استارتاپایران

پیگیری قضایی برای توقف پخش «شهرک کلیله و دمنه»

ساترا: پخش این مجموعه هنوز ادامه دارد ولی ممکن است پلتفرم «فیلم‌نت» فیلتر شود

درحالی که اخیرا خبرهایی مبنی بر توقف پخش مجموعه «شهرک کلیله و دمنه» در رسانه‌ها منتشر شده بود، تهیه‌کننده این مجموعه این خبر را تکذیب کرد. ساترا نیز در گفتگوی دیگری تاکید کرد که اگرچه نمایش اثر هنوز ادامه دارد اما این سازمان در حال پیگیری قضایی برای توقف پخش این مجموعه و یا فیلتر پلتفرم فیلم‌نت است. علت واکنش‌های مدت اخیر، پخش این مجموعه بدون داشتن مجوز از ساترا است. گفته می‌شود که عوامل این فیلم حاضر به اعمال اصلاحات ارایه شده از سوی ساترا نشده بودند و به همین دلیل ساترا مجوزی برای تایید پخش این اثر صادر نکرده است.

تهیه کننده اثر: پخش متوقف نشده است

در پی انتشار اخباری مبنی بر توقف پخش سریال عروسکی «کلیله و دمنه» مرضیه برومند، تهیه‌کننده سریال اعلام کرد که چنین خبری صحت ندارد. سید مصطفی احمدی، تهیه‌کننده سریال عروسکی «کلیله و دمنه» در گفت‌وگویی با ایسنا درباره‌ی توقف پخش این سریال اظهار کرد: این خبر صحت ندارد و هیچ مطلبی در این زمینه به ما اعلام نشده است.

ساترا: عوامل فیلم به اصلاحات توجه نکردند

از سوی دیگر روابط عمومی ساترا هم در توضیحی به ایسنا، خبر توقف پخش مجموعه کلیله و دمنه را نادرست خواند. امروز ۳۰ خردادماه سعید مقیسه معاون رییس سازمان صداوسیما و رییس سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی خبر توقیف پخش را تکذیب کرد و از اقدامات قضایی علیه پلتفرم فیلم‌نت خبر داد.

سعید مقیسه رییس ساترا در گفتگویی در این باره توضیح داد: «سریال «شهرک کلیله و دمنه» از ساترا درخواست مجوز انتشار کرد. لذا قسمت‌های ارایه‌شده بازبینی و با عوامل تولید جلسه حضور برگزار شد و نکات منفی این سریال، ایرادهای محتوایی و بی‌توجهی به ارزش‌های اسلامی در آن اعلام گردید که پیرو اصرار تیم تولید بر ادامه ناهنجاری‌های اشاره‌شده و اصلاح نکردن آن‌ها، نامه عدم امکان پخش قبل از بارگذاری اولین قسمت ابلاغ گردید.

سعید مقیسه، رییس ساترا
سعید مقیسه، رییس ساترا: رسانه فیلم‌نت بدون توجه به روند قانونی انتشار محتوا در کشور، این سریال را منتشر نمود. برای توقف پخش سریال یا فیلتر پلتفرم مربوطه، نیاز به طی مراحل قانونی است که از طریق مقامات قضایی و مسئولین ذیربط در حال پیگیری هستیم.

وی در ادامه افزود: متاسفانه رسانه فیلم‌نت بدون توجه به روند قانونی انتشار محتوا در کشور، این سریال را منتشر نمود. پس از عکس‌العمل خانواده‌ها و مسئولین ذیربط به مشکلات اخلاقی این اثر که قبلا هم توسط ساترا اشاره شده بود، بخش‌هایی اصلاح شده است، اما به دلیل عدم اصلاح دیگر تخلفات محتوایی، هنوز مجوز انتشار صادر نشده و پخش آن غیرقانونی است. برای توقف سریال یا فیلتر پلتفرم مربوطه، نیاز به طی مراحل قانونی است که از طریق مقامات قضایی و مسئولین ذیربط در حال پیگیری هستیم.

بر اساس سندی که شنبه ۲۸ خردادماه  منتشر شد، ساترا مجوزی برای انتشار «شهرک کلیله و دمنه» نداده و در نامه‌ای نیز مخالفت با صدور پروانه انتشار آن را به اطلاع علی سرتیپی مدیرعامل فیلم‌نت پلتفرم پخش‌کننده این سریال رسانده است.

اتنقاد به محتوای آثار شبکه نمایش خانگی

در ادامه واکنش‌ها به برخی اثرات ساخته‌ شده در شبکه نمایش خانگی، مقیسه تاکید کرد: امیدوارم روزی فرا برسد که خانواده‌های مسلمان این مرزوبوم در فضایی امن بتوانند از هنر متعهدانه ایرانی بهره‌مند شوند و کسب‌وکار تولیدکنندگان محتوا نیز، مبتنی بر فضای مجازی سالم و پررونق و پایدارتر از قبل ادامه یابد.»

این واکنش‌ها در حالی است که در تمام دنیا، فیلم‌ها دارای رده‌بندی سنی هستند و کسی انتظار ندارد تمام فیلم‌ها برای نمایش در جمع خانواده و یا برای کودکان مناسب باشند. با این‌حال مدتی است که گروهی از افراد، به محتوای برخی سریال‌های ساخته شده در شبکه نمایش خانگی انتقاد می‌کنند و حتی اخیرا در اعتراض به اثر جدید مرضیه برومند، اقدام به ایجاد یک کارزار و جمع‌آوری امضا کرده‌اند. امضاکنندگان این کارزار که تاکنون بیشتر از ۳۶ هزار نفر هستند، خواستار بازبینی مجدد این سریال شده‌اند.

درباره «شهرک کلیله و دمنه»

«شهرک کلیله و دمنه» یک مجموعه نمایشی ایرانی در ژانر عروسکی به نویسندگی کوروش نریمانی، کارگردانی مرضیه برومند و تهیه‌کنندگی مصطفی احمدی است. این مجموعه روزهای جمعه از اردیبهشت ۱۴۰۱ از پلتفرم فیلم‌نت منتشر می‌شود. این سریال اولین پروژه‌ای است که مرضیه برومند برای شبکه نمایش‌خانگی کار کرده است.

پویشی با عنوان «مجموعه نمایشی شهرک کلیله و دمنه بازبینی شود» از سوی کاربران به راه افتاده که خواستار جلوگیری از پخش محتواهای آموزشی نادرست در این مجموعه برای کودکان است.

این درحالی است که مرضیه برومند پیش از پخش تیزر این مجموعه اعلام کرده بود که این مجموعه عروسکی را برای کودکان دهه ۶۰ و بزرگسالان ساخته است و نیز هفته گذشته برای بار دوم در صفحه شخصی خود در اینستاگرام بر این نکته تاکید کرده بود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا