ایراناینترنت

افزایش ۴۰ درصدی ظرفیت اینترنت در یک‌ سال اخیر

گزارش عملکرد شرکت ارتباطات زیرساخت منتشر شد

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت از افزایش بیش از ۴۰ درصدی ظرفیت اینترنت بین‌الملل در یک سال اخیر خبر داد و گفت: ترانزیت داده در کشور از مرز ۶ ترابیت بر ثانیه عبور خواهد کرد. وی توجه به مهندسی ترافیک داخل و بین‌الملل را لازمه‌ی دستیابی به ارتباطی پایدار و پرسرعت دانست و افزود: توجه به این موارد می‌تواند موجب افزایش هماهنگی و کیفیت ارتباطات در هر سه لایه‌ی دسترسی، تجمیع و هسته شود.

افزایش ظرفیت انتقال تا ۱۲۰ ترابیت بر ثانیه

امیر محمدزاده لاجوردی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، همزمان با سالگرد تاسیس این شرکت به بیان جزییاتی از عملکرد این مجموعه پرداخت و بر تسریع برنامه‌های توسعه‌ای در نظر گرفته شده در دو سال پیش رو تاکید کرد. وی با اشاره به افزایش ظرفیت انتقال تا ۱۲۰ ترابیت بر ثانیه گفت: از ابتدای تشکیل شرکت زیرساخت تا ابتدای دولت سیزدهم ظرفیت انتقال کشور به حدود ۳۰ ترابیت بر ثانیه رسید. در دولت سیزدهم با تکیه بر توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی این ظرفیت را در طول ۴ سال به ۱۲۰ ترابیت بر ثانیه افزایش خواهیم داد. محمدزاده تصریح کرد: در گام نخست اجرای این پروژه، تا پایان سال ۱۴۰۱ ظرفیت انتقال کشور از حدود ۳۰ ترابیت بر ثانیه به حداقل ۶۰ ترابیت بر ثانیه افزایش خواهد یافت و در کمتر از ۱۸ ماه افزایشی دو برابری در ظرفیت انتقال را شاهد خواهیم بود.

تبدیل شدن به هاب ترانزیت منطقه

مدیرعامل شرکت زیرساخت در بخش دیگری از صحبتهای خود به برنامه تعریف شده برای تبدیل کردن ایران به هاب ترانزیت منطقه اشاره کرد و گفت: : ظرفیت ترانزیت ترافیک داده تا مرداد ۱۴۰۰ به ۱.۳ ترابیت بر ثانیه رسیده بود و اکنون در آستانه یک‌سالگی دولت، با رشد تقریبا ۷۷ درصدی به ۲.۳ ترابیت بر ثانیه افزایش یافته است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان دولت سیزدهم ترانزیت داده در کشور از مرز ۶ ترابیت بر ثانیه عبور کند. با ایجاد کریدور ترانزیت شرق به غرب و جنوب به شمال تحولی اساسی در حوزه ترانزیت داده و امنیت منطقه رخ خواهد داد. تبدیل‌شدن به تامین‌کننده اصلی اینترنت برخی از کشورهای همسایه از دیگر اقدامات استراتژیک این شرکت طی سال گذشته بوده است.

مهندسی ترافیک داخل و بین‌الملل

وی ضمن تاکید بر لزوم توجه به مهندسی ترافیک داخل و بین‌الملل افزود: یکی از نیازهای اصلی شبکه کشور از لایه دسترسی تا لایه هسته، توسعه شبکه بر اساس مهندسی ترافیک است. محمدزاده تصریح کرد: در حال حاضر برای انتقال اطلاعات بین دو نفر در یک شهر لازم است درخواست به تهران و در مواقعی به خارج از کشور منتقل و جواب آن مجددا از همین مسیر به فرد دوم منتقل شود. این مدل منجر به افزایش هزینه، کاهش سرعت و تجربه‌ی نامناسب کاربری شده است. لازمه‌ی ارتباطی پایدار و پرسرعت، افزایش هماهنگی و کیفیت ارتباطات در هر سه لایه‌ی دسترسی، تجمیع و هسته است که اکنون به ترتیب بر عهده اپراتورهای ثابت و سیار، شرکت مخابرات ایران، و شرکت ارتباطات زیرساخت است.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با تاکید بر اینکه وجود هر تنگنایی در هر سه لایه‌ی مذکور بر شبکه ارتباطاتی مردم تاثیر منفی خواهد گذاشت گفت: هدف مهندسی ترافیک داخل، توزیع داده‌ها در سراسر کشور و محلی‌سازی ارائه خدمات ارتباطی و محتوایی به مردم است. این موضوع در حوزه بین‌الملل نیز صادق است. اگر امروز قطعی لینک ارتباطی با روسیه (به دلیل جنگ روسیه و اوکراین) با پهنای باند ۴۰۰ گیگابیت بر ثانیه یا قطعی لینک ارتباطی با قطر در خلیج فارس با پهنای باند ۸۰۰ گیگابیت بر ثانیه یا قطعی لینک با پهنای باند ۱.۸ ترابیت بر ثانیه در ارمنستان، ارتباطات کشور را دچار بحران نمی‌کند ناشی از اقدامات مهندسی ترافیک بین‌الملل و رعایت اصول پدافندی در تامین ترافیک خارجی از حداقل ۸ کشور مختلف (از گذشته تا کنون) و افزایش بیش از ۴۰ درصدی ظرفیت اینترنت بین‌الملل کشور در یک سال گذشته است.

محمدزاده لاجوردی:
محمدزاده لاجوردی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت: اگر امروز قطعی لینک ارتباطی با روسیه (به دلیل جنگ روسیه و اوکراین) با پهنای باند ۴۰۰ گیگابیت بر ثانیه یا قطعی لینک ارتباطی با قطر در خلیج فارس با پهنای باند ۸۰۰ گیگابیت بر ثانیه یا قطعی لینک با پهنای باند ۱.۸ ترابیت بر ثانیه در ارمنستان، ارتباطات کشور را دچار بحران نمی‌کند ناشی از اقدامات مهندسی ترافیک بین‌الملل و رعایت اصول پدافندی در تامین ترافیک خارجی از حداقل ۸ کشور مختلف (از گذشته تا کنون) و افزایش بیش از ۴۰ درصدی ظرفیت اینترنت بین‌الملل کشور در یک سال گذشته است.

راه‌اندازی قطب مراکز داده

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت راه‌اندازی قطب مراکز داده (در حداقل ۳ نقطه از کشور) را یکی از پروژه‌های بزرگی دانست که در دولت سیزدهم آغاز شده است. وی تاکید کرد: در این ۳ نقطه مراکز داده‌ای با حداقل ۳۰۰۰ رک با مشارکت حداقل ۵ شرکت خصوصی راه‌اندازی خواهد شد. این مراکز به توزیع و محلی‌سازی ترافیک در کشور و کاهش وابستگی به مراکز داده در تهران کمک خواهد کرد.

ضرورت به‌سازی و نوسازی زیرساختها

محمدزاده لاجوردی با تاکید بر ضرورت اجرای سریع پروژه‌های به‌سازی و نوسازی که با هدف مقابله با فرسودگی شبکه‌های مادر مخابراتی انجام می‌شود گفت: افزایش هزینه‌های بخش ارتباطی در سالیان گذشته منجر به کاهش سرمایه‌گذاری در توسعه شبکه به ویژه در حوزه‌ی برق و نیرو گشته است. توسعه و نوسازی شبکه سوئیچ در ۳۵ نقطه از کشور، توسعه شبکه‌ی IP، راه‌اندازی مرکز سوم، به‌سازی شبکه برق زیرساخت، و تنوع‌بخشی به مسیرهای ارتباطی با هدف ارتقای پدافند غیرعامل از پروژه‌های مهم شرکت زیرساخت در دو سال آینده است.

در حال حاضر، شرکت ارتباطات زیرساخت تنها متولی شبکه‌های مادر مخابراتی و ارتباطی در کشور است؛ شرکتی که دارای حداقل ۷۰ هزار کیلومتر فیبر نوری، ۳۰۰ ایستگاه فیبر نوری، ۳۴ ترابیت بر ثانیه ظرفیت انتقال، و ۲۴ ترابیت بر ثانیه ظرفیت IXP است اما با این همه، نیازمند تحول است.

 

 

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا