آمازون

عقب نشینی آمازون از الزام قیمتی برای فروشندگان متفرقه

آمازون الزام فروشندگان متفرقه را به ارایه قیمت پایین‌تر محصولاتشان در آمازون کنار گذاشته است.

پیش از آمازون در قراردادش از فروشندگان می‌خواست قیمت محصولاتشان روی آمازون را از قیمت همان محصول در جاهای دیگر کمتر قرار بدهند.

توافقنامه برابری قیمت پیش از این در قرارداد با فروشندگان محصولات روی آمازون منعقد می‌شد تا این شرکت مطمئن شود فروشندگان این محصولات را در جاهای دیگر ( مثلا روی eBay یا علی بابا  ارزان‌تر از آمازون نفروشند.

چند سال قبل بعد از فشار رگولاتورها در آلمان و بریتانیا آمازون این الزام را در اروپا کنار گذاشت. احتمالا آمازون از ترس آغاز تحقیقات و فشار رگولاتوری در آمریکا چنین اقدامی را در این کشور هم انجام داده باشد.

آمازون؛ بزرگترین کارفرمای جهان

در ماه دسامبر سال گذشته یکی از سناتورها به نام Richard Blumenthal  در نامه‌ای به وزارت دادگستری خواستار تحقیقات کمیسیون تجارت فدرال در این مورد و نقش تخریبی و ضد رقابتی در قراردادهای آمازون شده بود.

این سناتور بعد از این اقدام آمازون اعلام کرد: این تصمیم خوشایند آمازون تنها بعد از به وجود آمدن جو حمایتی علیه این قرارداد انجام شده و از این روهمچنان نسبت به عملکرد این شرکت منتقد هستم.

هفته گذشته الیزابت وارن سناتوری که برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خود را آماده می‌کند گفت بود که اگر او در سال ۲۰۲۰ رییس جمهور آمریکا شود تما تلاشش را برای درهم شکستن شرکتهای بزرگ فناوری مانند گوگل و آمازون و فیس بوک به کار خواهد گرفت.

رویکرد وارن بخشی از یک جنبش بزرگتر در میان قانونگذاران آمریکاست که نسبت به قدرت گرفتن شرکتهای تکنولوژی بدبین و منتقدند.

سناتورهای آمریکایی به دنبال تغییر قوانین تجارت در جهت مقابله با اقدامات انحصاری شرکتهای تکنولوژی هستند.

این عقب نشینی آمازون از سیاست قیمتی به دنبال عقب نشینی این شرکت از ایجاد مقر جدید در نیویورک اتفاق می‌افتد. 

در نیویورک هم برخی قانونگذاران و سیاستمداران محلی به مخالفت باتصمیم آمازون برخاسته بودند.

عقب نشینی آمازون از نیویورک

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا