تکنولوژی

کنگره: پلتفرمها باید نسخه ساده و مختصری از شرایط عضویت خود را در اختیار کاربران بگذارند

مطالعه کامل قوانین‌و‌مقررات سایتها و پلتفرمهایی که روزانه استفاده می‌شوند، حدود ۷۶ روزکاری طول می‌کشد

اخیرا جمعی از نمایندگان کنگره آمریکا لایحه‌ای ارائه کرده‌اند تا وب سایت‌ها و پلتفرم‌های اینترنتی را ملزم کنند شرایط استفاده از سرویس‌های خود را به طور خلاصه و به زبان ساده در اختیار کاربران قرار دهند. طبق تحقیقی که پیشتر در سال ۲۰۱۲ انجام شده بود، به طور متوسط ۷۶ روز کاری طول می‌کشد تا یک شهروند آمریکایی بتواند تمام قوانین و شرایط (Terms & Conditions) پلتفرمها و سایتهایی که روزانه استفاده می‌کند را بخواند.

به گزارش انگجت، احتمال کمی وجود دارد که کاربران شرایط استفاده از سرویس (قوانین) یک وب سایت را به طور کامل مطالعه کنند. این امر نیز دلیل ساده‌ای دارد، بسیاری اوقات شرایط استفاده از سرویس بسیار طولانی هستند و درک معانی آن سخت است. برخی از پلتفرم‌ها خلاصه‌ای از بیانیه قوانین خود را برای کاربران ارائه می‌کنند. اما تعداد آنها بسیار محدود است و چنین اقدامی هنوز به هنجار تبدیل نشده است.

در همین راستا گروهی از قانونگذاران دموکرات و جمهوریخواه تصمیم دارند این روند را تغییر دهند. آنها لایحه «برچسب زنی طراحی و خوانا بودن شرایط استفاده» یا TLDR را ارائه کرده اند. این قانون در صورت تصویب کسب وکارهای آنلاین را ملزم می‌کند تا خلاصه‌ای مشابه برچسب مواد تشکیل دهنده ماده غذایی را در بالای توافقنامه شرایط استفاده از سرویس‌هایشان ارائه کنند. همچنین قراردادها با محققان برای انجام پژوهش از طریق استفاده از برچسب‌های XMLرا ساده‌تر کنند. براین اساس پلتفرم‌ها ملزم هستند هرگونه نشت داده‌ها را گزارش و همچنین اطلاعاتی درباره آن ارائه کنند که آیا یک کاربر قادر به حذف داده‌هایش است یا خیر و چگونه می‌تواند این کار را انجام دهد.

در بیانیه لوری تاراهان، یکی از نمایندگان ارائه کننده این لایحه آمده است: توافقنامه‌های قوانین استفاده از سرویس برای مدتی طولانی مصرف کنندگان را مجبور کرده یا تمام شرایط شرکت را قبول کنند یا دسترسی به وب سایت و اپ را به طور کامل از دست بدهند. هیچ جایگزین و گزینه واقعی در این باره وجود ندارد. این گروه از نمایندگان کنگره آمریکا به تحقیقی در ۲۰۱۲ میلادی اشاره کرده‌اند که طبق آن به طور متوسط ۷۶ روز کاری طول می‌کشد تا یک شهروند آمریکایی تمام شرایط استفاده از سرویس‌های دیجیتال مورد استفاده را بخواند.

همچنین این قانون بررسی قراردادها را از طریق استفاده از تگ‌های XML برای محققان آسان می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد هرگونه نقض اخیر داده‌ها را افشا کنند، و اطلاعاتی در مورد اینکه آیا کاربر می‌تواند داده‌های خود را حذف کند و نحوه انجام این کار را ارائه دهد.

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا