اپل

ظرفیت باتری مدل‌های آیفون ۱۳ فاش شد

اپل اخیرا از نسل جدید گوشی‌های آیفون ۱۳ خود رونمایی و اعلام کرد که این گوشی‌ها از باتری‌هایی با طول عمر بالاتر نسبت به مدل‌های سال قبل برخوردارند.

اگرچه در کنفرانس مجازی اپل، حرفی از میزان ظرفیت این باتری‌ها زده نشد، اما به تازگی، اطلاعاتی به دست آمده که نشان می‌دهد باتری‌های به‌کاررفته در آیفون‌های جدید، حدود ۱۳ درصد بزرگ‌تر باتری آیفون‌های ۲۰۲۰ هستند.

در این اسناد، به جای میلی‌آمپر از وات‌ساعت برای تعیین اندازه باتری‌ها استفاده شده است. اگرچه بسیاری از تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند از میلی‌آمپر استفاده می‌کنند، اما دقت و مقایسه‌پذیری وات‌ساعت به نسبت میلی‌آمپر، بیشتر است. به هر حال، در تصویر زیر می‌توانید اندازه باتری آیفون‌های جدید و آیفون‌های سال قبل را در کنار هم مشاهده کنید:

با نگاهی به این اعداد و ارقام، چند مورد توجه‌مان را به خود جلب می‌کند. نخست آنکه، اندازه باتری در تمامی‌مدل‌های امسال به نسبت مدل‌های آیفون ۱۲ افزایش یافته است. دومین نکته نیز به اندازه یکسان باتری آیفون ۱۲ و آیفون ۱۲ پرو برمی‌گردد که این روال در آیفون ۱۳ و آیفون ۱۳ پرو تکرار نشده و آیفون ۱۳ پرو، از باتری کوچک‌تری نسبت به آیفون ۱۳ بهره می‌برد.

باتری آیفون 13

اگرجه این دو گوشی از لحاظ ابعاد با یکدیگر برابرند اما مدل پرو از نمایشگری با نرخ رفرش بالاتر، یک هسته GPU بیشتر و دوربینی با یک سنسور اضافه برخوردار است که شاید همین موارد، فضای کافی را برای تعبیه باتری بزرگ‌تر در اختیار مهندسان اپل قرار نداد.

اپل همچنین گوشی‌های آیفون ۱۳ را با بدنه‌ای ضخیم‌تر و وزن بیشتر به نسبت آیفون ۱۲ طراحی کرده است. استفاده در چنین رویکردی توسط اپل بی‌سابقه نیست و این شرکت، گوشی‌های آیفون ۱۱ خود را نیز با ابعاد و باتری‌های بزرگ‌تری طراحی و وارد بازار کرد. تصمی‌می‌که مورد تحسین بسیاری از کارشناسان قرار گرفت.

برای مقایسه میزان ظرفیت آیفون‌های امسال با دیگر گوشی‌های پرچمدار و دستگاه‌های موجود، مرکز iFixit، ظرفیت باتری این محصولات را به وات‌ساعت اعلام کرده که عبارتند از:

سامسونگ گلکسی اس۲۱ اولترا: ۱۸.۷۴ وات‌ساعت

گوگل پیکسل ۵:۱۵.۴۸ وات‌ساعت

سامسونگ کلکسی نوت ۲۰ اولترا: ۱۶.۹۶ وات‌ساعت

نینتندو سوییچ: ۱۶ وات‌ساعت

آیپد ایر ۲۰۲۰:۲۸.۹۳ وات‌ساعت

طبق اطلاعاتی که از اسناد اخیر به دست آمده، باتری آیفون ۱۳ پرو مکس از ظرفیت ۱۶.۷۵ وات‌ساعتی بهره می‌برد که برای اسمارت‌فونی متعلق به سال ۲۰۲۱، ظرفیت قابل قبولی به شمار می‌رود.

اگرچه با توجه به تغییراتی که در پردازنده و نمایشگر این گوشی لحاظ شده، برآورد طول عمر باتری این گوشی کار سختی است، اما اپل در مراسم رونمایی از آیفون ۱۳ اعلام کرد که باتری‌های جدید می‌توانند تا ۱.۵ ساعت طول عمر بیشتر را برای مدل‌های آیفون ۱۳ مینی و آیفون ۱۳ پرو و تا ۲.۵ ساعت نیز برای آیفون ۱۳ و آیفون ۱۳ پرو مکس به ارمغان آورند.

باتری آیفون 13

تا زمانی که عملکرد این باتری در واقعیت و در عمل، مورد تست و ارزیابی قرار نگیرد، ن‌می‌توان به درک درستی از توان و مدت زمان شارژدهی آن پی برد. با این حال، اپل از باتری‌های آیفون ۱۳ به عنوان یکی از نقاط قوت بارز این گوشی‌ها یاد کرد و قطعا با عرضه آیفون‌های ۱۳ به بازار، جزییات بیشتری از عملکرد این باتری‌ها منتشر خواهد شد.

منبع
Theverge

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا