تکنولوژی

ترس استفن هاوکینگ از آینده هوش مصنوعی

«استفن هاوکینگ» از سال‌ها پیش معتقد است که احتمالا هوش مصنوعی در آینده انسان را از صحنه روزگار خارج می‌کند. البته روز دوشنبه این فیزیکدان خبره و مشهور سعی کرد که رویکرد مثبت‌تری نسبت به این قضیه را از خود نشان دهد.

او در سخنرانی ویدیویی خود در افتتاحیه کنفرانس «web Summit» در لندن گفت: «احتمالا با استفاده از ابزارهایی که این تکنولوژی در اختیار بشر قرار می‌دهد، می‌توان برخی از صدماتی که بشر در گذشته به دنیا وارد کرده را ترمیم کنیم. بشر قصد دارد با استفاده از هوش مصنوعی فقر و بیماری را از بین ببرد و احتمالا در این مسیر ابعاد و شیوه زندگی انسان‌ها نیز تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و تغییر خواهد کرد. من در کل انسان خوش‌بینی هستم و معتقدم که می‌توان هوش مصنوعی را در جهت بهبود وضعیف فعلی دنیا به کار گرفت و عملکرد آن را با زندگی انسان‌ها در یک راستا تنظیم و کنترل کنیم.»

او در ادامه هم اظهار داشت که با آگاهی کامل از خطرات این تکنولوژی می‌توانیم از ابتدا اقدامات لازم برای پیشگیری از خطراتی احتمالی هوش مصنوعی را انجام دهیم. این اظهارات هاوکینگ که در گذشته گفته بود هوش مصنوعی می‌تواند حیات انسان‌ها را به‌طور کلی نابود کند کمی عجیب بود، البته تا زمانی که اظهارات خود را به این شکل ادامه نداده بود: «موفقیت در خلق هوش مصنوعی کارآمد می‌تواند بزرگترین و در عین حال بدترین واقعه در تاریخ بشریت باشد و متاسفانه فعلا کسی از پیامدهای پیشرفت هوش مصنوعی در آینده اطلاع دقیقی ندارد. هنوز نمی‌دانیم که هوش مصنوعی در آینده به کمک انسان‌ها می‌آید و یا اینکه به طور کامل بشریت را زیر پا می‌گذارد و آن را برای همیشه نابود می‌کند.»

او در ادامه سخنان دلهره آور خود گفت: «تا زمانی که بشریت خود را آماده مقابله با خطرات احتمالی این تکنولوژی نکرده باشد، هوش مصنوعی جدی‌ترین و بدترین دشمن بشریت تلقی خواهد شد. این تکنولوزی می‌تواند باعث افزایش خطرات مختلفی از جمله تولید اسلحه اتوماتیک پیشرفته و بیکار شدن جمع کثیری از افراد در صنایع مختلف شود. هوش مصنوعی می‌تواند رکود اقتصادی گسترده‌ای را در دنیا به راه بیاندازد.»

هاوکینگ همواره مدعی شده که بشریت از سال‌ها پیش به بدترین شیوه ممکن با سیاره زمین و محیط زیست رفتار می‌کند و اگر انسان این رویه نادرست خود را تغییر ندهد، احتمالا تا 100 سال آینده مجبور به ترک کره زمین خواهیم شد. بنابراین بهتر است از همین حالا وسایل ضروری خود را آماده کنید چرا که هر لحظه ممکن است مجبور به فرار از کره زمین و سفر به‌ ماه بشویم.

منبع : آی‌تی‌ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا