تکنولوژیچگونه

بهترین روش‌های تمیز کردن پورت گوشی و لپتاپ

پورت های یو‌اس‌بی-سی (USB-C)، به خصوص پورت ها در گوشی‌های هوشمند، به دلیل استفاده زیاد مردم از گوشی دائما در معرض آلودگی، گرد و غبار و ذرات کثیف هستند.

طراحی پورت های یو‌اس‌بی-سی به صورتی است که امکان ورود گرد و غبار و ذرات ریز به داخل دستگاه کم است اما حفره خود اینپورت‌های کوچک، می ‌تواند مملو از کثیفی باشد.

کاربری که با این مشکل روبروست شاید احساس کند که کابل یو‌اس‌بی، به درستی داخل پورت قفل نمی‌شود و گاهی اوقات عملیات شارژ دستگاه نیز با اختلال روبرو می‌شود. اگر شما جزو این دسته از کاربران هستید، حالا زمان تمیزکاری پورت یواس‌بی‌–سی گوشی شماست.

در ادامه می‌خواهیم بهترین روش تمیزکردن پورت یو‌اس‌بی-سی را توضیح دهیم، روشی که در آن احتمال آسیب رسیدن به دستگاه، کمترین حد ممکن است.

بهترین روش برای تمیز کردن پورت یواس‌بی–سی

اگر پورت یو اس بی-سی گوشی شما نیاز به تمیز شدن دارد، این کار را باید در کمال احیاط انجام دهید. هرگز اشیا فلزی مانند چاقو یا سوزن را داخل پورت فرو نکنید زیرا ممکن است به اتصالات حساس آن آسیب برسد.

اما بهترین کار، استفاده از هوای فشرده یا یک خلال دندان چوبی یا پلاستیکی است.

1-استفاده از قوطی‌های دمنده‌های هوای فشرده: هوای پر فشار می‌تواند، اتصال گرد و غبار داخل پورت را سست کرده و دیگر نیازی به داخل کردن هیچ شی دیگری نیست. پس ابتدا این گزینه را امتحان کنید. قوطی‌های آماده حاوی هوای فشرده، میله نی مانندی دارند که باید آن را به پورت نزدیک کرده و جریان هوا را فعال کنید. سعی کنید هوا را  به دفعات کوتاه مدت، داخل آن هدایت کنید.

استفاده از قوطی های حاوی هوای فشرده بهترین گزینه تمیز کردن پورت های دستگاه است.

2-اگر قوطی هوای فشرده نتوانست تمام ذرات را از داخل پورت خارج کند، می‌توانید از خلال دندان چوبی استفاده کنید. ابتدا بهتر است نوک خلال دندان را با چاقوی کوچکی بتراشید زیرا نوک خلال دندان معمولی داخل حفره پورت نمی‌رود. خلال دندان‌های پلاستیکی نیز کار شما را راه می‌اندازد. انتهای نخ دندان های پلاستیکی عموما نازک‌تر از سر آن و برای این کار مناسب‌تر است.

نوک باریک خلال دندان یا نخ دندان پلاستیکی نیز گزینه برای خارج کردن کثیفی های داخل پورت ها است.

3- با احتیاط نوک باریک‌تر نخ دندان پلاستیکی را داخل حفره فرو کنید و با آن ذرات گیر کرده داخل پورت را خارج کنید. هنگام انجام این کار باید بسیار مراقب باشید تا آسیبی به اتصالات داخل پورت وارد نشود.

4- بعد از اتمام کار، می‌توانید بازهم از قوطی هوای فشرده استفاده کنید تا بازمانده ذرات نیز خارج شود.

چگونه پورت دستگاه را در آینده تمیز نگه داریم

اگر با مسئله گرفتگی پورت دستگاه خود مدام مشکل دارید،بهتر است از راه دیگری برای حمل دستگاه خود استفاده کنید. یک روش، برعکس گذاشتن گوشی، داخل جیب یا کیف است به گونه‌ای که پورت به سمت بالا باشد تا با کثیفی‌های ته کیف و جیب کمتر تماس پیدا کند.

برخی از مردم، زمانیکه از پورت دستگاه استفاده نمی‌کنند، یک نوار چسب روی آن قرار می‌دهند. گزینه مشابه دیگری نیز وجود دارد و آن هم خرید درپوش‌های پلاستیکی-پلاگ- مخصوص پورت گوشی است که می‌تواند یه خوبی از آن محافظت کند.

پلاگ های پلاستیکی مخصوص پورت، آسان ترین راه حفاظت از خروجی در برابر گرد و غبار و کثیفی ها است.

منبع: بیزنس اینسایدر

نوشته های مشابه

‫73 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا