استارتاپایرانبورس

بررسی چالش‌های ارزش‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان در رویداد همکاران سیستم

موضوع ارزشگذاری دارایی ها، در چندسال اخیر به یکی از دغدغه های شرکت های دانش بنیان  در ایران تبدیل شده است. با افزایش دارایی های نامشهود شرکت ها و عدم فرمول دقیق جهت ارزش گذاری، چالش ورود آن ها به بازار سرمایه بیش از هر موضوعی مانع از عرضه اولیه های بیشتر شده است. از این رو شرکت همکاران سیستم، به عنوان یکی از شرکت‌های دانش بنیان کشور، با برگزاری نشست هم اندیشی و با حضور مدیران برجسته بورسی  به بررسی این چالش ها پرداخت. 

نشست هم اندیشی با موضوع “ارزش‌گذاری دارایی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در بازار سرمایه” ششم اردیبهشت با حضور مقامات ارشد بورس و فرابورس کشور و جمعی از متخصصان و فعالان بازار سرمایه در دفتر مرکزی همکاران سیستم برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، محمد عزیزاللهی مدیرعامل شرکت همکاران سیستم، با اشاره به روش های ارزش‌گذاری دارایی های  شرکت‌های تکنولوژی محور در دنیا، موضوع دارایی های نامشهود را بسیار مهم ارزیابی کرد. وی با اشاره به رشد و توسعه تکنولوژی و فناوری، دارایی های نامشهود 10 شرکت برتر دنیا را بررسی کرد و از رشد بی سابقه این دارایی ها در صورت های مالی شرکت ها خبر داد.

مدیرعامل همکاران سیستم در ادامه تجربه ورود دو شرکت همکاران سیستم و سپیدار به بازار سرمایه را با مخاطبان به اشتراک گذاشت و از چالش های ارزشگذاری این شرکت ها سخن گفت. به گفته‌ عزیزاللهی، حضور کم‌رنگ شرکت‌های دانش‌بنیان در بورس، نبود یک مکانیزم مشخص برای ارزش‌گذاری دارایی‌های فکری و همچنین افزایش فاصله ارزش ذاتی و ارزش بازار شرکت‌های دانش‌بنیان و تکنولوژی‌محور از مهم‌ترین چالش‌های این شرکت‌ها درایران است.

در بخش دوم این نشست، پنل تخصصی با حضور محسن خدابخش، نایب رئیس هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، میثم فدایی مدیرعامل فرابورس ایران، علی رحمانی استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی، و محمدمهدی میرمطهری عضو هیئت مدیره همکاران سیستم و‌ با مدیریت پنل توسط شهرام شریف  برگزار شد.

نبود استاندارد مشخص برای ارزش‌گذاری در کشور

دراین پنل دکتر رحمانی استاد دانشگاه، از روند اقتصاد کشور و سهم شرکت‌های دانش‌بنیان در  بازار سرمایه سخن گفت. وی در ادامه به این موضوع اشاره کرد که متاسفانه هم اکنون ارزش‌گذاری دارایی ها در کشور سلیقه‌ای است و استاندارد مشخصی برای آن وجود ندارد.  

در ادامه، میثم فدایی، مدیرعامل فرابورس ایران خبر داد که در زمینه عرضه استارت‌آپ‌ها در بازار سرمایه کارگروهی در نهاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وجود دارد که این نهاد مسئول ارائه مجوز است.

وی در ادامه به تشریح شرایط تایید این شرکت‌ها پرداخت و درخصوص پیچیدگی و اتفاقاتی که در این فرایند می‌افتد، صحبت کرد.

 فدایی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به مسئله ارزش‌گذاری شرکت‌ها پرداخت و بیان کرد که این موضوع در کشور همیشه محل بحث بوده و دانش کافی در خصوص مدل‌ها و مفروضات آن وجود ندارد. 

مدیرعامل فرابورس همچنین درباره اقدامات انجام‌شده برای دستورالعمل مدل‌های جدید عرضه‌های اولیه صحبت کرد و به اعمال سلیقه در گزارش‌های ارزش‌گذاری شرکت‌ها اشاره کرد. وی در این خصوص بیان کرد که بازار سرمایه کشورمان به شدت نیازمند مدل‌های جدید عرضه و ارزش‌گذاری و زیرساخت‌هاست. 

در ادامه این مراسم، محسن خدابخش، عضو هیات مدیره و معاونت نظارت بر ناشران و بورس ها  با بیان اینکه ارزش‌گذاری یعنی به‌روز کردن اطلاعات مالی در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های تولیدی‌، گفت: «ما در کشور با این مشکل مواجه هستیم که نمی توانیم مدل های جدید حسابرسی برای برآورد ارزش شرکت ها داشته باشیم.»

وی افزود: «با وجود اینکه بسیاری از افرادی که در بازار سرمایه فعالیت دارند، با مباحث جدید آشنایی کافی ندارند باید به سمتی برویم که شاهد استانداردسازی ارزش‌گذاری شرکت‌ها باشیم.»

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به انجمن‌ها و مراکز دانشگاهی اشاره کرد که در حوزه استانداردسازی ارزش‌گذاری می‌توانند کمک کنند تا چارچوبی استاندارد و مناسب برای این موضوع در کشور داشته باشیم.

در ادامه محمد مهدی میرمطهری، عضو هیئت مدیره همکاران سیستم با اشاره به اینکه ارزش‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان در بازار سرمایه یک موضوع کلیدی است، گفت:  شناخت مدل کسب‌وکار و پی بردن به آن، تکنولوژی است که شرکت‌های دانش‌بنیان از آن بهره‌مند هستند. 

میرمطهری با بیان اینکه ابهام در بازار سرمایه همواره وجود داشته و دارد گفت: بررسی راهکارهای تاثیرگذار درخصوص ارزشگذاری در نیل به نقطه هدف اثرگذار هستند.

 

نوشته های مشابه

‫426 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا