تکنولوژی

موفقیت آیفون 10؛ خوشحالی سامسونگ و ناراحتی گوگل

پس از مدت‌ها انتظار بالاخره پیش فروش آیفون 10، گران ترین اسمارت فون دنیا آغاز شد. البته احتمالا اینکه تا چند ماه آینده بتوانید یک آیفون 10 داشته باشید خیلی زیاد نیست چراکه طرفداران استقبال بی نظیری از پیش فروش این محصول داشته‌اند. نکته جالب اینکه برخی از رقبای اپل از فروش بالا و موفقیت آیفون 10 خوشحال هستند. یکی از این رقبا شرکت سامسونگ است که نمایشگرهای آیفون 10 که گران‌ترین قطعه این آیفون نیز محسوب می‌شوند را تولید کرده است.

همانند سامسونگ، گوگل هم به یکی از رقبای جدی اپل تبدیل شده اما برعکس سامسونگ این شرکت دلیل خاصی برای خوشحال شدن از فروش یفون 10 ندارد! گوگل برای اینکه بتواند موتور جستجوی پیش‌فرض محصولات اپل باشد، بایستی میلیاردها دلار به این شرکت پرداخت کند. طبق آخرین گزارش‌ها قرارداد موتور جستجوی پیش فرض آیفون، 3 میلیارد دلار ارزش دارد و البته گوگل حاضر به پرداخت آن شده است! تاکنون هیچ اخبار جدیدی از قرارداد بین اپل و گوگل منتشر نشده و گوگل هم در گزارش سه‌ماهه سوم سال مالی خود هیچ اشاره‌ای به اپل نداشت. اما وبسایت Business Insider معتقد است که افزایش «هزینه‌های دریافت ترافیک» (TAC) شرکت گوگل، به دلیل بستن قرارداد جدید با شرکت اپل بوده است. هزینه دریافت ترافیک بخشی از درآمد گوگل است که از طریق افزایش حجم ترافیک ورودی به موتور جستجوی این شرکت به‌دست می‌آید.

هزینه‌های کسب ترافیک گوگل در سه‌ماهه سوم امسال، حدود 23 درصد از درآمد گوگل از بخش تبلیغات را به‌خود اختصاص داده است که در مقایسه با همین مدت در سال گذشته با افزایش 2 درصدی همراه بوده است. گوگل در گزارش مالی سه‌ماهه سوم اعلام کرد که بیش از 28 میلیارد دلار درآمد از طریق تبلیغات داشته که حدود یک چهارم آن متعلق به همین هزینه کسب ترافیک است.

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی که مدت‌ها قبل منتشر کرد ادعا می‌کرد که گوگل تا حدودی راجع به هزینه‌های کسب ترافیک احساس نگرانی می‌کند و به همین دلیل تصمیم به تولید و عرضه یک سخت‌افزار تحت برند گوگل گرفته است. این شرکت قصد داشت با تولید پیکسل و فروش آن در اکثر نقاط دنیا کاربران را به استفاده از این محصول گوگل و درنتیجه استفاده بیشتر از موتور جستجوی این شرکت تشویق کند. با تحقق این هدف، گوگل می‌تواند بدون نیاز به پرداخت میلیاردها دلار به اپل، آمار استفاده از موتور جستجوی خود را افزایش دهد. با این وجود، پیکسل 2 این شرکت نشان داد که گوگل فعلا توانایی تولید اسمارت فونی هم‌تراز آیفون شرکت اپل را ندارد و تا چند سال آینده همچنان باید به این شرکت باج پرداخت کند.

منبع : آی‌تی‌ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا