تکنولوژی

وزارت ارتباطات : اجرای رجیستری موبایل از ۱۴ آذر

وزارت ارتباطات می‌گوید از ۱۴ آذرماه طرح رجیستری را صرفا با دستگاه‌های اپل ( آیفون و آی‌پد) به اجرا خواهد گذاشت. اطلاعیه وزارت ارتباطات ساعاتی پس از جلسه مطبوعاتی چند وارد کننده گوشی موبایل که به اجرا نشدن طرح رجیستری موبایل اعتراض کردند، صادر شد 

بر اساس اطلاعیه وزارت ارتباطات در این مرحله تمام مدل‌های آیفون و آی پد اپل که به صورت مسافری وارد کشور می‌شوند باید بر اساس چارچوب‌های ابلاغی گمرک ثبت شوند. این چارچوب‌های اجرایی پرداخت هزینه‌هایی برای واردات مسافری را شامل می‌شود که پیش از این از مسافران اخذ نمی‌شد و اجرای آن با مخالفت‌هایی از سوی کاربران در فضای اجتماعی مواجه شده است. 

وزارت ارتباطات گفته فعلا این مرحله را با گوشی‌های اپل شروع می‌کند و به این ترتیب هر شخصی که از ۱۴ آذرماه گوشی وارد کند و در هنگام ورود آن را اعلام نکند گوشی وی فعال نخواهد شد. 

ضمنا گوشی تلفن افرادی که به عنوان مسافر و یا گردشگر وارد کشور شده و یا رومینگ خارجی دارند،  به مدت 30 روز در کشور فعال خواهد بود.

در همین حال گمرک ایران نیز روز یکشنبه به مسافرانی که وارد کشور می‌شوند هشدار داد که دستگاه‌های تلفن همراه خود را ثبت کنند. بنا به اطلاعیه گمرک هر مسافر برای ثبت گوشی تلفن همراه خود باید هم حقوق گمرکی و هم دوبرابر سود بازرگانی و هم عوارض متعلقه را بپردازد . این بخشنامه گفته که در صورت عدم ثبت گوشی مسوولیت ( فعال نشدن آن ) با مسافر خواهد بود. 

در همین حال روز یکشنبه تعدادی از واردکنندگان گوشی تلفن همراه در یک جلسه مطبوعاتی نسبت به اجرا نشدن طرح رجیستری اعتراض کردند. یکی از شرکت کنندگان در این جلسه انتقادات به طرح رجیستری و تاثیر منفی آن بر بازار و قیمت تلفن همراه را به قاچاقچیان موبایل نسبت داد. 

از طرف دیگر برخی کاربران نیز در شبکه‌های اجتماعی نسبت به تاثیر طرح رجیستری روی گوشی‌های مسافری اعتراض کردند. به گفته این کاربران روی واردات گوشی به اندازه‌ای عوارض و حقوقی گذاشته‌اند تا قیمت گوشی وارداتی گران‌تر از گوشی وارد شده توسط واردکننده‌ها شود. به این ترتیب سیگنالی که مسوولان طرح رجیستری برای مردم دارند می‌فرستند این است که حتی گوشی مسافری وارد نکنید. کاربران می‌پرسند چرا طرح رجیستری مسافران را هدف قرار داده  است؟ 

در همین حال یک نظرسنجی از کاربران آی تی ایران نشان میدهد تنها ۱۷ درصد شرکت کنندگان معتقدند که اجرای طرح رجیستری به شکل فعلی به نفع مردم است. ۳۹ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی نیز این طرح را به نفع واردکنندگان می‌دانند. همچنین ۴۴ درصد شرکت کنندگان هنوز نظری در مورد این طرح ندارند. 

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.