تکنولوژی

وزیر یا نمی‌داند پورت چیست یا نمی‌داند ۲۰ میلیون چه مقدار است

انتقاد معاون فناوری اطلاعات شرکت مخابرات از پروژه پوشش ۲۰ میلیون فیبرنوری وزارت ارتباطات.

آی تی ایران- توسعه شبکه فیبرنوری و پوشش ۲۰ میلیون فیبرنوری در کشور تا پایان کار دولت سیزدهم از جمله وعده‌های اصلی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده است. وعده‌ای که به باور بسیاری از کارشناسان بسیار بلندپروازانه است.   این کارشناسان با اشاره به پروژه‌هایی همچون اتصال فیبرنوری به منازل توسط اپراتور فیبرنوری در اوایل دهه ۹۰ می‌گویند، با توجه به کمبود سرمایه‌گذاری و مشکلات در توسعه زیرساخت‌های شبکه فیبرنوری به نظر بعید می‌رسد که دولت بتواند ۲۰ میلیون خانوار را تحت پوشش اینترنت فیبرنوری قرار دهد.  

اما پیوسته مقامات وزارت ارتباطات از جمله رئیس سابق سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی یعنی صادق عباسی شاهکوه این انتقادها را رد کرده و اعلام کرده‌که با تقسیم کار و انجام مجموعه کارهایی در طول مسیر اجرا، این پروژه امکان‌پذیر است.

حالا در تازه‌ترین واکنش به پروژه توسعه فیبرنوری وزارت ارتباطات، شرکت مخابرات به عنوان یکی از اصلی‌ترین بازیگرانی که در این مسیر وظیفه اصلی را دارد به این برنامه وزارتخانه اعتراض و اعلام کرده که با توجه به آهنگ کند توسعه اینترنت ثابت رسیدن به ۲۰ میلیون پوشش فیبرنوری در کشور غیر ممکن است.

سید میثم سیدصالحی، معاون فناوری اطلاعات شرکت مخابرات ایران که در کارنامه کاری خود مدیریت پیام‌رسان پرسروصدای سروش را هم دارد در یک مصاحبه با روزنامه جوان به انتقاد تند از برنامه توسعه‌ای فیبرنوری وزارت ارتباطات پرداخته است.  

صالحی در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه پوشش ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری واقعی است گفته است: «روز اول باید می‌گفتیم آقای وزیر شما بر چه مبنایی داری می‌گویی به ۲۰ میلیون پورت FTTH نیاز است؟ مبنای خودت را بگو. یا نمی‌دانی پورت چیست یا نمی‌دانی ۲۰ میلیون چه مقدار است! کجای دنیا یک چنین سرویسی دارد؟!» او ادامه داده است: «شما دارید در مورد کشوری که کوچک‌تر از یکی از استان‌های کوچک ماست صحبت می‌کنی یا درباره کشورهای صاحب فناوری صحبت می‌کنی؟ فرانسه ۶۰ میلیون پورت ADSL دارد، به سمت FTTH هم حرکت کرده‌است و ۱۰ تا ۱۲ درصد سرویس FTTH دارد. ما کلاً با ۱۰ میلیون کاربر می‌خواهیم به ۲۰ میلیون FTTH برسیم.»

صالحی در واکنش به این سوال که وزارت ارتباطات توسعه این پروژه را به مخابرات سپرده است با اعلام اینکه با گفتن اتفاقی نمیفتد توضیح داده است: «همین! فقط با گفتن که اتفاقی نمی‌افتد. می‌گویند پنج تا قورباغه در استخر بودند، یکی از آن‌ها تصمیم گرفت به بیرون بپرد، حالا چندتا قورباغه در استخر هستند؟ همچنان پنج قورباغه، چون او فقط تصمیم گرفته‌است، نپرید! الان هم وزارت ارتباطات نشسته پشت درهای بسته و برای خودش تصمیم گرفته، قواعدی هم که می‌گذارد با قواعد بازار همخوانی ندارد. مخابرات دارد مسیر خودش را می‌رود و ان شاءالله تا سال ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ در ۵ میلیون پورت سرویس خواهد داد. الان ۲ میلیون پوشش دارد، ۲۰۰ هزار عدد هم ارائه شده‌است، بعد هم بروید ببینید FCPها چه مقدار راه انداخته‌اند و آن‌ها چه می‌گویند. ولی ببینید رویکرد وزارتخانه چیست و از کدام حمایت می‌کند، وزیر با ما عکس دارد یا با FCP ها، این دیگر تابلو است!»

او در بخش‌های دیگر این مصاحبه با اعلام اینکه در شرایط فعلی پوشش ۲۰ میلیونی پورت فیبرنوری غیر ممکن است اعلام کرده که پیش نیاز راه‌اندازی ۲۰ میلیون پوشش فیبرنور ی توسط مخابرات ۱۸ هزار میلیارد تومان سرمایه است ولی آنها به جای این سرمایه‌گذاری دارند زمین می‌فروشند و خرج نقدینگی می‌کنند، حقوق می‌دهند و تنها بخشی از  درآمد خود را صرف سرمایه‌گذاری می‌کنند.  

طبق آخرین اطلاعات ثبت شده در سایت iranfttx. ir که وضعیت پیشروی طرح ملی فیبرنوری منازل و کسب‌وکارها را گزارش می‌دهد تا مهر ماه سال جاری تنها ۱ میلیون و ۸۶۵ هزار و ۱۲۴ خانوار تحت پوشش فیبرنوری درآمده‌اند.

از این تعداد تنها ۱میلیون و ۶۹۳ هزار و ۸۱۹ پورت فیبرنوری نصب شده است که از همین میزان نیز ۱ میلیون ۳۵۹ هزار و ۴۳۷ پورت متعلق به FTTH و ۳۳۴ هزار و ۳۸۲ پورت منصوبه نیز متعلق به VDSL است.  

از سوی دیگر از این میزان پورت منصوبه تنها ۱۹۹ هزار و ۴۸۰ کاربر سرویس‌گیرنده فیبرنوری یا همان FTTH هستند و ۱۶۵ هزار و ۸۴۹کاربر نیز سرویس‌گیرنده VDSLهستند.  

این آمارها به صورت شفاف نشان می‌دهند در حالی که تنها نزدیک به ۳ سال از پایان کار دولت سیزدهم باقی مانده، وزارت ارتباطات تا چه میزان از پوشش ۲۰ میلیون فیبرنوری در کشو ر عقب است. با تمام انتقادها و آهنگ کند پیش‌روی توسعه فیبرنوری در کشور، رگولاتوری به عنوان مسئول پیش‌روی این پروژه در وزارت ارتباطات معتقد است که با قسیم کاری که در این زمینه بین اپراتورها صورت گرفته، آنها بسیار امیدوارند تا پایان سال ۱۴۰۳.۲۰ میلیون پوشش فیبر نوری در کشور ایجاد شود که در نهایت از این میزان پوشش، شش میلیون کاربر نیز سرویس‌گیرنده فیبر باشند.

 جوابیه مخابرات در خصوص مصاحبه منتشر شده در روزنامه جوان

چند ساعت بعد از بازنشر این گفته‌های معاون فناوری اطلاعات شرکت مخابرات در مصاحبه با روزنامه جوان، شرکت مخابرات با انتشار جوابیه‌ای گفته‌های سید میثم سیدصالحی را در این مصاحبه «منقطع شده» اعلام کرده و گفته است که اظهارات صالحی در این زمینه در شرایط غیررسمی گفته شده و قرار نبوده این گفته‌ها منتشر شود.

در این جوابیه اعلام شده که صحبت‌های صالحی و انتقادش از برنامه توسعه فیبرنوری وزارت ارتباطات غیرحرفه‌ای و ناقص بوده است. مخابرات اعلام کرده که گفته‌های صالحی در این زمینه غیررسمی بوده و موجب سوءبرداشت شده است.

در این جوابیه با اعلام اینکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همواره حامی شرکت مخابرات ایران در بخش های مختلف بوده آمده است: «مصاحبه معاون فناوری اطلاعات شرکت مخابرات ایران با روزنامه جوان به صورت کامل منتشر نشده و این مصاحبه بخش‌های تکمیلی داشته و انتشار ناقص آن از اخلاق و انصاف رسانه‌ای به دور بوده است.

در این جوابیه تاکید شده که زمان این گفت‌وگوی دوستانه و غیررسمی روزنامه جوان با مدیر مخابرات مربوط به ماه‌های گذشته و آن هم در قالب ترسیم فضای موضوعی ICT کشور بوده و قرار نبوده که این گفته‌ها انتشار عمومی شود. در این زمینه مخابرات گفته است: «مقرر بوده این مصاحبه بعدا در گفتگو با آقای سیدصالحی و دیگر فعالان حوزه ICT کشور تکمیل شده و سپس در قالب یک گزارش خبری آسیب شناسانه باشد؛ اما تنظیم غیرحرفه‌ای و انتشار بخش‌های حاشیه غیرقابل انتشار این مصاحبه بدون کنترل نهایی با گفت‌وگو شونده علی رغم توافقات انجام شده منجر به شیطنت‌های رسانه ای و برداشت‌های خلاف واقع شده است.»

در پایان هم مخابرات با اشاره به اینکه مصاحبه مذکور منقطع شده و بخش‌های منتشر شده مربوط به فضای خبری حوزه ICT دولت‌های گذشته بوده است اعلام کرده: «در حال حاضرشرکت مخابرات ایران بعنوان بزرگترین اپراتور ارتباطی کشور در تعامل کامل با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مسیر تحقق اهداف و رسالت های تدوین شده حوزه ICT در راستای خدمت رسانی هرچه بیشتر به مردم شریف ایران اسلامی قراردارد.»

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. 정품 비아그라,비아그라구매,비아그라구입,처방전없이 초간편주문.합리적인가격.비아그라 퀵배송,비아그라온라인약국,시알리스.각종 발기부전치료제 판매 전문 온라인스토어 13년동안 단 1건도 가품판매에 관한 스캔들이 없는 믿을수 있는 스토어 입니다.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا