تکنولوژیویروس کرونا

دستگاهی برای تست ویروس کرونا در ۵ دقیقه ساخته شد

شرکت Abbott سازنده این دستگاه اعلام کرده که ۵۰ هزار دستگاه در روز را تولید می‌کند

شرکت لابراتوار Abbott یک دستگاه تست ویروس کرونا تولید کرده که قادر است طی پنج دقیقه نتیجه ابتلا یا عدم ابتلای یک فرد را به بیماری   COVID_19 مشخص کند.

به گزارش bloomberg این شرکت سازنده دستگاه‌های پزشکی قصد دارد که ۵۰ هزار دستگاه تست را در روز تولید کند.

نوع تست این دستگاه تست ویروس کرونا ازنوع تست مولکولی و شناخت ژنوم ویروس کروناست و قادر به شناسایی این ویروس در طی پنج دقیقه است.

بنا به گفته این شرکت تست کامل برای شناسایی ابتلای قطعی توسط این دستگاه می‌تواند ۱۳ دقیقه به طول بینجامد.

شرکت ابوت گفت که اجازه تولید دستگاه تست ویروس کرونا را به طور اضطراری از اداره غذا و داروی آمریکا برای استفاده در آزمایشگاه‌های مجاز و مراکز درمانی دریافت کرده است.

ایالات متحده هم اکنون در صدر لیست بیشترین تعداد افراد آلوده به این ویروس در جهان است و مقامات بهداشتی این کشور تمرکز گسترده‌ای روی افزایش تعداد تست‌های مربوط به این بیماری انجام داده‌اند.

به گفته یکی از مدیران این شرکت تولید این دستگاه فرصتی فوق‌العاده برای کادر درمانی است که در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا قرار دارند. کسانی که باید عفونت‌ها را به سرعت و در حالی که بیماران منتظرند تشخیص دهند.

تکنولوژی پشت این دستگاه تست قرار دارد هم اکنون در بیش از ۱۸ هزار مرکز درمانی برای شناسایی آنفولانزا، التهاب گلو و ویروس‌های تنفسی به کار می‌رود.

این آزمایش با برداشت یک نمونه از حفره بینی یا انتهای گلو  شروع می‌شود و سپس با محلول شیمایی مخلوط می‌شود که ویروس را می‌شکند و RNA آن آزاد می‌شود. سپس یک کارت شناسایی داخل دستگاه‌هی که حدود سه کیلوگرم وزن دارد وارد می‌شود و در آن با  توالی‌های ژنوم ویروس کرونا مقایسه می‌شود.

با توجه به وزن کم این دستگاه قادر به نصب در هر نقطه ای است اما این شرکت تلاش دارد فعلا توزیع آن را با هماهنگی دولت انجام دهد  تا مطمئن شود در جاهایی که مورد نیاز است مورد استفاده قرار گیرد.

این دستگاه میتواند در اتاق‌های اورژانس، بیمارستان، کلینیک مراقبت‌های فوری و دفاتر پزشکان قرار گیرد.

شرکتهای دیگری هم به دنبال ساخت دستگاه تست ویروس کرونا هستند از جمله شرکت  Henry Schein  که از طریق تست خون و شناسایی فعال شدن سیستم ایمنی بدن به شناسایی این ویروس می‌پردازد.  تست ویروس کرونا این شرکت نیز ۱۵ دقیقه زما می‌برد .

منبع
bloomberg

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا