ایران

گلایه وزیر ارتباطات از کم‌کاری‌ها در فرهنگ‌سازی استفاده از فضای‌مجازی

زارع‌پور: کودکان در فضای مجازی رها شده‌اند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ضمن اعلام همکاری در توسعه زیرساخت‌ها و خدمات برای افزایش اثربخشی رسانه ملی با اشاره به کم‌کاری‌های انجام شده در حوزه فرهنگ‌سازی استفاده از فضای مجازی و ICT گفت: در هیچ کجای دنیا، والدین کودکان خود را به این صورتی که در کشور ما رها کرده‌اند، رها نمی‌کنند.

به گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، «عیسی زارع‌پور» در اختتامیه هجدهمین اجلاس فناوری رسانه با اشاره به بازدیدی که از نمایشگاه فناوری‌های نوین در حاشیه این اجلاس داشته است، افزود: بسیاری از کشورها هم ابزارهایی برای مراقبت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی در اختیار والدین قرار می دهند و هم کودکان را از سنین کودکی با برنامه‌های آموزشی و تبلیغی برای حضور در فضای مجازی آموزش می‌دهند.

وزیر ارتباطات پیشنهاد داد: این موضوع نیز می‌تواند به عنوان دستور کار مشترک بین صدا و سیما و وزارت ارتباطات و سایر دستگاه های فرهنگی کشور قرار گیرد.

زارع پور گفت: جای خوشحالی و مباهات است که در این نمایشگاه نه تنها به مفاهیم و فناوری‌های جدید مانند تلویزیون‌های ترکیبی، هوش مصنوعی، واقعیت افزوده و اینترنت اشیا که لبه فناوری محسوب می‌شوند، توجه شده است بلکه عموم این فناوری‌ها بومی و کاربردی هم شده است.

وی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه دشمنان علیه ایران، افزود: این نمایشگاه نشان داد جوانان ما توانسته‌اند این تهدید را تبدیل به فرصت کنند و تولیداتی در لبه تکنولوژی برای ارتقای سطح رسانه ملی تولید کنند.

زارع‌پور با تاکید به اینکه امروز هم باید به آینده نگاه کنیم، تصریح کرد: پیش از ورود فناوری‌های جدید باید آنها را بشناسیم و با شناخت اثرات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی این فناوری‌ها، خودمان را به آنها مجهز کنیم.

وی به ارتقای رسانه ملی با استفاده از حوزه ICT اشاره کرد و افزود: حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراحل مختلف در کار رسانه ملی تاثیرگذار است برای مثال سیگنال‌رسانی از طریق شبکه فیبر نوری به تمام نقاط کشور مبنای همکاری‌های مشترک است که هم اکنون به مراحل خیلی خوبی رسیده است.

وزیر ارتباطات به پروژه شبکه فیبر نوری پرسرعت به عنوان یکی از پروژه‌های شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد و گفت: ما باید بتوانیم سبد متنوعی از خدمات و محتوا را در این بستر به مردم ارائه کنیم در غیر این صورت عملا فضا برای خدمات خارجی فراهم می‌شود. وی افزود: اگر در حوزه تولید محتوا تمام دستگاه‌هایی که در این حوزه مسوولیت دارند به وظایف خود عمل کنند فرصتی کلیدی به دست می‌آید.

زارع‌پور شبکه پرسرعت امن و خدمات متنوع و با کیفیت را دو بال شبکه ملی اطلاعات بیان کرد و افزود: در طول دولت سیزدهم تمام خدمات دولتی به صورت الکترونیکی و یکپارچه در اختیار مردم قرار خواهد گرفت و در ادامه نیز خدمات بخش‌های عمومی و خصوصی نیز به این خدمات اضافه می‌شوند و ما می‌توانیم طعم شیرین حکمرانی فناوری را به مردم بچشانیم که این کار یکی از مصادیق عدالت و تکریم مردم است.

بر اساس همین گزارش، وزیر ارتباطات قبل از آغاز مراسم اختتامیه به همراه رییس سازمان صدا و سیما با حضور در نمایشگاه فناوری‌های نوین که در حاشیه این اجلاس برپا شده بود، تجهیزات و فناوری های جدید ارائه شده در این نمایشگاه را رونمایی کرد.

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا