ایران

ناظمی: مردم نباید تاوان رشد جستجوگرهای داخلی را بدهند

امیر ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه برای حمایت از موتور جستجوی ایرانی نبایدجویش گرهای خارجی را مسدود کنیم ، گفت: معتقدم در موتورهای جستجو گر اگر بخش خصوصی را دخیل نکنیم پروژه دولتی یک موضوع شکست خورده است حالا چه دولت باشد و چه نهادهای وابسته به دولت؛ چراکه  هیچ وقت کسی که تزریق مالی آن از طریق دولت انجام می شود به فکر ارتقاء فعالیت خود نیست.

مسدود کردن موتورهای جستجوگر خارجی کار درستی نیست

وی افزود: موتورهای جویش گر داخلی که به نوعی وابسته به دولت هستند رفاه مردم را گروگان می گیرند تا به طور مرتب پول بیشتری از دولت طلب کنند که قاعدتا با این اتفاق مخالف هستم.بنابراین اگر بخواهیم به بهانه اینکه قرار است جویش گری داخلی رشد پیدا کند اقدام به مسدود کردن موتورهای جستجوگر خارجی کنیم کار درستی نیست.

موتور های جستجوگر نقش محوری در تبادل اطلاعات دارند

ناظمی تصریح کرد: موتور های جستجوگر نقش محوری در تبادل اطلاعات دارند و ما نباید  جویش گرهای خارجی را مسدود کنیم.

وی گفت: آیا می توانیم جویش گری را داشته باشیم که به طور مثال بتواند تمام وب جهانی را بیابد و به صورت مناسب جویش کند؟ پاسخ آن خیر است چون هزینه آن بالا می رود و از طرفی نقطه سر به سر اقتصادی آن به قدری زیاد است که شرکت های مانند یاهو و مایکروسافت نتوانستند با گوگل رقابت کنند.

منبع
فارس

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. البته این آقای ناظمی با این حرفشون درحقیقت دستور دادند که یعنی مسدود کنید؛
    از آبان خونین 98 و قطع اینترنت، دوستان درصدد فیلترینگ اینترنت هستند؛ اما بدونن که کاری از دستشون برنمیاد…!

  2. موتور جستجوهای ایرانی که چند سال از شروع به کارشون میگذره، موقع قطع اینترنت تو پاییز 98 ثابت کردن خیلی ضعیف و ناتوان هستن.
    و در کل، هر پروژه ای که کنار اسمش پسوند “ملی” بیاد، مردم نسبت بهش حس منفی دارن، این بخاطر همه پروژه‌های به اصطلاح ملی هست که قبلا تو زرد از آب درومده و ثابت کردن بجای ارتقای کیفیت، فقط به دنبال بلعیدن بودجه های میلیاردی بیشتر هستن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا