ایرانموبایل

رجیستری مسافری گوشی دوباره غیرحضوری شد

معاون فنی گمرک ایران از فرایند غیرحضوری شدن رجیستری گوشی‌های تلفن همراه خبر داد.  ۱۸ مهرماه مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران در نامه‌ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اعلام موضوعاتی چون سوءاستفاده سودجویان در خرید و فروش حق رجیستری، عدم رعایت فاصله‌گذاری و تبعات آن برای مبتلا به بیماری کرونا، خواستار اجرای طرح رجیستری گوشی به صورت غیر حضوری و پس از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی به غیر از مبادی ورودی گمرک انجام شود.

پیش‌تر از سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفت‌وگو با دیجیاتو اعلام کرد: در طرح رجیستری تا یک حدی می‌توانیم جلوی این سواستفاده‌ها را بگیریم. هر راه حلی که باز کنیم در نهایت «هویت فروشی» وجود دارد.

معاون فنی گمرک می‌گوید: طی تصمیمات اخذ شده  از ابتدای دی ماه سال جاری رجیستری گوشی موبایل به صورت غیرحضوری انجام خواهد شد و مدت زمان انجام فرایند حضوری به کمتر از یک دقیقه کاهش پیدا می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به اقداماتی که در جریان تغییر روند رجیستری و ثبت غیر حضوری آن در دستور کار قرار دارد توضیح داد: پیش بینی شده که اظهارنامه مسافری  توسط آژانس‌های مسافری  در هواپیما توزیع و تکمیل شود، در غیر این صورت تا قبل از گذرنامه تکمیل شده  یا در سالن گمرک  تکمیل شود. در این اظهارنامه مشخصات گوشی تلفن همراه  از جمله شماره IMEI باید درج شود.

رجیستری چقدر گوشی‌ها را گران می‌کند؟

مهرداد جمال ارونقی اضافه کرد: گوشی تلفن همراه توسط ارزیاب گمرک رویت و به واسطه بارکدخوان شماره IMEI و بارکد پاسپورت در سیستم درج خواهد شد و بعد از ثبت مشخصات گوشی و احراز مسافر در مبادی ورودی،   فرد یک ماه فرصت دارد تا با مراجعه به سامانه گمرک (EPL) ادامه فرایند رجیستری را انجام دهد.

معاون فنی گمرک یادآور شد: برای  گوشی‌های تلفن همراهی که تاریخ ورود آن ۱۲ تیر تا ۳۰ آذر ۱۳۹۹ می‌توانند طبق روال قبلی و با استعلام سیستمی از سامانه نیروی انتظامی احراز مسافربودن، عملیات ترخیص در EPL بدون مراجعه حضوری انجام شود.

بر این اساس نحوه رجیستری گوشی تلفن همراه  در کمتر از سه ماه از ابلاغیه قبلی (۱۲ مهر) تغییر کرد و دیگر لازم نیست در شرایط کرونایی مسافران ساعت‌ها در مبادی ورودی معطل بمانند  این در حالی است که در آبان ماه سال جاری وزارت بهداشت طی نامه‌ای به گمرک ایران اعلام کرده که به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کووید ۱۹ و قطع زنجیره انتقال و صیانت از سلامت هموطنان و کارکنان این سازمان تمهیداتی اتخاذ شود که فرآیند رجیستری به صورت الکترونیک صورت گرفته تا از مراجعه حضوری و ازدحام مسافرین جلوگیری شود.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا