سامسونگ

تقلب سامسونگ این بار در بنچمارک تلویزیون

تقلب غول‌های فناوری در بنچمارک‌ها، اتفاق تازه‌ای نیست و بارها شاهد این گونه رفتارهای از سوی بزرگان این عرصه بوده‌ایم.

در این میان، شرکت سامسونگ که پیشتر نیز در ارائه اطلاعات بنچمارک مربوط به گوشی‌های خود تقلب کرده بود، اکنون اتهامی ‌تازه را پیش روی خود می‌بیند؛ اما نه در حوزه گوشی بلکه تلویزیون‌های این شرکت.

کانال یوتیوب HDTVTest برای اولین بار، احتمال بروز تقلب سامسونگ در بنچمارک تلویزیون Q۹۵B QD-OLED را مطرح کرد. طولی نکشید که یک منبع دیگر به نام FlatpanelsHD نیز به اختلاف در نتایج منتشرشده از سوی سامسونگ در بنچمارک تلویزیون دیگر این شرکت به نام QN95 New QLED LCD اشاره کرد.

مشکل اینجاست که سامسونگ از الگوریتمی ‌استفاده می‌کند که قادر است اجرا شدن نرم‌افزار بنچمارک را شناسایی کند و در نتیجه، بهترین تنظیمات را روی تلویزیون به منظور ثبت بالاترین امتیاز اعمال می‌کند.

بر اساس اطلاعات منتشرشده، در این حالت، میزان روشنایی تلویزیون تا ۸۰ درصد افزایش می‌یابد. به گفته FlatpanelsHD، تلویزیون Neo QLED قادر به حفظ این میزان روشنایی نخواهد بود و اگر چنین کاری را انجام دهد، پنل بک‌لایت تلویزیون آسیب خواهد دید.

در واقع، با این ترفند، تلویزیون‌های سامسونگ در تست‌های بنچمارک از میزان روشنایی به مراتب بالاتری نسبت به آنچه در واقعیت ارائه می‌دهند، برخوردار خواهند بود.

به نظر می‌رسد که سامسونگ از ابزارهای بنچمارک استانداردی که برای این منظور طراحی شده‌اند برای این تقلب استفاده می‌کند. این نرم‌افزار قابلیت HDR تلویزیون‌ها را با تجزیه و تحلیل ۱۰ درصد از صفحه نمایش تست می‌کند.

زمانی که FlatpanelsHDR، این میزان را به ۸ درصد کاهش داد، توانست این الگوریتم سامسونگ را دور بزند و اطلاعات دقیقی را از عملکرد تلویزیون این شرکت ثبت کند.

سامسونگ اما در واکنش به این اتهامات عنوان کرد که از هیچ الگوریتمی ‌برای به دست آوردن نتایج مدنظر استفاده نمی‌کند. این شرکت گفت که آزمایش‌هایی که توسط دیگر شرکت‌ها صورت می‌گیرد، نشان می‌دهد که محتوای HDR به دقت در اندازه‌های مختلف نمایش داده ن‌می‌شد و نه فقط ۱۰ درصد و میزان اوج روشنایی را نیز می‌توان بدون آسیب زدن به پنل، در اندازه‌های مختلف به دست آورد.

با این حال، سامسونگ این قول را داده که به‌روزرسانی نرم‌افزاری جدیدی را منتشر کرد که روشنایی ثابت محتوای HDR را در طیف وسیع‌تری از اندازه پنجره‌ها و فراتر از استانداردهای صنعتی تضمین می‌کند.

سامسونگ در سال ۲۰۱۳ نیز به تقلب در بنچمارک‌های گوشی گلکسی نوت ۳ متهم شد و همین رویه را در قبال گوشی گلکسی نوت ۴ نیز در پیش گرفت. در مورد دوم اما منجر به شکایت از این شرکت شد که سامسونگ به پرداخت ۱۳.۴ میلیون دلار یا حدود ۱۰ دلار به هر مالک محکوم شد.

همانطور که اشاره شد، سامسونگ تنها شرکتی نیست که هرازگاهی به این نوع شیطنت‌ها دست می‌زند. بسیاری از شرکت‌ها به ویژه تولیدکنندگان گوشی‌های اندروید همانند وان‌پلاس و اچ‌تی‌سی نیز پیشتر به تقلب متهم شدند.

نوشته های مشابه

‫1,029 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا