تکنولوژی

ماینرهای اتریوم در ۱۸ ماه گذشته، ۱۵ میلیارد دلار کارت گرافیک خریدند

ماینرهای ارز دیجیتال اتریوم در ۱۸ ماه گذشته، نزدیک به ۱۵ میلیارد دلار برای خرید کارت گرافیک هزینه کردند.  

طبق گزارش مرکز Bitpro Consulting، این رقم در حالی به دست آمد که هزینه‌های پرداختی برای خرید پردازنده‌ها، مادربردها، PSUها و دیگر تجهیزات جانبی برای استخراج رمزارز لحاظ نشد. این شرکت در زمینه خرید و بازسازی سخت‌افزار استخراج رمزارز فعالیت دارد.

در اواخر سال ۲۰۲۰، ارزش بسیاری از رمزارزها با رشد محسوسی همراه شد و میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان به سمت خرید کارت گرافیک برای استخراج اتریوم سوق داد تا از این طریق بتوانند در کمترین زمان، درآمد و سود کلانی را به دست آورند.  

در همان زمان بود که شرکت‌های AMD و انویدیا، نسل جدید پردازنده‌های گرافیکی خود را به بازار عرضه کردند که از عملکرد بسیار مناسبی به نسبت مدل‌های قبل از خود برخوردار بودند و بسیاری از گیمرها نیز نتوانستند خود را از وسوسه خرید این پردازنده‌های گرافیکی رها کنند.  

موج بی‌سابقه تقاضا برای خرید این محصول، باعث شد تا قیمت‌ها به شدت افزایش یابد. بر اساس گزارش Jon Peddoe Research، این مسئله منجر به این شد که میانگین قیمت فروش کارت‌های گرافیکی از حدود ۴۰۰ دلار در سال ۲۰۰۹ به تقریبا ۸۰۰ دلار در سال ۲۰۲۱ برسد.

افرادی که در اوایل این افزایش قیمت‌ها، ماینینگ را آغاز کردند توانستند سود کلانی را به دست آورند. اما بهای اتریوم اکنون به نسبت بالاترین قیمت خود، حدود ۸۰ درصد کاهش داشته و بسیاری از کاربران را به دردسر انداخته است.  

بلومبرگ در گزارشی نوشت که یکی از این ماینرها مدعی شد تاکنون تنها ۵۰۰۰ دلار ارز دیجیتال از ۳۰ هزار دلاری را که برای خرید تجهیزات سخت‌افزاری ماینینگ هزینه کرده، به دست آورده است.  

شواهد از ثابت بودن ارزش اتریوم حکایت دارند اما توسعه‌دهندگان مدعی هستند که حرکت رو به رشد اتریوم در ماه آگوست رقم خواهد خورد؛ هر چند ممکن است این پیش‌بینی به واقعیت تبدیل نشود و به تعویق بیفتد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا