تکنولوژی

تحریم گوشیهای هواوی از سوی گوگل

لایسنس آپدیت اندروید و استفاده از گوگل پلی استور و اپلیکیشنهای گوگل برای گوشیهای هواوی لغو می‌شود

گوگل میخواهد دسترسی تمام گوشیهای هواوی خارج از آمریکا به گوگل پلی استور و اپلیکیشنهای جیمیل، یوتیوب و به روزرسانی نسخه اندروید آنها را به خاطر تحریم‌های آمریکا علیه این شرکت محدود کند.

یک مقام مطلع به خبرگزاری رویترز گفته آلفابت ( شرکت مادر گوگل )‌میخواهد به دلیل تحریم‌های آمریکا تجارت با این شرکت را متوقف کند و این شامل بخشهای سخت‌افزاری، نرم‌افزاری به استثنای موارد عمومی است که از طریق لایسنس‌های اوپن سورس در اختیار همه قرار دارد.

بر اساس اعلام یک سخنگوی گوگل دارندگان فعلی گوشی هواوی قادر به دانلود اپلیکیشن از طریق گوگل خواهند بود. این سخنگوی گوگل به رویترز همچنین گفت: برای کاربران فعلی گوگل پلی و سیستم حفاظتی آن همچنان فعال خواهند بود با این حال وی توضیح بیشتری در این زمینه نداد.

نکته اصلی این است که تعلیق سرویسهای گوگل باعث خواهد شد که گوشی‌های بعدی هواوی اجازه آپدیت گوگل را نداشته باشند و همچنین نتوان گوگل پلی استور، جیمیل یا یوتیوب را روی آن نصب کرد.

به گفته سخنگوی گوگل هواوی فقط اجازه استفاده از نسخه عمومی اندروید را دارد و نمیتواند به سرویسهای اختصاصی گوگل دسترسی داشته باشد.

دولت ترامپ روز پنجشنبه شرکت هواوی را در لیست سیاه تجارتی قرار داد. ادامه مسیر فشار بر این شرکت چینی که از چند ماه قبل شروع شد و با دستگیری مدیرمالی این شرکت در کانادا به اوج رسید.

به نوشته رویترز محدودیت جدید مشکلات جدی برای تجارت هواوی با شرکتهای آمریکایی و یا شرکای خود در آمریکا ایجاد خواهد کرد.

با این حال هنوز تبعات موضوع محدودیتهای جدید آمریکا علیه هواوی و زنجیره تامین قطعات این شرکت در تمام جهان و همچنین تاثیر مشخص آن بر کاربران هواوی دقیقا مشخص نیست.

به گفته رویترز هنوز در مورد جزییات محدودیتهای جدید علیه هواوی در داخل خود گوگل بحث ادامه دارد.

همچنین دیروز بلومبرگ گزارش داد که شرکتهای تولید کننده پردازنده از جمله اینتل، کوالکام و برادکام به کارکنانشان گفته‌اند که ارتباط فنی و اطلاعاتی خود را با هواوی محدود کنند.

اپلیکیشنهای محبوب و تحریم هواوی توسط گوگل

هواوی به رغم این محدودیت جدید همچنان قادر به دسترسی به نسخه اوپن سورس اندروید خواهد بود. نام این نسخه اندروید  Android Open Source Project  یا پروژه اوپن سورس اندروید است که به اختصارAOSP نامیده می‌شود.

این نسخه برای هر کسی که بخواهد از آن استفاده کند رایگان است.

محدودیت جدید گوگل شامل قطع ارتباط فنی و تکنیکی از گوشی‌های هواوی در آینده خواهد بود اما برای هواوی این پایان راه نیست.

هواوی چندین سال است که روی سیستم عامل اختصاصی خود کار می‌کند این شرکت همچنین موفق به تولید پردازنده اختصاصی هم شده و بسیاری معتقدند زمینه اصلی برخورد با این شرکت ریشه در توانایی‌های فنی در رقابت با شرکتهای آمریکایی دارد.

به همین دلیل گفته می‌شود شرکت خود را حتی برای توسعه مستقل حتی در صورت قطع استفاده از اندروید آماده کرده است.

دو ماه قبل اریک ژو رییس هیات مدیره هواوی در گفت و گو با رویترز اعلام کرده بود که اهمیتی ندارد چه اتفاقی می‌افتد ( در ا رتباط با قطع اندروید ) اما کامیونیتی اندروید این حق را ندارد که هیچ شرکتی را از دسترسی به مجوز اوپن سورس اندروید منع کند.

به نوشته رویترز اپلیکیشنهای محبوب و پر استفاده‌ای مثل گوگل، یوتیوب و کروم از روی گوشیهای بعدی هواوی حذف خواهند شد چراکه این اپلیکیشنها نیاز به قرارداد تجاری با گوگل دارند و تحت پوشش مجوز اوپن سورس اندروید قرار نمی‌گیرند.

این اپلیکیشنها از روی گوشیهای فعلی کاربران حذف نخواهد شد و همچنان کاربران فعلی قادر خواهند بود که از طریق گوگل پلی استور آنها را آپدیت کنند.

تاثیر این اقدام گوگل در خود بازار چین هم کم پیش‌بینی می‌شود چراکه اغلب برنامه‌های کاربردی گوگل در چین ممنوع هستند و گزینه‌های داخلی مثل تنسنت و بایدو خدمات را به کاربران ارایه می‌کنند.

اما تجارت هواوی در اروپا هم می‌تواند از همین طریق تحث تاثیر قرار گیرد. به گفته جف بلابر معاون مرکز تحقیقات CCS Insight داشتن این اپلیکیشنها برای رقابت در بازار اروپا برای هر شرکتی حیاتی است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا