ایرانموبایل

انتقاد معاون دادستان از وزیر صمت برای تداوم واردات گوشی‌های بیش از 300 یورو

معاون قضائی دادستان کل کشور در نامه‌ای به وزیر صمت از تداوم ثبت سفارش و واردات گوشی‌های تلفن همراه با قیمت بیش از ۳۰۰یورو، انتقاد کرد. پیش از این هم طبق مصوبه کمیسیون تلفیق ورودی گمرکی گوشی‌ها و تبلت‌های بالای ۶۰۰ دلار از ۶ به ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده بود.

سعید عمرانی معاون قضائی دادستان کل کشور در نامه‌ای به رزم حسینی، وزیر صمت با انتقاد از تداوم ثبت سفارش و واردات گوشی‌های تلفن همراه با قیمت بیش از ۳۰۰ یورو، از وزیر صمت خواست علت عدم اجرای این مصوبه را اعلام کند. این در حالی است که رصد بازار نشان می‌دهد که قیمت‌ها به کمترین حد در ۶ ماه اخیر رسیده‌اند و به گفته فروشندگان موبایل، در حال حاضر میزان تقاضا بسیار کم شده است.

در تیر سال جاری، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) به دنبال انتشار اخباری مبنی بر محدودیت واردات موبایل با ارزش بالای ۳۰۰ یورو که از سوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اعلام شده بود، اعلام کرد که آیین محدویت اعمال نخواهد شد و قضیه ممنوعیت واردات این گوشی‌ها منتفی شد. همچنین محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، در توییترش گفته بود که این تصمیم ایرادات جدی دارد و از احتمال بازنگری در این تصمیم خبر داده بود.

اما در آبان ماه مدیرکل دفتر امور خدمات سازمان صمت خبری گفت که بانک مرکزی از شهریورماه با وجود ثبت سفارش، برای ترخیص موبایل با قیمت بالای ۳۰۰ یورو از گمرک ارز اختصاص نداده است و اعلام کرد که وزارت صمت برای عملی کردن طرح ممنوعیت وارد کردن گوشی‌های بالای 300 یورویی؛ کارهای کارشناسی و نحوه‌ی اعمال زیرساخت‌ها برای اجرایی کردن این طرح را به‌طور کامل انجام داده و تنها باید دفتر مقررات صادرات و واردات و کارگروه تنظیم بازار محدودیت مذکور را ابلاغ کند.

در نهایت بهمن سال جاری معاون قضائی دادستان کل کشور اعتراض خود از تداوم واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو را طی نامه‌ای به وزیر صمت اعلام کرده و خواستار اعلام دلایل «این اقدام غیرقانونی» شد. این در حالی است که در حال حاضر با توجه به شرایط که دسترسی به گوشی‌های موبایل امری ضروری و در اولویت هر خانواده‌ای به خصوص دانش‌آموزان قرار دارد، نیاز به دسترسی آسان به گوشی‌های موبایل و ارزان قیمت در بازار بیش از پیش حس می‌شود و در در شرایط سخت اقتصادی دولت‌ها سعی دارند تا با کاهش تعرفه‌ها و مقررات دست ‌و پاگیر برای واردات شرایط را تسهیل کنند. مقرراتی مانند رجیستری که خود عاملی برای افزایش قیمت و سردرگمی بازار شده است.

در نامه معاون دادستان به وزیر صمت آمده است:

با توجه به گزارش‌های واصله و بررسی آمار سامانه همتا در سال ۹۸، مجموعاً ۱۵.۳ میلیون دستگاه تلفن همراه به ارزش بیش از ۲.۴ میلیارد یورو وارد کشور شده که از این میزان، سهم گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو به لحاظ تعداد، ۹ درصد و از نظر ارز تخصیص داده شده، به میزان ۳۵ درصد معادل حدود ۸۵۰ میلیون یورو برآورد می‌شود که از این میان ۵۰۰ میلیون یورو متعلق به برند آیفون بوده یعنی ۴ درصد واردات از محصولات این شرکت آمریکایی بوده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ از مصوبه این کمیسیون برای افزایش ورودی گمرکی گوشی‌ها و تبلت‌های بالای ۶۰۰ دلار خبر داد. طبق مصوبه کمیسیون تلفیق که روز چهارشنبه 17 دی برگزار شد، ورودی گمرکی گوشی‌ها و تبلت‌های بالای ۶۰۰ دلار از ۶ به ۱۲ درصد افزایش پیدا کرد.

نوشته های مشابه

‫50 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا