گوگل

گوگل در روسیه ۳۶۵ میلیون دلار جریمه شد

روسیه شرکت گوگل را به دلیل عدم حذف برخی از ویدیوهای یوتیوب مغایر با قوانین این کشور، به پرداخت جریمه ۳۶۵ میلیون دلاری محکوم کرد.
رگولاتور ارتباطاتی روسیه موسوم به Roskomnadzor، با انتشار بیانیه‌ای عنوان کرد که یوتیوب از دستورات مبنی بر حذف «محتواهای ممنوعه» در این پلتفرم که شامل ویدیویهای مرتبط با ترویج افراطی‌گری و تروریسم و همچنین اطلاعات نادرست درباره جنگ اوکراین بود، پیروی نکرد و جریمه مذکور برای این شرکت در نظر گرفته شد.
این نهاد در ماه مارس نیز گوگل را به خاطر عدم حذف ویدیوهای «غیرقانونی» به پرداخت جریمه تهدید کره بود. حال با گذشت چند ماه، جریمه ۳۶۵ میلیون دلاری برای این شرکت بریده شد که عدد قابل توجهی است و باید دید که آیا گوگل واقعا تصمیمی‌به پرداخت این جریمه خواه داشت یا خیر؛ با این حال هنوز گوگل واکنشی را در قبال این گزارش و جریمه اعمال‌شده نشان نداده است.
گوگل در ماه مه امسال نیز از تصمیم خود برای تعطیلی فعالیت‌های خود در روسیه خبر داد و اعلام کرد که مقامات روسی، دارایی‌های این کشور را در روسیه توقیف کرده‌اند و دیگر نمی‌تواند به فعالیت‌های خود در روسیه ادامه دهد. چندی پیش نیز شعبه گوگل در روسیه، رسما اعلام ورشکستگی کرد.
اختلافات میان روسیه و گوگل در گذشته وجود داشته و این کشور در دسامبر گذشته، شرکت گوگل را به علت عدم حذف محتوای ممنوعه، ۱۰۰ میلیون دلار جریمه کرد. اما پس از حمله روسیه به اوکراین، شعله آتش این اختلافات بیشتر شد.
همانند بسیاری از شرکت‌های بزرگ فناوری جهان، گوگل دسترسی مشتریان روسی به سرویس‌های خود را قطع کرد، فروش تبلیغات از سوی روس‌ها در گوگل ممنوع شد. گوگل همچنین دسترسی رسانه‌های دولتی به کانال‌هایشان در یوتیوب را مسدود کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا