استارتاپ

سرمایه‌گذاری بیل گیتس در یک استارتاپ حوزه تهویه هوا

شرکت Blue Frontier از محلول نمک غلیظ برای تهویه هوا استفاده می‌کند.

طی سال‌های اخیر، استارتاپ‌های مختلفی در اقصی نقاط جهان، با ابداع روش‌ها و دستگاه‌های خلاقانه، راهکارهای خود را برای کمک به رفع بحران تغییرات اقلیمی‌ارائه کرده‌اند.  

در این بین اما شرکت Blue Frontier که استفاده از محلول نمک غلیظ برای ارائه سیستم‌های تهیه هوای مطبوع را دنبال می‌کند، اخیرایک کمک مالی قابل توجه را از بیل گیتس برای توسعه این طرح دریافت کرده است.  

اما آنچه بیل گیتس را نسبت به آینده این استارتاپ و فناوری آن امیدوار کرده، تفاوت آن با دیگر نمونه‌های مشابه موجود است. این روزها، اغلب سیستم‌ها و فناوری‌های تهویه مطبوع کنونی، مصرف برق بالایی دارند و می‌توانند گازهای مضری همچون هیدروفلوئوروکربن و دی اکسید کربن را به جو آزاد کنند.  

اما Blue Frontier که روی نسل جدیدی از سیستم‌های تهویه مطبوع کار می‌کند، مدعی شده که فناوری جدید این شرکت می‌تواند مصرف برق را تا ۹۰ درصد کاهش دهد. رقمی‌که بسیار امیدوارکننده است و باعث شد تا بیل گیتس ۲۰ میلیون دلار را در راستای برنامه Brealkthrogh Energy Venture برای توسعه این طرح به شرکت مذکور کمک کند.

استارتاپ Blue Frontier هنوز توضیحی را در خصوص نحوه عملکرد این سیستم و فناوری ارائه نداده و اما با نگاهی به وب‌سایت این شرکت می‌توان به اطلاعاتی در این رابطه دست یافت. به گفته این شرکت، خنک‌سازی و تهویه مطبوع از طریق محلول نمک سفارشی انجام می‌شود که همانند یک ماده خشک‌کننده عمل می‌کند.

در ادامه آمده است که این محلول نمکی، از طریق یک پمپ حرارتی که مقدار از آب درون آن را تبخیر می‌کند، به شدت غلیظ می‌شود و تا زمانی که نیاز به تهویه هوا نباشد، هوا به آن راهی نخواهد داشت. هنگامی‌که این محلول غلیظ با هوا تماس پیدا می‌کند، با جدب بخار آب، آن را مرطوب می‌کند و بعد از آن، از طریق خنک‌سازی غیرمستقیم تبخیری، دمای هوا را کاهش می‌دهد.

از آنجایی که این فناوری، مهر تایید بیل گیتس را دریافت کرده، می‌توان به آن امیدوار بود. با این حال، فناوری مذکور هنوز به توسعه نهایی نرسیده و باید منتظر ماند و دید که چه زمانی این سیستم آماده عرضه به بازار خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا