کتابگوناگون

اغلب کاربران کتاب‌های فیزیکی را به کتاب‌های الکترونیکی ترجیح می‌دهند

نتایج یک نظرسنجی جدید در بریتانیا نشان داد که از میان 2000 پاسخ‌دهنده، تقریبا دو سوم آن‌ها خواندن کتاب‌های کاغذی را به کتاب‌های الکترونیکی ترجیح می‌دهند.

نتایج این نظرسنجی که از سوی آکسفام (Oxfam)، بزرگ‌ترین فروشگاه کتاب دست دوم در اروپا صورت گرفت، حاکی از آن بود که کتاب‌های فیزیکی و کاغذی همچنان در اولویت خریداران هستند. در این گزارش، دلایل متعددی از سوی افراد برای این امر عنوان شده که برای نمونه، 46 درصد از پاسخ‌دهندگان اعلام کردند که از ورق زدن کتاب‌ها لذت می‌برند.

همچنین 42 درصد از این افراد نیز ترجیح می‌دهند تا یک کتاب را در دست خود نگه داند تا آن را به صورت الکترونیک در دستگاه‌های هوشمند مشاهده کنند. یا 32 درصد از پاسخ‌دهندگان اعلام کردند با خواندن کتاب‌های فیزیکی، بیشتر غرق محتوا و داستان کتاب می‌شوند و در نهایت 16 درصد پاسخ‌دهندگان، دلیل علاقه به کتاب‌های فیزیکی را تداعی کردن محل کتابخانه در ذهنشان عنوان کردند.

البته یکی دیگر از دلایلی که توسط 35 درصد از پاسخ‌دهندگان به آن اشاره شد، این نکته بود که می‌توان کتاب‌ها را بعد از مطالعه در قفسه‌های کتاب قرار داد و در حین برقراری تماس‌های تصویری، آن‌ها را به نمایش گذاشت.

اما در میان این جمعیت نمونه 2000 نفری، تنها 16 درصد کتاب‌های الکترونیکی را ترجیح دادند و کمتر از 6 درصد نیز به کتاب‌های صوتی علاقه نشان دادند. دکتر النا تورونی، روان‌شناس و هم‌بنیانگذار کلینیک روان‌شناسی چلسی در انگلیس معتقد است که کتاب‌های فیزیکی به دلیل ارائه تجربه‌ای ملموس و احساس‌شدنی به افراد، از استقبال بیشتری در میان کاربران برخوردارند. در واقع، کتاب‌های فیزیکی و واقعی، حس دائمی‌بودن را بیشتر به کاربر القا می‌کنند تا کتاب‌های الکترونیکی.

وی ادامه داد که خواندن کتاب‌های فیزیکی، باعث می‌شود تا انسان برای مدتی هم که شده از روزمره‌گی‌های زندگی فارغ شود و علاوه بر یادگیری چیزهای جدید، ذهن خود را گسترش دهد.

در بخش دیگری از نظرسنجی اخیرا آکسفام آمده که کتاب، جزو مواردی است که افراد ترجیح می‌دهند تا دست دوم آن را خریداری کنند. به این دلیل که هم ارزان‌تر است و هم خرید این کتاب‌ها به نفع محیط زیست خواهد بود و مانع از قطع درختان برای تولید کتاب‌های نو خواهد شد.

همچنین بسیاری از خوانندگان، حتی به بو و بافت کتاب نیز علاقه‌مندند و احساس خوبی را در استفاده از این نسخه‌های فیزیکی تجربه می‌کنند.

منبع
Lithub

نوشته های مشابه

‫15 دیدگاه ها

  1. Нужна стяжка пола в Москве, но вы не знаете, как выбрать подрядчика? Обратитесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по устройству стяжки пола любой площади и сложности, а также гарантируем доступные цены и высокое качество работ.

  2. آشنایی با چند میانبر کاربردی اکسل که باید از آن‌ها استفاده کنید
    ایده پردازان فردا : ایده های نو برای زندگی بهتر – آخرین اخبار جهان و حادثه های جنجالی، فشن و مد روز، آرایش و زیبایی، آشپزی، تصاویر دیدنی

    وزیر ارتباطات: با کارشکنی اپراتور ها در طرح ترابردپذیری مقابله می کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا