ایرانویروس کرونا

صدور کارت دیجیتال واکسن کرونا برای سفر به خارج از کشور

معاون‌درمان ستادکرونا: کارت دیجیتال مشابهی نیز برای تردد در شهر صادر می‌شود

طبق اعلام مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، صدور کارت دیجیتال واکسن کرونا برای افرادی که طی دو هفته آینده قصد سفر خارج از کشور دارند، آغاز شد.

افرادی که قبلا واکسن دریافت کرده و طی دو هفته آینده قصد سفر خارج از کشور دارند از هم اکنون می‌توانند با مراجعه به آدرس vcr. salamat. gov. ir ثبت‌نام کنند. آدرس اینترنتی کارت دیجیتال واکسن حاوی QR-Code حداکثر یک روز پس از ثبت‌نام به افراد پیامک می‌شود.

سامانه ثبت نام کارت دیجیتال واکسیناسیون کرونا
سامانه ثبت نام کارت دیجیتال واکسیناسیون کرونا

در هنگام ثبت‌نام، ورود دقیق اطلاعات گذرنامه شامل نام و نام خانوادگی به زبان انگلیسی و شماره گذرنامه ضروری است. در صورتی که نام و نام خانوادگی انگلیسی با گذرنامه دقیقا منطبق نباشد یا شماره گذرنامه نادرست وارد شود ممکن است از ورود افراد به کشور مقصد جلوگیری شود.

وزارت بهداشت از مدتی قبل در تلاش جهت هماهنگی لازم با نیروی انتظامی است تا در اولین زمان ممکن، تبادل اطلاعات گذرنامه به صورت خودکار صورت گیرد و نیازی به ورود دستی اطلاعات نباشد. لذا پیشنهاد می‌شود افرادی که طی دو هفته آینده قصد مسافرت خارج از کشور ندارند تا راه‌اندازی کامل سامانه صبر کنند.

کارتهای دیجیتال واکسیناسیون کرونا به صورت کدهای QR خواهند بود
کارتهای دیجیتال واکسیناسیون کرونا به صورت کدهای QR خواهند بود

صدور کارت دیجیتال واکسن کرونا برای تردد در شهر

با اینحال به نظر می‌رسد صدور این کارتهای دیجیتال واکسن کرونا محدود به سفرهای خارجی نیست و احتمالا به زودی ترددهای درون شهری نیز با این کارت‌های دیجیتال کنترل می‌شوند.  نادر توکلی معاون درمان ستاد ملی مقابله با کرونا استان تهران در این باره گفت: برای تردد راحت‌تر افراد در سطح شهر، تصمیم به صدور کارت‌های با عنوان کارت واکسیناسیون هوشمند یا دیجیتال گرفته شده است.

معاون درمان ستاد ملی مقابله با کرونا استان تهران در برنامه زنده شبکه خبر اظهار کرد: بسیاری از افراد جامعه تصور اشتباهی راجع به تزریق واکسن کرونا دارند و معتقدند نباید واکسن بزنند، اما این در حالی است که هر کدام از واکسن‌های موجود در کشور جزو واکسن‌های دارای تائیدیه سازمان جهانی بهداشت و وزرات بهداشت است.

توکلی درباره سامانه کارت دیجیتال کرونا گفت: وزیر بهداشت برای تردد راحت‌تر افراد در سطح شهر و مکان‌هایی از جمله سینما، تصمیم به صدور کارت‌های با عنوان کارت واکسیناسیون هوشمند یا دیجیتال گرفت. این کارت نشان می‌دهد که آیا افراد واکسن زده اند، چند دوز تزریق کرده‌اند و آیا در سلامت کامل به سر می‌برند.

وزیر بهداشت برای تردد راحت‌تر افراد در سطح شهر و مکان‌هایی از جمله سینما، تصمیم به صدور کارت‌های با عنوان کارت واکسیناسیون هوشمند یا دیجیتال گرفت. این کارت نشان می‌دهد که آیا افراد واکسن زده اند، چند دوز تزریق کرده‌اند و آیا در سلامت کامل به سر می‌برند.

او افزود: به تمام هموطنان توصیه می‌شود هر واکسنی که در دسترس است از آن استفاده کنید، زیرا ایمنی واکسن‌ها ۹۰ درصد است، همچنین اگر این ویروس جهش جدید داشته باشد، شرایط کنترل این ویروس و اپیدمی سخت خواهد بود، بنابراین علاوه بر تاکید تزریق واکسن به تمامی افراد جامعه توصیه می‌شود، دستورالعمل‌های بهداشتی را همانند گذشته رعایت کنند.

 

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا