تکنولوژی

شرکت‌های تکنولوژی جامعه‌شناس و روانشناس استخدام کنند

«میشل بیکر» مدیر شرکت موزیلا اخیرا راجع به کارمندان شرکت‌ها که عموما از رشته‌های علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی جذب می‌شوند هشدار داده و گفته که این دسته از کارکنان یک نسل تکنولوژیست جدید با نقاط کور متعدد و ضعف‌های بی‌شمار را به‌وجود خواهند آورد. از نظر او استخدام چنین افرادی نوعی خودزنی استراتژیک محسوب می‌شود.

او در بخشی از مصاحبه خود می‌گوید: «استخدام این دسته از افراد یک نیاز است و آموزش افراد بیشتر در این زمینه هم کاملا حیاتی است. اما تمامی دانش‌آموزان و دانشجویانی که این رشته‌ها را دنبال می‌کنند بایستی سطح بالاتری از اخلاق اجتماعی را آموزش ببینند، یعنی چیزی فراتر از رشته تخصصی آنها.»

او در ادامه گفت: «اما آنچه که در سال 2018 شاهد آن بوده‌ایم این بوده که پلتفرم‌های متعددی ظهور کرده‌اند و مشکل اینجاست که تمرکز قابل توجهی بر روی تاثیرات و یا نتایج این پلتفرم‌ها بر روی کاربران وجود ندارد. این مسئله حالا واضح است اگر کارکنان شرکت‌های تکنولوژی فاقد اخلاق کاری لازم باشند یا درک درستی از رفتارها و اخلاقیات انسانی نداشته باشند، در آینده شاهد نسلی خواهیم بود که دانش و شعور کافی برای درک روابط بین رشته‌های علوم تکنولوژی و زندگی انسانی یا جامعه نخواهند داشت.»

حال شرکت موزیلا به همراه چند موسسه دیگر به عنوانی بخشی از جنبش «تغییرات آنلاین مثبت» قصد دارند یک سری مسابقات را با هدف تشویق دانشگاه‌ها به ارائه آموزش‌های اخلاقی و اجتماعی به دانشجویان رشته‌های علوم کامپیوتر برگزار کنند. حال شرکت کنندگان می‌توان طرح‌های پیشنهادی خود را در این مسابقات طی 2 سال ارائه کنند. موزیلا قصد دارد در پایان بیش از 3 میلیون دلار جایزه را به برندگان این رقابت اهدا کند.

بیکر معتقد است شرکت‌ها در کنار نیروهای متخصص بایستی یک سری نیرو با دانش‌های مرتبط با فلسفه و روانشاسی و همچنین جامعه شناسی را نیز به خدمت بگیرند تا از این طریق بتوان از انتشار اطلاعات غلط و مضر جلوگیری کرد.

منبع: گاردین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا