ایراناینترنت

اتحادیه بین‌المللی مخابرات، برای ارائه مشاوره به ایران اعلام آمادگی کرد

تاکید ITU بر تبادل تجربه با ایران در زمینه توسعه فیبرنوری و جلب مشارکت بخش‌خصوصی

مدیر بخش توسعه مخابرات ITU آمادگی اتحادیه بین المللی مخابرات برای ارایه مشاوره به جمهوری اسلامی ایران در حوزه توسعه پهن‌باند ثابت، تدوین مقررات مربوط، نحوه تشویق به مشارکت بخش خصوصی، اتصال مدارس و تبادل تجربه در زمینه نحوه اجرای توسعه فیبر نوری را اعلام کرد.

مدتی است که وزارت ارتباطات با تاکید بر لزوم توسعه زیرساختهای ارتباطات ثابت و ایجاد توازن میان مصرف اینترنت پهن باند سیار و ثابت، توسعه فیبر نوری را در دستور کار خود قرار داده است. در برنامه اعلام شده از سوی این وزارتخانه، قرار است تا پایان سال ۱۴۰۴، بیست میلیون پورت فیبر نوری راه‌اندازی شود و میانگین سرعت اینترنت ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب و کارها به بیش از ۲۵ مگابیت بر ثانیه برسد. این در حالی است که شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت ثابت در حال حاضر دچار مشکلاتی هستند که موجب شده توسعه ارتباطات ثابت با مشکلاتی همراه شود و تمایل کاربران به استفاده از اینترنت موبایل بیشتر از اینترنت ثابت خانگی باشد.

به گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، در همین راستا رئیس رگولاتوری در حاشیه چهارمین سمپوزیوم جهانی استانداردسازی (GSS) و مجمع جهانی استانداردسازی مخابرات (WTSA) با دبیرکل جامعه مخابراتی آسیا و اقیانوسیه (APT) و مدیر بخش توسعه مخابرات اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ITU-D) دیدار کرد.

صادق عباسی شاهکوه در دیدار با خانم دورین بوگدان مارتین، مدیر بخش توسعه مخابرات ITU طرح ملی توسعه دسترسی ثابت مبتنی بر فیبر نوری در ایران را تشریح کرد. خانم بوگدان نیز آمادگی ITU برای ارایه مشاوره به جمهوری اسلامی ایران در حوزه توسعه پهن‌باند ثابت، تدوین مقررات مربوط، نحوه تشویق به مشارکت بخش خصوصی، اتصال مدارس و تبادل تجربه در زمینه نحوه اجرای توسعه فیبر نوری را اعلام کرد.

همچنین عباسی شاهکوه در دیدار با آقای کندو، دبیرکل APT بر گسترش همکاری‌های بین ایران و جامعه مخابراتی آسیا و اقیانوسیه (APT) تاکید کرد. کندو نیز از نقش فعال جمهوری اسلامی ایران در APT قدردانی کرد. در این دیدار هماهنگی‌های لازم برای برگزاری نشست بعدی شورای رگولاتوری‌های جنوب آسیا (SATRC) در ایران انجام شد.

تبادل تجربه برای توسعه اینترنت
تبادل تجربه برای توسعه اینترنت

طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات رادیویی، چهارمین سمپوزیوم جهانی استانداردسازی (GSS) و مجمع جهانی استانداردسازی مخابرات (WTSA) با حضور نمایندگان ۱۹۳ کشور عضو اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ITU) از ۹ تا ۱۸ اسفند (۲۸ فوریه تا ۹ مارس) در ژنو برگزار می‌شود. این اجلاس بعنوان مهمترین رویداد بخش استانداردسازی ITU هر چهار سال یکبار با هدف جمع‌بندی و رسیدگی به تمامی امور مربوط به استانداردسازی در حوزه مخابرات، تعیین جهت، تعیین ساختار و سیاست‌ها، تدوین موضوعات رگولاتوری مربوط به استانداردسازی و نیازهای خاص کشورهای در حال توسعه و تعیین رئیس و نایب رئیس گروه‌های مطالعاتی برگزار می‌شود.

زارع‌پور، وزیر ارتباطات
تاکید زارع‌پور، وزیر ارتباطات بر لزوم توسعه زیرساختهای ارتباطات ثابت و برقراری توازن میان مصرف اینترنت پهن‌باند سیار و ثابت

از زمان شروع دولت سیزدهم هم عیسی زارع‌پور – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – به موضوع توسعه اینترنت ثابت تاکید کرده و گفته بود: متاسفانه ریل‌گذاری ارتباطی در یک دهه اخیر به سمتی پیش رفته که کفه ترازوی توسعه شبکه همراه سنگین‌تر از شبکه ثابت بوده است. برای توسعه ارتباطات ثابت و دسترسی عموم مردم در سراسر کشور به شبکه امن، پایدار، پرسرعت و ارزان باید یک عزم و اراده ملی شکل بگیرد و نهضت فیبرکشی در کشور راه بیفتد.

چندی پیش صادق عباسی شاهکوه – رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- با تاکید بر توسعه فیبر نوری (FTTx) اعلام کرد: پیش‌نویس «اصول حاکم بر تقسیم کار و حمایت از توسعه شبکه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری» با مشارکت دارندگان پروانه، فعالان بازار و صاحبنظران حوزه ICT به عنوان یکی از پروژه‌های اولویت‌دار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تدوین شده است. در این پیش‌نویس سیاست‌های کلی وزارت ارتباطات، اصول کلی احراز صلاحیت و تعیین دارنده پروانه متعهد، مقررات حمایتی، سیاست‌های نرخ‌گذاری، شاخصهای اندازه‌گیری ترسیم شده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا