اپلتکنولوژی

حمایت بنیانگذار اپل از جنبش «حق تعمیر»

استیو وزنیاک، از بنیانگذاران اپل در خلال ویدیویی در و‌ب‌سایت Cameo حمایت خود از جنبش «right-to-repair» یا همان حق تعمیر دستگاه‌های الکترونیکی توسط مصرف‌کنندگان را اعلام کرد.

وی خطاب به لوییس رازمن، از چهره‌های مشهور پلتفرم یوتیوب و یکی از حامیان اصلی جنبش right-to-repair اعلام کرد که به طور قطع، از این جنبش حمایت می‌کند و حق تعمیر و دریافت اطلاعات به منظور برطرف کردن عیب دستگاه‌ها را برای مصرف‌کنندگان محفوظ می‌داند.

ووزنیک در این ویدیو که 9 دقیقه به طول انجامید، اعلام کرد اگر در یک دنیای فناوری باز رشد نمی‌کردیم و این فضا را نداشتیم، اپل هرگز به وجود نمی‌آمد.

اخیر جنبش right-to-repair در بسیاری از کشورها مورد توجه قرار گرفته است. برای مثال، در کشور انگستان از تولیدکنندگان تلویزیون‌ها، ماشین‌های لباسشویی و یخچال‌ها خواسته شده تا قطعات یدکی محصولات خود را در اختیار مصرف‌کنندگان و کاربران قرار دهند تا آن‌ها بتوانند در صورت بروز مشکل، دستگاه‌های خود را شخصا تعمیر کنند.

در ایالات متحده نیز حداقل 27 ایالت، قوانینی برای تولیدکنندگان به منظور تولید و عرضه قطعات یدکی انواع محصولات و عرضه آن به مصرف‌کنندگان وضع شده است. جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز در طی کنفرانسی خبری اعلام کرد که وزارت کشاورزی آمریکا در حال بررسی راه‌هایی است تا بتواند حق تعمیر وسایل و تجهیزات کشاورزی را برای کشاورزان فراهم کند.

استیو وزنیاک نیز به نوبه خود ضمن حمایت از این اقدام، توضیحاتی را در خصوص نحوه تعمیر وسایل شخصی خود در دوران جوانی ارائه داد. وی افزود در گذشته وقتی  شما وسایل اکترونیکی از قبیل تلویزیون و رادیور ا خریداری می‌کردید، تمامی‌مدارها و قطعات و همچنین طراحی این محصولات روی کاغذ پیاده شده بود. در واقع، همه چیز کاملا منبع باز بود. اگر می‌دانستید که چه کار باید بکنید، می‌توانید دستگاه‌هایتان را با کمترین هزینه تعمیر کنید.

وزنیاک که حدود 45 سال پیش به همراه استیو جابز، شرکت اپل را پایه‌گذار کرد، عنوان کرد که فراهم کردن امکان تعمیر دستگاه‌ها توسط کاربران دارای ارزش تجاری نیز خواهد بود.

اظهارات وزنیاک در حالی مطرح شد که سال‌هاست انتقادهای زیادی علیه اپل در خصوص سیاست‌های این شرکت در این خصوص مطرح می‌شود چرا که اپل، قوانین سفت‌وسختی را برای جلوگیری از تعمیر دستگاه‌ها این شرکت توسط کاربران اعمال و اعلام کرده که در این حالت، ممکن است دیگر شرایط گارانتی به دستگاه تعلیق نگیرد.

اپل پیشتر تنها به برخی از ارائه‌دهندگان خدمات رسمی‌خود اجازه تعمیر دستگاه‌های این شرکت را می‌داد و قطعات و لوازم یدکی تنها برای این گروه معدود از افراد ارسال می‌شود. اما این رویه در سال 2019 تغییر کرد و اپل تعداد تعمیرکاران مجاز برای تعمیر دستگاه‌های تولیدی خود را افزایش و از سخت‌گیری‌های مربوط به گارانتی نیز کاهش داد.

وزنیاک در این ویدیو عنوان کرد که اکنون وقت آن رسیده تا کار درست را انجام دهیم و حق تعمیر دستگاه‌ها توسط مصرف‌کنندگان را بیش از پیش به رسمیت بشناسیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا