تکنولوژی

دنیای NFT می‌تواند صنعت پزشکی را متحول کند

این روزها در دنیای هالیوود، تب وتاب و هیاهو در زمینه NFT ها بالا گرفته است. اما فعالان حوزه هنر دیجیتال مشتاق هستند بدانند که این دنیای جدید، فراتر از عکس‌های متحرک، گیف‌ها و یا تصاویر انیمیشنی میمون‌ها با عینک آفتابی، چه چیزهای دیگری ارائه خواهد کرد. این دنیای جدید در حال حاضر  بیشتر به یک محیط بازی برای پولدارها تبدیل شده است.

اما  NFT قابلیت‌های بیشتری دارد. بر اساس خبری که جدیدا در ژورنال Science منتشر شده، از این تکنولوژی نوظهور می‌توان در امور مهم‌تر و حیاتی‌تری نیز بهره برد مثلا در حوزه بهداشت و سلامت.

در ژورنال ساینس، تیمی متشکل از محققان فعال در حوزه‌های اخلاق زیستی(Bioethics)، قانون  و انفورماتیک گرد هم آمده و درباره NFT ها مقاله‌ای را منتشر کرده‌اند. در این گزارش، NFT ها تحت عنوان « قرارداد دیجتالی حق امتیاز» نام برده شده که با استفاده از آنها شهروندان قادر خواهند بود بفهمند چه کسی یا کسانی به سوابق پزشکی آنها دسترسی دارند. سیستم نگهداری سوابق پزشکی کنونی، حق دسترسی خود فرد را از اطلاعات و سوابق پزشکی وی سلب کرده است. این بدین معنی است که شخص، به هیچ عنوان کنترلی به روی داده‌های پزشکی خود ندارد. این وضعیت می‌تواند منجر به سواستفاده‌های احتمالی شود.

مهم‌ترین نکته این است که این اطلاعات ارزشمند هستند. دکتر Amy McGuire ، نویسنده ارشد این مقاله می‌گوید:«دوره کنونی، دوره داده‌های بزرگ است و اطلاعات پزشکی افراد، ارزش منحصر به فردی دارند. » تصاحب چنین اطلاعاتی از طریق بلاکچین NFT می‌تواند به افراد کمک کند تا بتوانند فروش و استفاده از داده‌های پزشکی خود را کنترل و مدیریت کنند. دکتر McGuire در ادامه می‌گوید:« استفاده از NFT در دنیای داده‌های پزشکی می‌تواند بین این بازار عظیم و رو به رشد و افزایش محبوبیت رمزارزهای مجازی، توازن بیشتری ایجاد کند.»

دکتر McGuire در ادامه اشاره می‌کند که در این بین، موارد اخلاقی، قانونی و تاثیرات اجتماعی وجود دارد که نباید از آنها غافل شد.

به عنوان مثال، این تیم اشاره کرده اند که NFT ها همچنان در معرض رسوخ امنیتی داده‌ای قرار داشته و بر سر مالکیت معنوی این پدیده، همچنان اختلاف وجود دارد. به علاوه، بسیاری از مردم حتی نحوه کار کردن با این حیطه جدید از دنیای اینترنت را نمی‌دانند که همین مسئله یکی از دیگر مشکلاتی است که بر سر اجرایی کردن اهداف مرتبط با این پدیده وجود دارد.

اما محققان معتقدند این پدیده، پتانسیل این را دارد تا صنعت داده‌های پزشکی را با انقلاب روبرو کند. دکتر Kenneth Mandl مدیر بیمارستان کودکان در شهر بوستون معتقد است:«قوانین فدرال همین حالا نیز به بیماران این حق را اعطا کرده تا از طریق اپلیکیشن انتخابی خود، به داده‌های الکترونیکی پزشکی خود دسترسی پیدا کنند.» دکتر Mandl ، پروفسور مدرسه پزشکی هاروارد و یکی از نویسندگان گزارش فوق الذکر است. به عقیده دکتر Mandl، وجود پدیده NFT یا دیگر تکنولوژی های مشابه با NFT می‌تواند در آینده برای آماده سازی قراردادهای قانونی و هوشمند به اشتراک گذاری داده‌ها، به کار بیاید.

منبع: fastcompany

نوشته های مشابه

‫2,255 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا