تکنولوژیفضا

آینه اصلی تلسکوپ جیمز وب باز شد

تلسکوپ فضایی جیمز وب توانست با موفقیت آینه اصلی خود را باز کند و به مجموعه‌ای از بازگشایی‌های قطعات و استقرار قسمت‌های مختلف خود که دو هفته طول کشید‏، پایان دهد.

این تلسکوپ فضایی از دو پنل آینه اصلی در دو طرف خود بهره می‌برد که از آنها برای جمع‌آوری نور مادون قرمز از اجسام و اجرام واقع در کهکشان‌ها و سیارات دوردست استفاده می‌کند. هر کدام از این دو بال آینه‌ای، از سه آینه شش ضلعی با روکشی از طلا تشکیل شده‌اند.

هر کدام از این بال‌ها‏، سه بخش از ۱۸ تکه از ساختار کلی آینه را در بر می‌گیرند که قرار است در آینده نزدیک و با اتصال این بخش‌ها به هم، یک آینه صاف تشکیل شود. قطر آینه اصلی این تلسکوپ نیز برابر با ۶.۴ متر عنوان شده است.

تلسکوپ قدرتمند جیمز وب در روز کریسمس به فضا پرتاب شد. از آنجایی که ابعاد آینه این تلسکوپ بزرگ‌تر از آن چیزی بود که روی موشک آریان جای گیرد‏، مهندسان ناسا بخش‌های مختلف آن را به صورت اوریگامی‌ و به گونه‌ای کنار هم قرار دادند تا بتوانند امکان انتقال آن به فضا را فراهم کنند.

بر اساس این طراحی که برای اولین بار مورد استافده قرار گرفت، تلسکوپ جیمز وب پس از رسیدن به فضا و طی فرآیندهایی جداگانه، بخش‌های مختلف خود را باز و مستقر می‌کند. اگر خاطرتان باشد، این تلسکوپ چند روز قبل یکی از پیچیده‌ترین مراحل اسقرار خود را که همان باز شدن کامل سپر خورشیدی بود، با موفقیت پشت سر گذاشت.

این سپر خورشیدی به منظور محافظت از جیمز وب در برابر نور خورشید و همچنین سرد نگه داشتن قطعات و بخش‌های مختلف آن استفاده می‌شود. از آنجایی که چیزی تا دستیابی به شکل نهایی این تلسکوپ باقی نمانده، دانشمندان می‌بایست با قطعات و بخش‌های مختلف آن کار کنند تا از درستی عملکرد آنها اطمینان حاصل کنند.

همچنین ابزارهای علمی‌ این تلسکوپ نیز می‌بایست کالیبره شوند تا زمینه برای افشای اسرار پنهان جهان هستی فراهم شود. چیزی حدود دو هفته دیگر‏، جیمز وب به مقصد نهایی خود در اعماق فضا خواهد رسید. طبق گفته ناسا، احتمالا اولین تصاویر از این تلسکوپ در تابستان آینده به دست دانشمندان خواهد رسید.

تلسکوپ «جیمز وب» آینه اصلی خود را باز کرد

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا