تکنولوژی

سرویس جدید ویز : تاکسی اینترنتی

یکی از امکاناتی که شرکت‌های تاکسی اینترنتی در جهان را نزد مسافران بسیار جذاب کرد ویژگی به نام Carpool است. کارپول به معنی سوار شدن دو یا سه مسافر در یک سفر با هم است چیزی که برای مسافران ایرانی ( که کلا سرویس تاکسیرانی به این شکل کار می‌کند ) بسیار معمول ولی برای مسافران تاکسی در کشورهای دیگر بسیار جدید است. 
حالا شرکت ویز ( Waze) هم که حالا همه می‌دانیم از یک شرکت ارایه دهنده نقشه روی موبایل به سمت یک سرویس تاکسی اینترنتی در حال شیفت کردن است سرویس کارپول را در شهرهای آمریکا به راه انداخته است.
ویز نخستین بار در سال ۲۰۱۶ سرویس خود را در برخی شهرهای آمریکا به راه انداخت و در حال حاضر در پنجاه ایالت خدمات خود را ارایه می‌دهند.
در بازاری که رقبای بزرگی چون اوبر و لیفت حضور دارند شرکت Waze تلاش کرده با شراکت با آمازون خدمات خود را در بیش از ۵۰ مرکز توزیع اقلام آمازون ( Amazon Fulfillment Center ) ارایه دهد به این ترتیب بسیاری از کارکنان آمازون در این مراکز می‌توانند با گرفتن یک ماشین از طریق سرویس Carpool دیگر با خودروی خود به سر کار نروند. 

 


کار برای شرکت ویز ( که امروزه به طور کامل توسط گوگل خریداری شده ) برای حرکت در بازار تاکسی اینترنتی بسیار دشوار است چراکه حتی سرویس Carpool آن توسط بازیگران اصلی مثل اوبر در حال عرضه است. نام سرویس کارپول اوبر Uber Pool است و سرویس Uber express Pool نیز با تعرفه‌های ارزان‌تری توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.
فرق بین سرویس ویز و تاکسی‌های اینترنتی دیگر در این است که در waze کسانی مسیر روزانه خود را مثلا از خانه به محل کار و برعکس رابا خودرو می‌روند با استفاده از کارپول ویز می‌توانند چند مسافر را هم سوار کنند تا صندلی‌ها خالی نماند. مسافران هزینه بسیاری کمی - در حد پول بنزین - را می‌پردازند به این ترتیب نسبت به تاکسی‌های اینترنتی عادی هزینه سفر بسیار پایین‌تر است. به عنوان مثال  خبرنگار مشبل هزینه یک سفر روزانه خود را با این سرویس نسبت به سرویس‌های اینترنتی دیگر مقایسه کرده که بر این اساس  قیمت یک سفر مشابه با ویز ۱.۶۰ دلار با سرویس شرکت لیفت ۱۳.۲۰ دلار با اوبرپول ۱۲.۶۰ دلارو با اکسپرس پول ۶.۳۰ دلار است. جالب اینکه اگر با اتوبوس بخواهید این مسیر را طی کنیدهزینه بلیت آن ۲.۵۰ دلار است.
با این استراتژی به نظر می‌رسد شرکت Waze به دنبال ایجاد یک سرویس جدید فراگیر تاکسی اینترنتی در آمریکا برای سفر بسیار ارزان - در مقایسه با رقبا - است.

 

مرتبط:

- اعطای مزایای ویژه به رانندگان اوبر

- رانندگان اوبر هر ۱۰ ساعت کمتر از ۱۰ دلار درآمد دارند

- ویژگی‌های جدید اسپاتیفای برای ویز در آیفون

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.