تکنولوژی

بررسی اختصاصی اسکوتر شیائومی پرو M 365 Pro

حرکت با این وسیله برقی در خیابان‌های تهران چگونه است؟

قبل از بررسی اسکوتر شیائومی پرو  M 365 Pro یا  Mi Electric Scooter Pro شاید خوب است نگاهی کلی تر به فضای اسکوترها بیندازیم. هرچند ایستادن روی یک وسیله نقلیه شخصی در حال حرکت در فضای بصری شهری تهران غریب و نامانوس است  اما به نظر نمی‌آید این موضوع خیلی طول بکشد و احتمالا به زودی و با فراگیر شدن اسکوترهای برقی این وسیله چندان تعجب و کنجکاوی ایجاد نخواهد کرد.

طی دو سال اخیر اسکوترهای الکتریکی به یک وسیله نقلیه محبوب برای سفرهای کوتاه شهری تبدیل شده‌اند و تقریبا محصولی همپای دوچرخه به حساب می‌آیند. هنوز در بسیاری از نقاط جهان اسکوترها به دلیل نبود قانون اجازه تردد ندارند اما فقط طی دو سال اخیر در آمریکا و اروپا و آسیای شرقی به یک وسیله نقلیه کاملا شناخته شده تبدیل شده‌اند.

اما یک عامل محبوبیت اسکوترها را باید در شیوه ارایه آنها و عرضه توسط شرکتهای خدمات اشتراک دوچرخه که عملکردی شبیه اوبر  ، تپسی و اسنپ  دارند جست و جو کرد. این شرکتها با عرضه گسترده این اسکوتر به صورت اشتراکی شهروندان را به استفاده از آن در مسیرهای کوتاه شهری ترغیب کرده‌اند.

به این ترتیب یک وسیله نقلیه کم صدا و بدون سوزاندن سوخت فسیلی به وسایل نقلیه درون شهری اضافه شده است.

اسکوتر شیائومی پرو M 365 Pro یا Mi Electric Scooter Pro
اسکوتر شیائومی پرو M 365 Pro

قیمت و نحوه فروش

شرکت شیائومی به ساخت محصولات با قیمت متوسط ولی با کیفیت خوب مشهور است  و اسکوتر آن هم جدا از این موضوع نیست.

اسکوتر شیائومی M365 Pro نسل جدیدتر اسکوتر شیائومی M365 هست که با نام میجا  در سال ۱۳۹۵ توسط این شرکت چینی معرفی شد. در همان آغاز استارتاپ آمریکایی Bird که ارایه دهنده مشهور خدمات اجاره و اشتراک اسکوتر در جهان است این مدل را برای ارایه خدمات به مشتریانش مورد استفاده قرار داد و همین به میزان محبوبیت آن افزود.

به لطف قیمت مناسب و کارآیی قابل قبول، این اسکوتر به سرعت مورد توجه قرار گرفت و یکی از پرفروش‌ترین اسکوترهای جهان در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ لقب گرفت.

طبیعتا این اسکوتر ار نمی‌توان با بهترین برندهای موجود اسکوتر جهان مانند بوستد مقایسه کرد اما واقعیت این است که قیمت اسکوتر بوستد  حدودا دو تا سه برابر اسکوتر شیائومی است.

شاید یکی از دلایل اصلی محبوبیت این اسکوتر قابلیت ماجولاریتی آن است که باعث شده بسیاری تصور کنند میتوانند به صورت دستی چیزی به قابلیتهای آن اضافه کنند . برخی با دستکاری سرعت آن را افزایش داده‌اند، برخی باتری جدیدی روی آن تعبیه کرده‌اند و برخی دیگر حتی کمک فنر به آن اضافه کرده‌اند.

اما واقعیت این است اسکوتر شیائومی بهترین اسکوتر موجود در بازار جهانی اسکوتر نیست و اسکوترهای مختلفی را می‌توان با قیمتهای متنوع در پیدا کرد. با این حال به تناسب قیمت این اسکوتر از کارآیی و کیفیت ساخت خوبی برخوردار است. در ایران با توجه به نبود شرکت شیائومی این اسکوتر عمدتا توسط واردکنندگان وارد شده و بدون گارانتی به فروش می‌رسد.  قیمت دلاری آن ۶۰۰ دلار است و در ایران قیمتی حدود هشت میلیون تومان دارد.

 

دیزاین – باتری

اسکوتر شیائومی M365 Pro که ما مورد تست قرار دادیم از نظر چهره بسیار شبیه به مدل قبلی خود است اما در این مدل جدیدتر تفاوت‌هایی هم ایجاد شده است.  هر دو اسکوتر حداکثر سرعتی برابر با ۲۵ کیلومتر بر ساعت دارند اما در مدل پرو به لطف باتری قدرتمندتر ۴۷۴ واتی ( در مدل قبلی باتری ۲۸۰ واتی استفاده شده ) و به گفته خود شرکت می‌تواند تا ۴۵ کیلومتر را با یک شارژ طی کند. در مدل قبلی میزان مسافت اسمی این اسکوتر حدود ۳۰ کیلومتر بود.  میزان کارآیی باتری به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد از جمله استفاده ازمود، درجه حرارت هوا، میزان شیب مسیر و حتی تعداد ترمزها. ما البته هنوز آزمایش مسافت برای این اسکوتر انجام نداده‌ایم اما در استفاده عادی ما یک شارژ این اسکوتر برای طی کردن ۲۵ تا ۳۰ کیلومتر کافی به نظر می رسد.

تفاوت‌های اندکی بین M365 Pro و مدل قبلی آن یعنی M365 وجود دارد اما در نسخه پرو شاهد ابعاد بزرگتر بدنه و باتری و به تبع آن اضافه شدن ۱.۹ کیلوگرم وزن هستیم . وزن کلی این اسکوتر به ۱۴.۲ کیلوگرم می‌رسد. با توجه به اینکه اغلب اسکوترها چیزی بین ۸ تا ۱۲ کیلوگرم وزن دارند، M365 Pro با این وزن جز اسکوترهای سنگین وزن قرار می‌گیرد. با این حال همین وزن سنگین تا اندازه‌ای تجربه سواری آن را بهتر و راحت تر کرده و حفظ تعادل آن راحت است.

روی فرمان اسکوتر شیائومی پرو M 365 Pro اهرم گاز، صفحه نمایش ، دگمه خاموش و روشن زنگ و قلاب اتصال به همراه ترمز قرار دارد.
روی فرمان اسکوتر شیائومی پرو M 365 Pro اهرم گاز، صفحه نمایش ، دگمه خاموش و روشن زنگ و قلاب اتصال به همراه ترمز قرار دارد.
ابعاد و اندازه اسکوتر شیائومی پرو M 354 Pro
ابعاد و اندازه اسکوتر شیائومی M 354 Pro
ترمز دیسکی چرخ عقب اسکوتر شیائومی پرو
ترمز دیسکی چرخ عقب

در M365 Pro نسبت به مدل قبلی همچنین شاهد جای قرارگیری پای بزرگتر و میله بلندتری هستیم. شیائومی در مدل پرو یک صفحه نمایش هم تعبیه کرده که میزان سرعت، میزان باتری، مود سرعت و برخی اطلاعات دیگر هم در آن ارایه می‌شود. صفحه نمایش روشنایی خوبی دارد و  در نور روز به خوبی دیده می‌شود.

سه مود حرکتی

این اسکوتر دارای سه مود حرکتی است که با استفاده از دگمه پایین صفحه نمایش  که برای روشن شدن اسکوتر به کار می‌رود – حتی در هنگام حرکت – قابلیت تغییر دارد.

سرعت مود اکو (eco)  که عموما برای استفاده در سرعت بسیار پایین ( مثلا در خیابانهای شلوغ ) استفاده می‌شود حداکثر به ۱۵ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. سواری در این مود کمترین میزان مصرف باتری را به همراه دارد.

در مود Driving که به اختصار D روی صفحه نمایش دیده می‌شود حداکثر سرعت به ۲۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد  این مودی است که میتوان برای حرکت در مسیر دوچرخه و پرپیچ و خم از آن استفاده کرد . اغلب موتورسوارها و دوچرخه‌سوارها داخل شهر هم تقریبا با همین سرعت حرکت می‌کنند.

حداکثر سرعت این اسکوتر به ۲۵ کیلومتر بر ساعت می‌رسد

 

در مود سرعت یا Speed که به اختصار حرف S روی صفحه نمایش دیده می‌شود حداکثر سرعت به ۲۵ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. البته این سطح سرعت به نسبت اسکوترهای سریعی که امروزه توسط شرکتهای مختلف ساخته شده سرعت بالایی نیست برخی از اسکوترهای امروزه سرعتی حدود ۵۰ کیلومتر بر ساعت دارند اما در بسیاری از نقاط جهان حداکثر سرعت مجاز برای اسکوترها ۲۵ کیلومتر تعیین شده است.

البته باید این را توجه داشت در خیابانهای شلوغ و پر ریسک شهرهایی چون تهران حتی حرکت با همین سرعت ۲۵ کیلومتر بدون احتیاط لازم میتواند خطراتی را برای راکب اسکوتر ایجاد کند چراکه با توجه به نوع دیزاین این وسیله، راکب را در برابر تصادفات احتمالی بسیار ضربه پذیر است.

اسکوتر شیائومی M 365 Pro یا Mi Electric Scooter Pro دارای یک ترمز با عملکرد دوگانه است  به طوری که در هنگام ترمز کردن هر دو چرخ با دو سیستم دوگانه و به طور همزمان با هم ترمز می‌کنند. ترمز جلویی از سیستم E ABS و ترمز عقبی از نوع مکانیکی است که در تستهای ما عملکرد مقبولی داشتند هرچند اسکوتر در هنگام ترمز در سرپایینی و سرعت بالا مسافت بیشتری برای توقف نیازدارد.

این اسکوتر مجهز به یک جراغ LED است که در شب تا محدوده ۶ متری را به خوبی روشن میکند با ترمز کردن چراغ عقبی اسکوتر نیز روشن می‌شود.

اسکوتر شیائومی پرو M 365 Pro یا Mi Electric Scooter Pro
گاز اسکوتر شیائومی پرو در کنار دسته دست راست
اسکوتر شیائومی M 365 Pro یا Mi Electric Scooter Pro
موتور این اسکوتر در داخل چرخ جلو و باتری زیر جای پا قرار دارد.
اسکوتر شیائومی پرو M 365 Pro
موتور اسکوتر شیائومی پرو در داخل چرخ جلو قرار دارد

هک کردن اسکوتر شیائومی پرو و افزایش سرعت

البته در اینترنت راه‌های مختلفی برای هک کردن نرم‌افزار اسکوتر شیائومی پرو پیشنهاد شده که سرعت آن را حتی به ۳۵ کیلومتر برساعت هم می‌رساند با این حال اما این تغییرات برای عملکرد موتور و باتری خطرناک است ضمن اینکه وارانتی دستگاه را هم از بین می‌برد.

برای هک کردن Mi Electric Scooter Pro از یک کاستوم رام  برای تغییر Firmware دستگاه استفاده می‌شود که از طریق اپلیکیشن – با اتصال بلوتوث –  روی اسکوتر نصب می‌شود.

با این حال بعد از آنکه مشخص شد اسکوترهای شیائومی به واسطه ضعف امنیتی اساسا قابلیت دستکاری توسط هر کسی را دارند این شرکت ظاهرا این نقص ( یا شاید مزیت ) را از بین برد و با به روزرسانی Firmware دیگر امکان افزایش سرعت وجود ندارد.

نرم‌افزار این اسکوتر قابلیت هک شدن دارد و از این طریق می‌توان سرعت آن را افزایش داد

 

نکته جالب توجه درباره ویدیوهای هک شدن اسکوتر شیائومی پرو این است که نشان میدهد دستگاه قدرت افزایش سرعت تا ۱۰ کیلومتر بیش از حداکثر سرعت خود را دارد. هرچند در این ویدیوهابه وضوح مشخص می‌شود اینکار باعث افزایش مصرف باتری می‌شود اما به هر حال همین امکان شدن باعث استقبال از این اسکوتر هم شده است.

 

قابلیت حمل و نقل

اسکوتر شیائومی پرو  M 365 Pro یا Mi Electric Scooter Pro همچون مدل قبلی خودش قابلیت جمع شدن دارد که می‌توان از آن طریق آن را در داخل صندوق عقب ماشین قرار داد همچنین این قابلیت این امکان را میدهد که مثلا آن را در مترو به حالت افقی نگاه داشت. بااین حال با توجه به وزن سنگین آن به سختی می‌توان آن را برای حمل نقل  به صورت دستی توصیه کرد اما برای بالا و پایین بردن از چند پله یا گذاشتن داخل ماشین مشکل چندانی وجود ندارد.

یک مزیت دیزاین این اسکوتر را در همین جمع شدن آن می‌توان دید . میله اصلی اسکوتر با حرکت دو اهرم خم می‌شود و   اهرم زنگ اسکوتر به شکل قلاب به بدنه می ‌چسبد. از این طریق می‌توان اسکوتر را بامیله اصلی بلند کرد.

ابعاد این اسکوتر به اندازه‌ای است که می‌توان آن را تقریبا در داخل صندوق عقب هر ماشینی قرار داد و همین قابلیت متحرک بودن یک مزیت خوب برای آن است مثلا برای کسانی که بخشی از مسیر را میخواهند با ماشین و بقیه مسیر را با اسکوتر طی کنند.

 

تجربه استفاده اسکوتر شیائومی M 365 Pro

اسکوتر شیائومی پرو M 365 Pro یا Mi Electric Scooter Pro

برای استفاده از Mi Electric Scooter Pro باید آن را از طریق دگمه پایین صفحه نمایش روشن کرد. دگمه حرکت در سمت راست  فرمان با رنگ قرمز مشخص شده ولی اسکوتر در حالت ساکن با این دگمه به راه نمی‌آفتد  و برای فعال شدن حرکت باید ابتدا کمی اسکوتر را به حرکت درآورید و سپس دگمه گاز را به سمت پایین فشاردهید.

وقتی اولین بار سوار اسکوتر شیائومی پرو می‌شوید شتاب و سرعت آن می‌تواند غافلگیرتان کند. با وزن ۶۰ کیلوگرم برای رسیدن به حداکثر سرعت یعنی ۲۵ کیلومتر تنها ۶ ثانیه زمان لازم است. اگر ۱۵ کیلوگرم به وزن اضافه کنید این میزان زمان به ۷ ثانیه اضافه می‌شود. حداکثر وزن توصیه شده برای این اسکوتر ۱۰۰ کیلوگرم است.

مهمترین سوالی که قبل از خرید اسکوتر شیائومی M 365 Pro مطرح می‌شود این استکه قدرت این دستگاه برای حرکت در شیب خیابانها چگونه است.  شرکت مدعی حرکت این اسکوتر در شیب ۱۲ درجه است.  تست‌های ما نشان میدهد که اسکوتر در حرکت در خیابانهای با شیب کم مشکلی ندارد اما خیابان‌های با شیب بالا فراتر از قدرت این اسکوتر است. برای مثال واضح تر اسکوتر از خیابان ولیعصر  تا تجریش را میتواند با سرعت قابل قبول طی کند اما سربالایی خیابان دربند را خیر.

ما در تست های خود از خیابان سهروردی راحت به سمت شمال رفتیم  اما شیب خیابان زینالی ( خیابان با شیب بالایی که انتهای آن به اندیشه متصل می‌شود ) فراتر از قدرت اسکوتر شیائومی بود و متوقف شد.

با این حال تست‌های ما از این اسکوتر نشان میداد که اسکوتر شیائومی M365 Pro  به خصوص در مود S  به راحتی مسیرهایی که دوچرخه سواری در تهران را به راحتی طی می‌کند. در مسیرهای بدون شیب این اسکوتر با حداکثر سرعت ( ۲۵ کیلومتر ) حرکت می‌کند.

یک نکته مهم دیگر دست اندازهای موجود در خیابانهای تهران است. واقعیت این است که در اسکوترها به دلیل استفاده از چرخ‌های کوچک ونزدیکی به سطح زمین دست اندازها کاملا توسط راکب حس می‌شود. استفاده از لاستیک‌های هشت اینچی تیوب دار تا اندازه‌ای حرکت روی این دست اندازها را راحت تر کرده و میزان تکانها کم احساس میشه اما به هر حال این دستگاه برای حرکت در سطح صاف و کم دست انداز ساخته شده است.

استفاده از لاستیک‌های تیوب دار را برخی به دلیل امکان پنجر شدن جزو نقاط ضعف این اسکوتر به شمار می آورند. متاسفانه سطح خیابان‌های تهران هم پر از خرده شیشه یا اشیایی است که میتواند لاستیک را پنجر کند. به مرور و با استفاده بیشتر از این اسکوتر در مورد این نقطه ضعف و پنجر شدن لاستیک آن بهتر میشود قضاوت کرد.

در مورد سن استفاده از این محصول شرکت شیائومی محدوده ۱۶ تا ۵۰ سال را توصیه کرده است.

اسکوتر شیائومی پرو M 365 Pro یا Mi Electric Scooter Pro

میزان شارژ باتری اسکوتر شیائومی پرو

اسکوتر شیائومی پرو از یک باتری لیتیوم یونی ۱۲۸۰۰ میلی آمپری استفاده می‌کند که زیر جای پا قرار دارد و از طریق برقی شهری شارژ می‌شود.

جای شارژ با یک درپوش مغناطیسی  محافظت می‌شود. زمان شارژ کامل باتری حدود ۸ ونیم  ساعت است که زمان طولانی به حساب می‌آید. این را در نظر داشته باشید باتری‌های لیتیوم – یونی بعد از ۵۰۰ بار شارژ حدود ۳۰ درصد از ظرفیت خود را ازدست می‌دهند.

موتور دستگاه که در داخل چرخ جلو قرار دارد ۳۰۰ واتی  است که ۵۰ وات بیشتر از قدرت موتور M365 است.

Mi Electric Scooter Pro دارای استاندارد IP 54 است به این معنی در برابر گرد و غبار و رطوبت مقاوم است طبیعتا آن را در روزهای بارانی یا محیط‌های خیس نباید مورد استفاده قرار داد.

 

قابلیت های اپلیکیشن

این دستگاه با اپلیکیشن همه کاره Mi شیائومی کار میکند و از طریق بلوتوث به دستگاه متصل می‌شود.

یک ویژگی که با اتصال  فعال کردن ویژگی کنترل کروز هست. با فعال کردن این ویژگی از بخش تنظیمات اپلیکیشن در هنگام فشار دادن دگمه گاز روی یک سرعت برای مدت پنج ثانیه ( بعد از شنیدن بوق ) سرعت روی آن عدد کروز می‌شود. این ویژگی برای طی کردن مسافت‌های طولانی بسیار کاربردی است.

امنیت :  این دستگاه مجهز به سیستم  هشدار سرقت است با قفل کردن دستگاه از طریق اپلیکیشن در صورت جابه جایی تلفن همراه متصل به آن ( در صورت قرارداشتن در محدوده بلوتوث ) به صورت ویبره در می آید و آلارم خود دستگاه هم فعال می‌شود. با اینحال این ویژگی چندان مهمی برای جلوگیری از سرقت به شمار نمی‌آید. همچنین این اسکوتر جایی برای قفل کردن یا بستن به میله یا درخت ندارد.

دستگاه از طریق اپلیکیشن Firmware یا سیستم عاملش به روز می‌شود .

داخل جعبه

اسکوتر شیائومی پرو تقریبا به صورت نیمه آماده داخل جعبه قرار داده شده و با اتصال چند پیچ توسط آچار آلن آماده استفاده می‌شود.

داخل جعبه شارژر، آچار آلن، نازل مخصوص باد لاستیک، پنج پیچ و دفترچه‌های راهنما و وارانتی دستگاه قرار دارد.

داخل جعبه اسکوتر شیائومی پرو
محتویات داخل اسکوتر شیائومی پرو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا