تکنولوژیشبکه‌های اجتماعی

درآمد تولیدکنندگان محتوا در تیک‌تاک چقدر است؟

تیک‌تاک این روزها در میان شبکه‌های اجتماعی یکه‌تازی می‌کند و اخیرا نیز وب‌سایت این پلتفرم توانست با کنار زدن گوگل و جذب بیشترین ترافیک، به عنوان پربازدیدترین وب‌سایت در سال ۲۰۲۱ انتخاب شود.

این محبوبیت باعث شده تا ستاره‌های دیجیتال یا بهتر بگوییم اینفلوئنسرهای جدیدی معرفی شوند و از این طریق کسب درآمد کنند. اما برخلاف یوتیوب و فیسبوک که درصدی از آمد تبلیغاتی خود را بین کاربران واجد شرایط تقسیم می‌کنند، چنین رویه‌ای در تیک‌تاک حکمفرما نیست.

اگرچه این شبکه اجتماعی دلارهای تبلیغاتی را با اینفلوئنسرها به اشتراک نمی‌گذارد اما چند روش و ابزار داخلی را در پلتفرم خود برای درآمدزایی کاربران تعبیه کرده است.

ابزارهایی همچون «هدایای» مجازی و یا Creator Fund که بر اساس آن، به کاربرانی با حداقل ۱۰ هزار دنبال‌کننده و با میزان بازدید ۱۰۰ هزار برای ویدیوها در بازه زمانی ۳۰ روزه، مبالغی پرداخت می‌شود.

از آنجایی که پرداخت‌های Creator Fund بر اساس میزان بازدیدها محاسبه نمی‌شود، برخی از کاربران تیک‌تاک در گفت‌وگو با وب‌سایت «بیزینس اینستایدر» عنوان کردند که پرداخت‌های واقعی برای ویدیوها، به ازای هر هزار بار پخش، بسیار ناچیز (چند پنی) است.

بر اساس اسنادی که در اختیار این وب‌سایت قرار گرفته، یکی از کاربران تیک‌تاک به نام پرستون سئو -Preston Seo- که حدود ۲.۱ میلیون دنبال‌کننده دارد، از طریق ابزار Creator Fund و بین ماه‌های ژانویه تا مه ۲۰۲۱، مبلغ ۱۶۶۴ دلار را دریافت کرده است. حساب تیک‌تاک وی به طور متوسط بین ۹ تا ۳۸ دلار در روز درآمد دارد.

با این حال، Creator fund تنها منبع و روش درآمدزایی درون برنامه‌ای برای تولیدکنندگان محتوا در تیک‌تاک نیست. برخی کاربران نیز با دریافت «هدایای» مجازی در جریان پخش زنده کسب درآمد می‌کنند که می‌تواند آن را به پول نقد تبدیل کنند. برای مثال، لوسی دیویس یکی از تولیدکنندگان محتوا در تیک‌تاک اعلام کرد هر بار که به صورت زنده در این پلتفرم حاضر می‌شود، بین ۲۰ تا ۳۰۰ دلار درآمد کسب می‌کند. گفتنی است تیک‌تاک اخیر تست قابلیت هدایا را در سایر بخش‌های اپلیکیشن خود نیز آغاز کرده است.

در این میان، بسیاری از اینفلوئنسرهای تیک‌تاک از طریق تبلیغات موسیقی و یا همکاری با برندها درآمدزایی می‌کنند. پرستون سئو در این رابطه عنوان کرد که برای انتشار هر پست حاوی تبلیغات، حدود ۶۰۰ دلار دریافت می‌کند.

سیمفونی کلارک، از دیگر چهره‌های مشهور تیک‌تاکی در آتلانتا به اینسایدر گفت که در ازای هر پست حاوی تبلیغات، بین ۳۵۰ تا ۶۰۰ دلار دریافت می‌کند.

یکی دیگر از راه‌های پرطرفدار کسب درآمد از تیک‌تاک، تبلیغ آهنگ‌ها در ویدیوهاست. بازاریاب‌های موزیک و آهنگ به طور مداوم به کاربران تیک‌تاک مبالغی را پرداخت می‌کنند تا آهنگ مدنظر را تبلیغ و بتوانند آن را به اصطلاح «وایرال» کنند.

نیکول، ناتالی و نیکا تیلور، سه خالق محتوا در تیک‌تاک که بیش از ۱۰ میلیون دنبال‌کننده در این اپلیکیشن دارند، به اینسایدر اعلام کردند که برای تبلیغ هر آهنگ در یک ویدیو، مبلغ ۷۵۰ دلار دریافت می‌کنند که این رقم برای دو ویدیو به ۱۴۰۰ دلار و برای سه ویدیو نیز به ۲۰۰۰ دلار خواهد رسید.

به گفته آستین جرگاس که امور بازایابی موسیقی یکی از شرکت‌های فعال در حوزه موزیک را برعهده دارد، برخی از اینفلوئنسرها با تعداد دنبال‌کنندگان کمتر این قیمت متغیر بوده و حدود ۱۰ تا ۱۵۰ دلار است.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا