ترجمه شدهشبکه‌های اجتماعی

اسپاتیفای از هوش مصنوعی برای تشخیص سرقت ادبی در موزیک‌ها کمک می‌گیرد

سرقت آثار هنری موضوع جدیدی نیست. این معضل در طی سال‌های اخیر نمود بیشتری را در حوزه‌هایی همچون موسیقی داشته به طوری که همواره گلایه‌هایی را از سوی آهنگ‌سازان و خوانندگان به دلیل عدم اتخاذ تدابیری کافی برای مقابل با این مسئله به دنبال داشته باشد.

اما به نظر می‌رسد که اسپاتیفای قصد دارد تا با بهره‌گیری از قابلیت‌های هوش مصنوعی، مشکل مذکور را حل کند. طبق اطلاعاتی که از پتنتی متعلق به اسپاتیفای به دست آمده، می‌توان گفت که این شرکت قصد دارد تا با فناوری هوش مصنوعی موسیقی‌های پلتفرم خود را به صورت لحظه‌ای مورد بررسی و تحلیل قرار دهد تا رعایت نکردن هرگونه حق کپی‌رایت را تشخیص دهد.

این فناوری جدید می‌تواند نه‌تنها توسط شرکت‌ها و استودیوها، بلکه مورد استقبال هنرمندان مستقل و گروه‌های کوچک فعال در این عرصه نیز قرار خواهد گرفت. در این شیوه، لید شیت‌های (Lead Sheet) مربوط به آهنگ‌ها مورد بررسی قرار خواهند گرفت تا هرگونه کپی‌برداری غیرقانونی در آن‌ها تشخیص داده شود. در واقع، برای این منظور از پایگاه داده‌ای که از پیش از لید شیت‌های سایر آهنگ‌ها تشکیل شده، استفاده خواهد شد.

بعد از هر بررسی توسط هوش مصنوعی، یک پیام که نشان‌دهنده میزان سرقت ادبی بخش‌های مختلف یک آهنگ است، نمایش داده خواهد شد. همچنین این سیستم قادر خواهد بود تا ارزش شباهت یک آهنگ را به نسبت سایر آهنگ‌های موجود در لایبرری لید شیت مقایسه کرد.

البته این اولین و تنها روش برای شناسایی سرقت ادبی در موزیک‌ها نیست. از جمله تکنیک‌ها برای این کار ‌می‌توان به تشخیص از طریق ملودی و ریتم آهنگ‌ها اشاره کرد. اسپاتیفای معتقد است که این روش‌ها از کارایی و اثربخشی به مراتب بهتری نسبت به روش‌های دستی برخوردارند و ‌می‌توانند این فرآیند را با مهارت بالاتری به انجام رسانند.

منبع
Inputmag

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا