تکنولوژی

چرا سیستم تشخیص چهره آیفون ۱۰ در هنگام معرفی کار نکرد ؟

در روزی که اپل آیفون ۱۰ و امکانات جدیدش را با افتخار معرفی می‌کرد یک اتفاق باعث خجالت زده شدن مدیران این شرکت شد و آن عمل نکردن سیستم FaceID یا همان تشخیص چهره در هنگام دموی محصول بود. اپل حالا در مورد این اتفاق توضیح داده است.

اتفاق آن زمانی رخ داد که کریگ فدریقی معاون اپل طبق معمول و پس از معرفی پر طمطراق تکنولوژی جدید تشخیص چهره و ضریب پایین خطای آن روی صحنه آمد تا دموی آن را به همگان نشان دهد. در کمال تعجب FaceID در هنگام نگاه کردن فدریقی به آیفون روی سن کار نکرد و او مجبور شد با وارد کردن عدد پسورد ( Passcode) را باز کند و وارد آن شود. بروز این اشکال به خصوص بلافاصله بعد از تبلیغات اپل درباره آن باعث خجالت زده شدن مدیران اپل و البته دادن بهانه به مخالفان اپل شد. 

 

سخنگوی اپل حالا جواب رسمی به این موضوع داده و در گفت و گو با یاهو گفته است: 

پیش از اجرای دمو افراد چندین بار این گوشی را در دست گرفته بودند بی خبر از آن که Face ID تلاش خواهد کرد که چهره آن‌ها را شناسایی کند. پس از چندین بار تلاش ناموفق در شناسایی چهره ( چون چهره فدریقی نبوده ) آیفون همان کاری را کرده که قبلا طراحی شده آن را انجام دهد و آن درخواست برای Passcode است. بنابراین FaceID روی دستگاه فدریقی اشکالی نداشته است. 

نگرانی از بابت این اشکال در شناسایی چهره فدریقی زمانی بالا گرفت که بسیاری مطمئن نیستند که FaceID به اندازه Touch ID یا سیستم اثرانگشت کارایی مناسب و سریعی داشته باشد. توضیحات اپل اما منطقی به نظر می‌رسد به خصوص که هم اکنون در سیستم اثر انگشت نیز چنین فرآیندی در گوشی‌های اپل وجود دارد یعنی اگر چندبار یک اثرانگشت اشتباه روی سیستم اثرانگشت آیفون یا آی‌پد ثبت شود دستگاه برای امنیت بیشتر کاربر را مجبور به زدن Passcode می‌کند.

 با این توضیحات اما آماده نبودن یا آگاه نبودن افراد پشت صحنه اشکالی است که اپل بهای سنگینی برای آن خواهد پرداخت. 

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.