تکنولوژی

افزایش چشم‌گیر استفاده جوانان از موبایل

عادات مربوط به فضای مجازی در بین نوجوانان، یکی از مورد علاقه‌ترین مباحث برای محققان به شمار می‌رود. تحقیقات زیادی در زمینه تاثیرات دنیای دیجیتال، فضای مجازی و گوشی‌های هوشمند انجام شده که نشان از اهمیت بالای این صنعت در زندگی روزمره نوجوانان و جوانان دارد. جدیدترین تحقیقات را سازمان غیرانتفاعی Common Sense Media از بین 1413 شرکت کننده آمریکایی بین سنین 13 تا 17 ساله انجام داده است.

طی سال‌های گذشته، تعداد کاربران نوجوان گوشی‌های همراه رشد بسیار زیادی را شاهد بوده است. در سال 2012، تنها 41 درصد قشر نوجوان در آمریکا گوشی هوشمند داشتند اما امروز این رقم به 89 درصد رسیده است. این تحقیق نشان می‌دهد که میزان استفاده از شبکه‌های اجتماعی، طی 6 سال گذشته از 34 درصد به 70 درصد افزایش پیدا کرده است. این نتایج ثابت می‌کند که نوجوانان، راه‌های جدیدی برای برقراری ارتباط پیدا کرده‌اند. در حالیکه در سال 2012، بیشتر نوجوانان تمایل داشتند که به صورت حضوری ارتباط برقرار کنند اما در سال 2018، پیغام دهی یا Texting به شیوه اصلی برقراری ارتباط تبدیل شده است. با معرفی و عرضه گوشی‌های بهتر و اینترنت پرسرعت‌تر، حالا «چت ویدیویی» شیوه مورد علاقه 10 درصد از کاربران کم سن و سال است.

در مورد پر استفاده‌ترین شبکه اجتماعی توسط نوجوانان، یک چیز واضح است که این شبکه، فیس بوک نیست. در واقع، تنها 15 درصد از شرکت کنندگان در این تحقیق اعلام کردند که فیس بوک، شبکه اجتماعی اصلی آنهاست. 41 درصد شرکت کنندگان، اسنپ چت و 22 درصد نیز اینستاگرام را انتخاب کردند.

طبق این تحقیق جدید و همچنین پروژه‌هایی که قبلا انجام شده بود، جمعیت نوجوانان به خوبی آگاهند که بیش از اندازه با گوشی وقت می‌گذرانند. بیش از نیمی  از شرکت کنندگان مدعی بودند که هنگام انجام تکالیف، گوشی هوشمند حواس آنها را پرت می‌کند و 42 درصد آگاه بودند که گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی، فرصت شرکت در گروه‌های دوستانه و خانوادگی را از آنها گرفته است.

 

 

جالب است که بیشتر این نوجوانان، شرکت‌های سازنده شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌ها (Apps) را برای این استفاده بیش از اندازه، مقصر می‌دانند. 72 درصد شرکت کنندگان در این تحقیق معتقدند که شرکت‌های تکنولوژیک کاربران را به استفاده بیشتر تشویق می‌کنند.

زمانیکه از نوجوانان شرکت کننده در مورد ارزیابی تاثیر شبکه‌های اجتماعی به روی کیفیت زندگیشان سوال شد، اکثر آنها معتقد به تاثیر مثبت این پدیده بوده‌اند. یک چهارم شرکت کنندگان اعلام کردند که وقت گذرانی در شبکه‌ها باعث می‌شود کمتر احساس تنهایی کنند، 16 درصد نیز کمتر احساس افسردگی داشتند. همچنین، یکی از پنج نوجوان شرکت کننده معتقد  بود که محبوبیت در شبکه‌های اجتماعی، احساس اعتماد به نفس بیشتر به آنها می‌دهد.

با وجود اعلام این نتایج مثبت، بخش بیشتری از شرکت کنندگان از تاثیرات منفی این پدیده سخن گفتند. 43 درصد از این نوجوانان اعلام کردند که به دلیل دریافت تعداد کم «لایک» در فضای مجازی، اکانت شبکه‌های اجتماعی خود را حذف کردند. همین تعداد نوجوان نیز معتقد بودند که در صورت دریافت نکردن لایک و کامنت، احساس بد پیدا خواهند کرد.

در کل، تجربه شبکه‌های مجازی برای نوجوانان، هم رده تجربه آنها در مدرسه محسوب شده و به همان میزان اهمیت دارد. محبوب بودن، می‌تواند یک مشوق تاثیرگذار احساسی برای نوجوان باشد و عقب ماندن از این فضا، دلیلی برای افزایش استرس و هیجانات منفی در آنهاست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.