استارتاپدیجی‌کالا

دیجی‌کالا می‌خواهد فروش کالای غیر اصل را شفاف کند

تفکیک کالای اصل از غیر اصل روز به روز دشوارتر می‌شود و در بازاری مملو از کالای تقلبی است تعهد به فروش کالای اصلا ساده نیست.

حالا دیجی‌کالا که طی ماه‌های اخیر با رشد مارکت پلیس با چالش کالای غیر اصل روبه رو بوده می‌گوید از این به بعد می‌خواهد در عنوان کالا به کالای غیر اصل هم اشاره کند.

این کار باعث شفاف شدن فروش کالای اصل از غیر اصل برای خریداران خواهد شد و به خصوص شانس فریب مشتریان از طریق نام و چهره محصول هم کاهش می‌یابد.

در بیانیه‌ای که دیجی‌کالا امروز منتشر کرده آمده است: کالاهایی که تولیدکننده‌ آن، برندها و نمایندگی‌های اصلی نیستند، همواره با نشان برند متفرقه در دسترس مشتریان قرار می‌گرفتند. اما از این پس برای شفافیت بیشتر، در عنوان کالا هم به غیراصل بودن آنها اشاره می‌شود.

موضوع کالای غیر اصل تنها مشکل ایران و دیجی‌کالا نیست. این شرکت در بیانیه خودش اشاره کرده شرکتهای مشابه در سایر کشورهای جهان نیز پروژه هایی برای تفکیک این کالاها و اطلاع رسانی به مشتریان داشته‌اند.

دیجی‌کالا می‌گوید: پروژه‌های فروشگاه‌های آنلاینی همچون آمازون (Amazon Project Zero) و ای‌بی (eBay VeRO Program)، نمونه‌هایی از تلاش این مجموعه‌ها برای جلوگیری از فروش کالاهای غیراصل به جای اصل است.

به گفته دیجی‌کالا هدف این شرکت  رساندن کالاهای قابل اعتماد به دست مشتری در کنار حفظ حقوق برندهای معتبری است که با دیجی‌کالا همکاری می‌کنند. با این وجود، برخی از مشتریان  تمایل به خرید کالای غیراصل مشابه طرح اصلی با هزینه بسیار کمتر دارند. برای مثال یک کفش غیراصل ممکن است قیمتی یک پنجم برند اصلی خود داشته باشد و تعدادی از مشتریان با آگاهی از اصل نبودن این کالا، تمایل به خرید آن داشته باشند.

دیجی‌کالا برای حفظ حقوق برندهای معتبر و ایجاد امکانی مطمئن برای ارائه سرویس به این گروه از مشتریان خود، از این پس علاوه بر استفاده از نشان “برند متفرقه”، در عنوان کالا نیز به غیراصل بودن آن اشاره می‌کند. لازم به ذکر است حدود سه هزار کالا از مجموع تنوع یک میلیون و دویست‌هزار کالایی (کمتر از نیم درصد) چنین شرایطی داشتند که در عنوان آن‌ها هم مشخص شده است.

راه‌حل دیجی‌کالا برای مبارزه با کالاهای غیراصل و شفافیت کامل در این بخش، توسعه ابزارهای نظارتی و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های تشخیص خودکار و پردازش تصاویر در ورودی‌های مرکز پردازش کالا برای نظارت کامل بر همه‌ کالاهای ورودی از 30 هزار فروشنده مارکت‌پلیس است. همین‌طور فروشندگان در پلتفرم مارکت‌پلیس تعهد به تضمین اصالت کالا دارند و در صورت مشاهده ارائه کالای غیر اصل به جای اصل، تا ده برابر فروش کل خود جریمه می‌شوند و دسترسی آنها نیز برای فروش مسدود می‌شود. در صورت رسیدن چنین کالاهایی به دست مشتریان، دیجی‌کالا مسئولیت کامل آن را پذیرفته و خدمات جبرانی لازم به مشتریان ارائه می‌شود.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا