استارتاپ

ماجرای اختلال اسنپ‌فود و اعتصاب پیک‌ها چه بود؟

بسیاری از کاربران اسنپ‌فود طی چند روز گذشته از اختلال در سرویس‌دهی این استارتاپ خبر دادند. این اختلال طبق شواهد در پی اعتصاب گسترده پیک‌های اسنپ‌فود رخ داده است.

اما دلیل اعتصاب پیک‌های اسنپ‌فود چه بود؟ برخی از کاربران در فضای مجازی ادعا کردند که پیک‌های اسنپ‌فود یا همان «اسنپ‌ اکسپرس» به دلیل قرار گرفتن در زیر زیرمجموعه اسنپ‌ باکس، باید مبلغی را به عنوان کمیسیون به شرکت اسنپ پرداخت کنند. این اتفاق در حالی رخ داده که پیک‌های اسنپ‌فود از نرخ کرایه‌ها رضایت چندانی نداشتند و حالا مسئله پرداخت کمیسیون موجب اعتصاب آن‌ها شده است.

مهراد عبدالرزاق، رئیس هیئت مدیره اسنپ‌فود دلیل اصلی نارضایتی مشتریان را استفاده از اسنپ‌باکس در ساعت‌های شلوغ می‌داند و در گفت‌وگو با آی‌تی ایران توضیح می‌دهد: «در این اعتصابات به موضوعاتی چون دادن کارمزد تحویل هر سفارش به اسنپ باکس مطرح نیست. درآمد ماهانه پیک‌های اکسپرس در‌حال‌حاضر بین ۶ تا ۱۲ میلیون تومان است و شرکت کمیسیونی از آن‌ها نیز دریافت نمی‌کند.»

او در ادامه می‌گوید: «در مورد استفاده از ناوگان اسنپ باکس در بخش اکسپرس در ماه‌های اخیر و با محدودیت‌های کرونایی، تعداد سفارش‌های اسنپ فود در ساعات اوج سفارش از ظرفیت تحویل اکسپرس فراتر رفته است. پیک‌های اسنپ باکس همکار و کمک پیک‌های اکسپرس برای تحویل سفارش‌ها محسوب می‌شوند و حضور آن‌ها به منزله کاهش درآمد یا کاهش سفرهای پیک اکسپرس نیست.»

عبدالرزاق با اشاره به این موضوع که ماهانه بیش از ۲ میلیون سفر موفق به وسیله پیک‌های اکسپرس انجام می‌شود می‌گوید: «با توجه به وسعت فعالیت در چنین ابعادی بروز مشکلات صنفی گاها اجتناب‌ناپذیر است. خواسته پیک‌های اکسپرس اسنپ فود طیفی از مسائل صنفی بوده و اختلاف‌نظرها در زمینه مسائل پرداختی یکی از دغدغه‌های آن‌ها است.» او اعتقاد دارد که در اسنپ‌فود به مانند یک خانواده عمل می‌کنند و این بار اولی نیست که به اختلاف نظر خورده‌اند و دیر یا زود با کمک و همفکری هم دغدغه‌های شکل‌گرفته حل خواهد شد.

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا