اسپیس ایکساینترنت

دسترسی نیم میلیون کاربر به اینترنت استارلینک تا سال آینده

ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس اعلام کرد که طی 12 ماه آینده، تعداد کاربران اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به چیزی حدود 500 هزار نفر خواهد رسید.

مدیرعامل و بنیانگذار اسپیس ایکس در جریان کنگره جهانی موبایل (MWC) عنوان کرد که این شرکت در نظر دارد تا ماه آگوست امسال بتواند سراسر جهان را تحت پوشش اینترنت ماهواره‌ای خود درآورد. در حال حاضر، این سرویس در مرحله آزمایش قرار دارد و از سال 2018 تاکنون بیش از 1700 ماهواره به فضا ارسال شده است.

ایلان ماسک، تعداد کاربران فعال کنونی اینترنت ماهواره‌ای خود را 69 هزار و 420 نفر عنوان کرد و افزود استارلینک هم‌اکنون در 12 کشور قابل دسترسی است و به تدریج، بر تعداد این کشورها اضافه خواهد شد تا جایی که بتوان ظرف 12 ماه آینده، این سرویس را در اختیار 500 هزار کاربر از سراسر جهان قرار داد.

عرضه اینترنت به نیم میلیون انسان در کره زمین می‌تواند هدف بسیار بزرگ و بلندپروازانه‌ای برای ایلان ماسک و پروژه تحت هدایت وی باشد. اینترنت ماهواره‌ای استارلینک مستقیما به کاربران واگذار خواهد شد و می‌تواند علاوه بر فراهم آوردن دسترسی روستائیان و ساکنان مناطق دورافتاده به اینترنت پرسرعت، برای دولت‌ها و سازمان‌های نظامی‌نیز اینترنتی سریع را برای ارتباطات آن‌ها به ارمغان آورد.

در حال حاضر، کاربران عادی برای دریافت این سرویس اینترنت، می‌بایست ماهانه 99 دلار پرداخت کنند که البته 499دلار نیز برای خرید تجهیزات اولیه از قبیل روتر و دیش استارلینک نیاز است. اسپیس ایکس پیشتر عنوان کرده که می‌تواند سرعت دانلود 100 مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود 20 مگابیت بر ثانیه را برای کاربران به ارمغان آورد.

البته در این بین، چالش‌ها و مشکلاتی نیز پیش روی ایلان ماسک و استارلینک برای عرضه اینترنت ماهواره‌ای وجود دارد؛ برای مثال، طبق گفته ماسک، هزینه 499 دلاری که کاربر برای خرید تجهیزات اولیه پرداخت می‌کند، برای این شرکت بیش از 1000 دلار تمام می‌شود.

در حال حاضر، مهندسان این شرکت در حال پیدا کردن راهکارهایی برای کاهش هزینه‌ها هستند. طبق گفته ماسک، تلاش می‌شود تا سرنوشت شرکت وان وب (شرکت رقیب استارلینک) که در سال گذشته، ورشکستگی را تجربه کرد، برای استارلینک رقم نخورد.

مدیرعامل اسپیس ایکس اعلام کرد که تیم استارلینک با چند کشور مهم وارد مذاکره شده و قراردادهایی را با برخی اپراتورهای مخابراتی برای عرضه این سرویس اینترنتی به امضا رسانده‌اند. او در نظر دارد تا اینترنت استارلینک را بیشتر به عنوان مکملی برای اینترنت 5G عرضه کند تا آن که بخواهد با شرکت‌های مختلف در این حوزه رقابت کند.

به گفته ماسک، بخش زیادی از درآمدهای حاصل از عرضه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک برای پروژه بزرگ اسپیس ایکس به منظور ارسال انسان به مریخ و ماه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا