تکنولوژی

ترامپ: دستور مسدود سازی تیک‌تاک در آمریکا را صادر می‌کنم

رییس جمهور آمریکا جمعه شب در هنگام سفر با هواپیمای Air Force One به خبرنگاران گفت که با استفاده از اختیارات خود اپلیکیشن چینی تیک‌تاک را در آمریکا مسدود می‌کند.

ترامپ به خبرنگاران گفت که اینکار را با توجه به نگرانی‌ها-ی امنیتی – که این اپلیکیشن ایجاد کرده انجام می‌دهد.

به گفته ترامپ دستور مسدودسازی تیک تاک در سریع‌ترین زمان ممکن در روز شنبه امضا خواهد شد.

بر اساس گفته خبرنگاران حاضر در هواپیمای رییس جمهور آمریکا دستور ترامپ یک حکم حکومتی خواهد بود اما مشخص نیست او واقعا اختیار مسدودسازی کامل تیک‌تاک را در ایالات متحده داشته باشد.

دولت ترامپ از ابتدای ماه جولای از مسدودسازی تیک‌تاک خبر داده بود و نزدیکی این اپلیکیشن به مقامات دولتی چین و دسترسی مقامات چین به اطلاعات داده‌ های متعلق به ByteDance شرکت مادر تیک‌تاک TikTok است.

شرکت تیک‌تاک بارها تکرار کرده که هیچ دیتایی از سوی دولت چین درخواست نشده است.

بر اساس قانون ۱۹۸۸ ترامپ از اختیار مسدودکردن کسب و کارهای خارجی و یا فعالیت شرکتهای آمریکایی با آن برخوردار است. ترامپ تاکنون دوبار از این قانون علیه شرکتهایی از چین و سنگاپور استفاده کرده است.

مایکروسافت خریدار تیک‌تاک

همزمان با اعلام مسدودسازی تیک‌تاک وال استریت ژورنال گزارش داد مایکروسافت در حال گفت‌وگو برای خرید شرکت تیک‌تاک است.

حمله به تیک‌تاک تازه‌ترین اقدام دولت ترامپ برای حمله به اقتصاد چین است ماه‌هاست بین این کشور و آمریکا جنگ تجاری سنگینی در جریان است.

در همین حال تیک‌تاک بیانیهای منتشر کرده و در آن نوشته است که صدها میلیون نفر برای سرگرمی و ارتباط با یکدیگر از تیک‌تاک استفاده می‌کنند و این شرکت متعهد به حفظ حریم خصوصی و امنیت کاربران است.

تیک تاک در سال ۲۰۱۸ در آمریکا عرضه شد و درآن زمان ۸۰ میلیون کاربر داشت. این اپلیکیشن اکنون بالغ بر ۲.۳ میلیارد دانلوددر سراسر جهان دارد و ارزش آن بین ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

با این حال طی ماه‌های اخیر مقامات دولتی بارها گفته‌اند که در حال بررسی ممنوعیت تیک‌تاک در آمریکا هستند .

ترامپ گفته است که ممنوعیت فعالیت تیک‌تاک می‌تواند مجازات چین به خاطر بیماری‌همه‌گیر کرونا باشد اما مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نگرانی امنیتی را عامل اصلی برخورد با تیک‌تاک اعلام کرده است.

سرمایه‌گذاران ByteDance در طی هفته‌های اخیر به شدت به دنبال مسیری برای جلوگیری از مسدودسازی این برنامه در امریکا بوده‌آند. اوایل این ماه گروهی از سهامداران آمریکایی ByteDance از جمله شرکت سرمایه‌گذاری استارتاپی Sequoia Capital و General Atlantic در تلاش برای خرید اکثریت سهام این شرکت برآمدند تا مشکلات نسبت دادن این شرکت به چین کاهش یابد. با این حل بر اساس گزارشها این تلاشها با شکست مواجه شد.

اپلیکیشن تیک‌تاک برای جلب نظر مقامات آمریکایی در ماه‌های گذشته سنگ تمام گذاشته بود از جمله از حدود یک سال قبل دسترسی ایرانیان به این اپیکیشن کاملا مسدود شده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا