تکنولوژیگوناگون

برترین مشاغل حوزه تکنولوژی در سال ۲۰۲۲

موسسه Glassdoor نتایج بررسی سالانه‌ خود را منتشر کرد.

هر ساله افراد زیادی شغل و موقعیت کاری خود را ترک کرده تا به دنبال اهداف و آرمان‌های جدیدشان بروند. موسسه Glassdoor سالانه به بررسی بهترین موقعیت‌های شغلی برای کار در مشاغل بزرگ و کوچک می‌پردازد تا به محدود کردن جستجوی شغلی افراد کمک کند. وب‌سایت این موسسه آمریکایی، رتبه‌بندی خود را بر اساس بازخورد کارمندان فعلی و سابق که در سال گذشته نظرات خود را بصورت ناشناس به این وب‌سایت ارسال کرده‌اند، انجام می‌دهد. Glassdoor ادعا می‌کند که از یک الگوریتم رتبه‌بندی اختصاصی برخوردار است و شرکت‌ها را با در نظر گرفتن عواملی چون نحوه مدیریت شرکت، رضایت، فرصت‌های شغلی، پاداش و مزایا درجه‌بندی می‌کند.

حالا در صدر لیست ۱۰۰ شرکت بزرگ برتر، شرکت آمریکایی Nvidia که در حوزه تولید تراشه پیشگام است، جای گرفته و گوی رقابت را از شرکت مشاوره آمریکایی Bain & Company – که سال گذشته این مقام را به خود اختصاص داده بود- ربوده است. Glassdoor همچنین از ورود ۳۶ شرکت تازه‌وارد به لیست برترین شرکت‌های فناوری خبر داده است که می‌توان در این میان به شرکت آمریکایی سازنده خودروهای الکتریکی Rivian و شرکت توسعه‌دهنده نرم‌افزار Helpdesk ServiceNow اشاره کرد. تعجبی ندارد اگر نام‌های شناخته شده‌ای همچون اپل، گوگل، متا، مایکروسافت و زوم در این لیست ببینید. دو ابرقدرت تکنولوژی یعنی گوگل و اپل در طی ۱۴ سال اخیر در میان برترین‌های این لیست جای داشتند؛ این در حالی است که شرکت Nvidia – که حالا رتبه اول این لیست را در اختیار دارد- تنها در طول هشت سال گذشته توانسته به این لیست راه پیدا کند.

در این بین اسامی شرکت‌هایی به چشم می‌خورد که نتوانسته‌اند جایگاه خود را نسبت به سال گذشته حفظ کنند و به این ترتیب به رده‌های پایین‌تر نزول پیدا کرده‌اند. نام‌های شناخته‌شده و مشهوری از جمله شرکت متا هم به دلیل اخبار ضد و نقیض مطبوعات و شایعات عمومی که در سال ۲۰۲۱ در حواشی این شرکت منتشر شدند، با ۳۶ رتبه سقوط در جایگاه ۴۷ لیست Glassdoor قرار گرفت. شرکت zoom که طی مدت همه‌گیری کووید-۱۹ بسیار خوش درخشید و توانست در فهرست سال گذشته، رتبه ۲۲ را در انحصار خود قرار دهد، امسال با شکست مواجه شد و در جایگاه آخر لیست قرار گرفته است.  

کارفرمایان برتر فناوری

رتبه

نام شرکت

امتیاز

1

Nvidia

4.6

2

HubSpot

4.6

3

Bain & Company

4.6

7

Google

4.5

10

Salesforce

4.5

19

LinkedIn

4.4

23

Service Now

4.4

47

Meta (Facebook)

4.3

55

eBay

4.3

56

Apple

4.3

100

Zoom

4.2

Glassdoor در کنار ۱۰۰ کارفرمای برتر، فهرستی از بهترین شرکت‌های کوچک و متوسط ​​ (SMBs) را نیز منتشر کرده که مربوط به شرکت‌هایی با جمعیت کارمندان کمتر از هزار نفر است. در راس این فهرست، شرکت مشاور بازاریابی دیجیتال KlientBoost قرار دارد. از دیگر شرکت‌های حاضر در لیست می‌توان از شرکت خودروسازی چینی-آمریکایی Lucid Software در رتبه چهارم، شرکت تولیدکننده نرم‌افزار ویرایشی Grammarly در جایگاه بیست و هفتم، شرکت تولیدکننده نرم‌افزار هوش تجاری Domo در رتبه چهل و دوم، و شرکت ارایه‌دهنده پلتفرم مدیریت شبکه‌های اجتماعی Sprout Social در جایگاه چهل و چهارم نام برد.

کارفرمایان برتر فناوری‌های کوچک و متوسط

رتبه

نام شرکت

امتیاز

1

KleinBoost

4.9

2

Grover Gaming

4.9

14

Lucid Software

4.7

16

Neura Flash

4.7

27

Grammarly

4.6

28

SecureLink

4.6

33

Couchbase

4.6

41

LogicMonitor

4.5

42

Domo

4.5

44

Sprout Social

4.5

اگرچه علاقه به شغل می‌تواند اهمیت مرزهای جغرافیایی را کمرنگ کند، اما Glassdoor برای سنجش و اولویت‌دهی به شرکت‌ها از شاخص مکان‌یابی و دستیابی به مترو نیز استفاده کرده است. از این حیث شهر سانفرانسیسکو در صدر این لیست قرار گرفته است؛ چرا که ۳۰ شرکت از فهرست ۱۰۰ شرکت برتر در آنجا مستقر هستند. پس از آن شهرهای بوستون با ۹ شرکت، لس‌آنجلس با ۸ شرکت و شهر نیویورک با ۷ شرکت در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. خبر خوش اینکه مطالعات مشابهی هم برای سایر کشورها از جمله کانادا، بریتانیا و تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپا در حال انجام است.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام
    در این مقاله هیچ صحبتی از مشاغل برتر نشده و فقط برخی شرکت های برتر اسم شون آورده شده، در حالیکه عنوان مقاله هست “برترین مشاغل حوزه تکنولوژی در سال ۲۰۲۲”، چرا…؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا