تکنولوژی

حذف اکانت‌های جعلی و بی هویت توسط فیس بوک

تاریخ همیشه دوباره تکرار می‌شود: فیس بوک ظاهرا شواهدی به دست آورده که حاکی از فعالیت‌های تبلیغاتی و ایجاد کمپین‌های مخصوص با هدف گیری انتخابات میان دوره 2018 آمریکاست. فیس بوک در همین راستا اعلام کرد که بیش از 32 اکانت جعلی  که بین تاریخ‌های مارس 2017 و می 2018 ساخته شده بودند را از روی هر دو پلت فرم خود- فیس بوک و اینستاگرام-حذف کرده است. این اکانت‌ها همگی مشکوک به ارتباط با کمپین‌های سیاسی بودند و با نزدیک شدن به انتخابان میان دوره‌ای 2018، از طریق تبلیغات سعی در متشنج کردن جو و ایجاد تاثیر به روی کاربران داشتند. به علاوه، صاحبان این اکانت‌ها به طرز مشکوکی سعی در پنهان نگه داشتن هویت خود داشتند.

کمپین‌هایی که در سال 2016 و هنگام برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فراگیر شدند، مشخص شد اکثرا آدرس‌هایی روسی داشتند که با ارتباط از طریق شبکه‌های خصوصی، سرویس‌های تلفن اینترنتی و حتی شرکت‌های سوم شخص تلاش می‌کردند ریشه‌های اصلی خود را پنهان کنند که البته کاملا موفق نبودند.

فیس بوک خیلی سریع موفق به پیدا کردن ارتباط بین این اکانت‌های تازه ایجاده شده و یک آژانس تحقیقاتی روسی شد اما نتوانست به اندازه کافی مدرک برای ارتباط این اکانت‌ها و کمپین‌هایشان با دولت روسیه ارائه کند ولی سرنخ هایی که وجود داشت، جای هیچ شبهه‌ای باقی نمی‌گذاشت.

گزارش شده که تعداد دنبال کننده‌های حداقل یکی از این اکانت‌ها، تقریبا 290 هزار نفر بود و تنها 4 اکانت بودند که تعداد فالوور بالا داشتند. این اکانت‌ها در هر دو پلت فرم فیس بوک و اینستاگرام در غالب موارد تعداد فالوورهای بسیار کمی و بعضا صفر داشتند.

فیس بوک اقداماتی که برای آشکار سازی هویت این اکانت‌های معلوم الحال انجام داده را در راستای هدف مبارزه با تبلیغات کذب معرفی می‌کند. این شبکه با کمک تکنولوژی هوش مصنوعی و استفاده از آن توسط نیروی انسانی خود تلاش می‌کند تا هویت اکانت‌های خود را مشخص کرده و وضعیت تبلیغات سیاسی را روشن کند.

اما حتی با وجود انتشار خبر هک اکانت یک سناتور عضو حذب دموکرات در آمریکا توسط روسیه و دیگر اقدامات مشکوک مرتبط با این کشور،  ظاهرا دولت آمریکا همچنان نمی‌خواهد راهکاری برای مقابله ارائه کند. شرکت‌های تکنولوژی حتی با ارائه شواهد و ادله نیز نتوانستند دولت آمریکا را قانع کنند تا در رابطه با این مسئله اقدامی انجام دهد و حتی خود ترامپ نیز روسیه را رسما از حملات سایبری مبرا دانسته است. شرکت‌های تکنولوژیک مانند فیس بوک تنها کاری که از دستشان بر می‌آید، فعالیت‌های درون شبکه‌ای برای جلوگیری از این سو استفاده‌هاست.  

 

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا