ایراناینترنت

پیام رسان وایبر و iMessage هم از دسترس خارج شدند

پیام‌رسان وایبر هم به لیست سرویس‌های از دست خارج شده پیوست. کابران وایبر از شب گذشته در ایران امکان استفاده این پیام رسان بدون فیلتر شکن را ندارند. این اولین بار نیست که این پیام‌رسان در ایران با محدودیت دسترسی مواجه می‌شود. سال ۹۳ نیز بعد از استقبال بالای کاربران برای استفاده از این پیام‌رسان حاکمیت به جای فیلتر دائمی وایبر دست به استفاده از سیاست کاهش پهنای باند آن زد. با این کار کاربران هنگام ارسال پیام متنی و مخصوصا عکس و ویدئو با کندی شدیدی روبه‌رو بودند. در نهایت همین تصمیم در همان زمان باعث شد تا وایبر کاربران بی‌شمار ایرانی خود را از دست بدهد. در آن زمان کاربران برای خلاصی از اختلال‌های عمدی روی وایبر به سمت استفاده از تلگرام رفتند، پیام‌رسانی که به شدت محبوب شد؛ اما در نهایت تلگرام هم به دنبال شکایت یک بازپرس در سال ۹۷ زیر تیغ فیلترنگ رفت.

همچنین از عصر روز سوم مهر دسترسی کاربران سیستم عامل ios به پیام‌رسان iMessage با اختلال همراه شده و حالا بسیاری از کاربران این پیام‌رسان اعلام می‌کنند که بدون استفاده از فیلتر شکن امکان استفاده از آن را ندارند.، iMessage پیام رسان شرکت اپل است که تمامی پیغام‌های ارسالی و دریافتی بین دو دستگاه آیفون مستقیماً از طریق اینترنت ثابت و همراه به‌صورت کاملاً آنی ارسال می‌شود.

از عصر روز ۳۰ شهریور ماه بسیاری از سرویس‌های اینترنتی از جمله اینستاگرام، واتساپ، لینکدین، اسکایپ، گوگل پلی و اپ استور از دسترس کاربران داخل ایران خارج شده‌اند.

همچنین به دنبال این اتفاق از دوم مهر نیز مایکت و کافه‌ بازار اقدام به حذف برنامه اینستاگرام و واتساپ از روی فروشگاه خود کردند.

از سوی دیگر هم از سوم مهرماه سرویس google chat که به تازگی به خاطر رفع تحریم اینترنتی ایران، از سمت گوگل در اختیار کاربران قرار گرفته بود نیز از دسترس خارج شد. در واقع رفع تحریم گوگل چت در راستای مجوز جدید خزانه‌داری آمریکا برای کاهش تحریم‌های تکنولوژی حوزه ارتباطی رخ داد.

از ابتدای مهر ماه وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که معافیت شرکت‌های تکنولوژی از تحریم‌های ایران را گسترش می‌دهد تا شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های اینترنتی مختلف بتوانند خدمات بیشتری در اختیار مردم ایران قرار دهند.

به دنبال از دسترس خارج شدن این سرویس‌ها، اینترنت نیز با اختلال‌های فراوانی همراه است و در بیشتر ساعات شبانه‌روز تنها امکان دسترسی به سرویس‌های داخلی وجود دارد. اختلال و قطعی اینترنت در ساعاتی از روز مانند ۱۶ تا ۲۴ مشهودتر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا