تکنولوژی

دستور اجرایی ترامپ برای مقابله با اختیارات شبکه‌های اجتماعی

کمیسیون فدرال موظف می‌شود فضای بحث عمومی برای مقابله با سانسور شرکتهای تکنولوژی ایجاد کند

کاخ سفید می‌خواهد با صادر کردن یک فرمان اجرایی کنترل خود را بر شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و فیسبوک گسترش دهد.

به گزارش سی ان ان این فرمان اجرایی « حفاظت آمریکایی‌ها از سانسور آنلاین » Protecting Americans from Online Censorship نام دارد و بر این اساس روی نحوه نظارت و مانیتور شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر، فیسبوک و دیگر شرکتهای تکنولوژی  بر کاربرانشان دخالت کند.

نظارت کاخ سفید از طریق FCC یا کمیسیون ارتباطات فدرال انجام خواهد شد که نقش رگولاتوری در صنعت تکنولوژی و مخابرات آمریکا را برعهده دارد.

این فرمان اجرایی در صورت صدور مشخص می‌کند که شبکه‌های اجتماعی چگونه باید پست ها، ویدیوها و مطالب کاربران را سانسور ( فیلتر) کنند.

دولت آمریکا و جمهوری خواهان اعتقاد دارند که شبکه‌های اجتماعی روی محتوای سیاسی تولید شده توسط جمهوری‌خواهان سانسور بی موردی را اجرا می‌کنند.

کاخ سفید می‌گوید این فرمان اجرایی به دنبال دریافت بیش از ۱۵ هزار شکایت از سانسور در شبکه‌های اجتماعی انجام می‌گیرد.

کاخ سفید می‌گوید این فرمان اجرایی به دنبال دریافت بیش از ۱۵ هزار شکایت از سانسور در شبکه‌های اجتماعی انجام می‌گیرد.

 

این دستور اجرایی همچنین شامل پیشنهاداتی برای ارایه شکایات مرتبط با این موضوع به کمیسیون ارتباطات فدرال است.

همچنین کمیسیون فدرال ملزم می‌شود که فضای بحث عمومی را ایجاد کند که مردم بگویند چگونه شرکت‌های فناوری می‌توانند خط مشی خود را در کنترل محتوا اعمال کنند و این خط مشی می‌تواند سیاسی باشد یا نه.

بر این اساس هر شرکتی که تعداد کاربران ماهانه آن یک هشتم جمعیت آمریکا باشد مشمول این دستور اجرایی قرار خواهد گرفت که به این ترتیب شرکتهای فیسبوک، گوگل، اینستاگرام، توییتر و اسنپ و همچنین پینترست در این زمره قرار می‌گیرند.

نکته اصلی این دستور اجرایی این است که تا چه حد با قانون نزاکت ارتباطات ( Communications Decency Act ) که بخشی از قانون ارتباطات ( ۱۹۹۶ ) است، منافات دارد.

شرکتهای تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی از این قانون برای مقابله با پست‌ها، ویدیوها یا مطالب آپلود شده کاربران که نامناسب تشخیص میدهند، بهره می‌گیرند.

با این حال این تنها ترامپ و سیاستمداران طرفداراش نیستند که روی ایجاد قانون برای شبکه‌های اجتماعی تاکید دارند. نانسی پلوسی رهبر دموکرات‌ها در کنگره نیز در گفت و گویی با Recode اظهارات مشابهی را مطرح کرده بود.

هرچند انتقاد از شبکه‌های اجتماعی از سمت دیدگاه‌های مختلف سیاسی ابراز می‌شود اما در یک موضوع مشترک است و آن استفاده از بخش ۲۳۰ از این قانون است.

حکم اجرایی کاخ سفید از FCC درخواست می‌کند تا در صورت حذف یا محدود کردن انتشار پست‌ها بدون اطلاع قبلی به کاربر یا افراد متفرقه که مطالب را پست می‌کنند یا اگر تصمیم شرکت‌ها به عنوان ضد رقابتی یا ناعادلانه تلقی شود، اختیارات رسانه‌های اجتماعی را سلب کند.

جنجال مسدود شدن اکانت توییتر رهبر جمهوری خواهان در سنا

جمعه گذشته کمپین به دنبال مسدود شدن اکانت توییتر رهبر جمهوری‌خواهان در سنا بحث درباره جانبداری شبکه‌های اجتماعی از دموکرات‌ها بالا گرفت. توییتر گفته بود که ویدیوی منتشر شده روی اکانت توییتر میچ مک کانل قوانین این شبکه اجتماعی را نقض کرده است.

به دنبال این موضوع جمهوری‌خواهان و ترامپ یکصدا اعلام کردند که جریان تبلیغات انتخاباتی خود و هزینه روی توییتر را قطع خواهند کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا