ایران

ابر رایانه “سیمرغ” در آستانه پردازش یک پتافلاپسی

ابر رایانه سیمرغ که در حال حاضر ۵۰۰ هزار میلیارد دستور العمل در ثانیه را اجرا می کند، برای ارتقای سرعت پردازش تا یک پتافلاپس در حال برنامه ریزی است.

به گفته سید احمد معتمدی، مجری طرح ابر رایانه سیمرغ دانشگاه صنعتی امیرکبیروی این ابررایانه تاکنون به سرعت ۵۰۰ ترافلاپس رسیده است. این عدد به این معنا است که ابر رایانه سیمرغ ۵۰۰ هزار میلیارد دستورالعمل در ثانیه را می تواند اجرایی کند.

معتمدی خاطر نشان کرد: برنامه داریم که در سال جاری با تجهیزاتی که در این مرکز در حال نصب است، سرعت پردازش این ابر رایانه را به یک پتافلاپس (دو برابر سرعت فعلی) ارتقاء دهیم.

رییس مرکز پردازش فوق سریع دانشگاه امیرکبیر خاطر نشان کرد: گام بعدی ما ارتقای سرعت پردازش این ابررایانه به ۵ پتافلاپس خواهد بود.

وی با بیان اینکه این ابر رایانه ۷ تا ۸ برابر سرعت بالاتری نسبت به سایر ابر رایانه های موجود در کشور دارد، اضافه کرد: در حال حاضر تحقیقات گسترده‌ای در حوزه‌هایی چون هوش مصنوعی و کلان دیتا در کشور در حال انجام است و این مرکز در حال ارائه خدمات به محققان است.

معتمدی خاطر نشان کرد: از آنجایی که این ابر رایانه از سال‌ها قبل خدمات خود را ارائه می کرده است، اکنون نیز ابر رایانه سیمرغ خدمات لازم را به بخش های تحقیقاتی و علمی کشور ارائه می دهد.

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا