ایراناینترنت

تعرفه رانژه و درانژه خطوط اینترنت ۶۰ هزار تومان شد

کمیسیون تنظیم مقررات سرانجام در مصوبه های پیشین بازنگری کرد

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با بازنگری در مصوبه پیشین خود، سقف تعرفه دایر کردن و تخلیه خطوط اینترنت ثابت برای مشترکان را از ۱۲ هزار تومان به ۶۰ هزار تومان افزایش داد. تعرفه نامعقول پیشین و همگام نبودن آن با نرخ تورم باعث انتقادات جدی سرویس دهندگان اینترنت ثابت شده بود. به طوری که آنها معتقد بودند سرویس دهی با چنین نرخی نه تنها برای سرویس دهندگان صرفه‌ای ندارد بلکه اساسا شدنی هم نیست.

محمدعلی یوسفی زاده، مدیرعامل آسیاتک، پیش از این در گفتگو با آی تی ایران اظهار کرده بود که از آنجا که این تعرفه نسبت به هزینه‌های روز بازار بسیار پایین است، شرکت مخابرات و دیگر سرویس دهندگان اینترنت اساسا نه توان ارائه سرویس‌های جدید را دارند و نه میلی به این کار پیدا می‌کنند. وی افزوده بود: نامعقول بودن تعرفه رانژه و درانژه به حدی پایین است که پیمانکاران مخابرات گاها بدون جمع کردن سیم‌های پیشین اقدام به سیم کشی جدید می‌کنند. زیرا جمع کردن سیم‌ها با این نرخ توجیه اقتصادی ندارد. از طرف دیگر پیمانکار ناچار می‌شود از سیم‌های دست دوم برای سیم کشی‌های جدید استفاده کند که تمام اینها می‌توانند بر کیفیت سرویس دهی اینترنت ثابت در کشور اثر بگذارد.

بازنگری در تعرفه

در موارد متعددی که سرویس دهندگان و شرکت مخابرات به نرخ مصوب این مورد اعتراض کرده بودند، پاسخی دریافت نشد. اما حالا سرانجام کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با بازنگری در مصوبه پیشین خود، سقف تعرفه رانژه و درانژه را اصلاح کرده است.

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۳۲۳  با توجه به پیشنهاد شرکت مخابرات ایران و دارندگان پروانه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) بند ۱۱ مصوبه شماره ۱ جلسه شماره ۲۳۷ سال ۹۵ این کمیسیون را بازنگری و اصلاح کرد. براین اساس سقف تعرفه دایرکردن (رانژه) و تخلیه (درانژه) خطوط مشترکین اینترنت ثابت، جمعاً به مبلغ ششصد هزار ریال (۶۰ هزار تومان) تعیین شده است که فقط یکبار در هنگام دریافت خدمت جدید و یا تغییر ارائه کننده خدمت، از مشترکان قابل دریافت است. براین اساس شرکت مخابرات ایران موظف است نسبت به دایرکردن و یا تخلیه خطوط مشترکان حسب درخواست ارائه کننده خدمت اقدام کند. اپراتور قدرت‌مسلط بر بازار، ملزم به اخذ حداقل ۶۰ درصد تعرفه دایر کردن (رانژه) و تخلیه (درانژه) خطوط مشترکان از مشترکین نهایی خود است.

درصورتی‌که تعرفه رانژه و تخلیه (درانژه) خطوط مشترکین توسط شرکت مخابرات ایران به نیابت از ارائه‌کننده سرویس انجام شود، درآمد ناشی از تعرفه رانژه و درانژه خطوط مشترکین که روی صورتحساب مشترکین توسط شرکت مخابرات ایران اخذ شده است، مشمول تسهیم درآمد نخواهد بود.

پیش از این طبق مصوبه سال ۹۵ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تعرفه دایر کردن (رانژه) خطوط مشترکین مبلغ ۷ هزار تومان و تعرفه تخلیه خطوط حداکثر مبلغ ۵ هزار تومان بود که شرکت مخابرات ایران موظف به دایر کردن و یا تخلیه خطوط مشترکین بوده است. همچنین در مصوبه پیشین آمده بود که «در صورتی که ارائه کننده خدمات، مبالغ دایری و تخلیه خطوط را به شرکت مخابرات ایران پرداخت کند، می‌تواند حداکثر مبلغ ۱۲ هزار تومان برای هزینه‌های دایری و تخلیه فقط یک بار در هنگام راه اندازی اتصال از مشترکان خود دریافت کند.» مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات از نیمه دوم مردادماه ابلاغ شده و لازم الاجرا است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا