم باید دستور به رفع این محدودیت‌ها دهند، چون در این زمینه وزارت ارتباطات تنها یک مجری است. 

از سوی دیگر او از رشد و استقبال مردم از پلتفرم‌ها و پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی گفت و این رشد را باعث مباهات دانست. 

او در واکنش به سوال مجری که آیا فیلترینگ رقبای خارجی که باعث رشد استفاده از پلتفرم‌های داخلی شده مایه مباهات است گفت: «محدودیتی که با آن مواجه شده‌ایم به دستور مقامات امنیتی و به دلیل قرار گرفتن در یک شرایط ناخواسته بوده است. در این زمان تمام تلاش ما این بوده که ارتباطات مردم قطع نشود و کار کسب‌وکارها نخوابد. همانطور که می‌دانید سال ۹۶ وقتی تلگرام فیلتر شد مردم به دلیل فراهم نبودن شرایط و سرویس‌های داخلی با کیفیت از انجام کارهای خود ماندند، اما حالا پیام‌رسان‌های بومی داریم که ۱۰ میلیون کاربر فعال روزانه دارند.»

زارع‌پور در ادامه با اعلام اینکه واتس‌اپ همین حالا ضعیف‌ترین پیام‌رسان در دنیا است اعلام کرد: «محدودیت‌های بسیار زیادی در این پیام رسان وجود دارد و ویژگی‌های بسیار بهتری در سایر مدل‌های خارجی وجود دارد.»

او ادامه داد: «قبل از شروع این محدودیت‌ها، از زمانی که کارم را در وزارت ارتباطات شروع کردم، تقویت پلتفرم‌ها و پیام‌رسان‌های بومی را جزیی از برنامه خود گذاشتم. این سرویس‌ها به آرامی در حال رشد بودند که ناگهان در یک شرایط نخواسته قرار گرفتیم، بنابراین توسعه این سکوها شدت گرفت و آنها توانستند با اضافه کردن قابلیت‌های ویژه رشد و با استقبال مردم و کسب‌وکارها مواجه شوند.»

زارع‌پور تاکید کرد مزیت‌هایی که حالا این پیام‌رسان‌ها و برخی پلتفرم‌ها برای کسب‌وکارها ایجاد کرده‌اند آن هم در این مدت، مایه مباهات است و اینکه توانسته‌اند با بالا بردن ظرفیت‌های خود پاسخگوی نیاز مردم و کسب‌وکارها باشند. 

زارع‌پور در پاسخ به این سوال که تعدد در استفاده از پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی مختلف مردم را سردرگم کرده و به نوعی ضعف محسوب نمی‌شود توضیح داد: «تعدد پیام‌رسان‌ها هم نکات مثبت دارد و هم منفی. نکته مثبت آن این است که می‌تواند به سلایق متنوع پاسخ دهد و نکته منفی آن این است که منجر به سردرگمی مردم خواهد شد.»

همچنین در این مصاحبه تاکید کرد در بسیاری از کشورهای دنیا که تلگرام و واتساپ و سایر پیام‌رسان‌های جهانی باز است، مردم از پیام رسان بومی خود استفاده می‌کنند. زارع پور با اشاره به سفر اخیر خود به سئول در این مورد گفت: «در این کشور نود درصد مردم از پیام رسان KakaoTalk استفاده می‌کنند و تمام برنامه‌ها و کارهای خود را با آن پیش می‌برند.»

در پایان وزیرارتباطت در این برنامه خبر داد که برای جلوگیری از سردرگمی مردم به خاطر تعدد پیام‌رسان‌های بومی قرار است با پیاده‌سازی سیستم استاندارد تمام پیام‌رسان‌ها در یکجا تجمیع و به یکدیگر متصل شوند. او وعده داد این اتفاق تا دهه فجر یا پایان سال رخ خواهد داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا