تکنولوژی

اسنپ چت چگونه زیر سایه فیس‌بوک نماند

روز سه‌شنبه اسنپ‌چت با رونمایی از ابزارهای جدید، تا حدودی روند رقابت با فیسبوک را به نفع خود تغییر داد و موجب خرسندی بسیاری از طرفداران و کاربران این برنامه شد. کمپانی اسنپ همواره تمایلش به ایجاد تغییر و تحول را نشان داد است، اما تغییرات اخیر اسنپ‌چت نشان می‌دهد که حتی ویژگی‌های شاخص و شناخته شده این برنامه نیز ممکن است دستخوش تغییرات قرار بگیرند.

آپدیت جدید اسنپ‌چت که “اسنپ نامحدود” (Limitless) نامیده می‌شود، به‌این معنی است که می‌توانید یک اسنپ را به دفعات بی‌نهایت برای دیگرکاربران ارسال کنید و تا رمانی که آن را مشاهده نکنند می‌توانید این کار را تکرار کنید. در ضمن می‌توانید برای هر اسنپ یک دوره تکرار (لوپ) تعیین کنید تا اسنپ مورد نظر در زمان تعیین شده مجددا ارسال شود و تا زمانی که آن را متوقف نکنید این کار را ادامه می‌دهد. در ضمن آپدیت جدید اسنپ‌چت شامل طراحی اموجی و “پاک‌کن جادویی” می‌شود که به شما این امکان را می‌دهد که اشیاه داخل تصاویر را محو کنید.

عملکرد سریع یکی از مهم‌ترین نیازها هنگام استفاده از اسنپ‌چت در گذشته بود. قبلا اسنپ‌ها حداکثر یک روز دوام داشتند و تنها یکبار در داخل چت قابل مشاهده بودند و سپس محو می‌شدند. حال با وجود گزینه‌های جدیدی مانند اسنپ نامحدود و تکرار شونده، این مسئله دیگر اهمیتی ندارد. از این بعد در صورتی که تا 10 ثانیه اول نتوانید اسنپ را مشاهده کنید، اسنپ مورد نظر ناپدید نخواهید شد و زمان کافی برای مشاهده آن خواهید داشت.

اما دلیل تغییر این مشخصه‌ی مهم و اصلی اسنپ‌چت چیست؟ اسنپ بیشتر تمرکز خود را بر روی این موضوع گذاشته که تمامی کاربران از مبتدی تا حرفه‌ای، بتوانند تصاویر و اسنپ‌های دلخواهشان را از طریق این برنامه خلق کنند.

اسنپ‌چت از زمانی که فیسبوک نسخه‌ی مشابه “استوری‌” را در اپلیکیشن اینستاگرام و فیسبوک استفاده (تقلید) کرد، تحت فشار قرار زیادی قرار گرفته است. اما فیسبوک به همین بسنده نکرده و مارک زاکربرگ موسس این شبکه اجتماعی در کنفرانس F8 این شرکت که ماه گذشته برگزار شد، از معرفی دوربین‌های واقعیت افزوده فیسبوک در آینده نزدیک خبر داد که شباهت بسیار زیادی به لنزهای مورد استفاده در اسنپ‌چت دارد.

با این حال، تقلید فیسبوک از لنزهای مورد استفاده در اسنپ‌چت به معنای پایان ماجرا نیست. گزارش اخیر منتشر شده نشان می‌دهد که بیش از 46 درصد کاربران اسنپ‌چت هرگز از اینستاگرام استفاده نمی‌کنند و این یعنی اسنپ‌چت کاربران به‌خصوص و انحصاری خود را دارد.

با این وجود، این مسئله به معنای تحت فشار قرار نداشتن اسنپ‌چت از طرف تبلیغ‌کنندگان و سرمایه‌گذاران برای رشد و پیشرفت برنامه در آینده نیست. توییتر به دلیل موفق نبودن در جذب کاربران جدیئ و ناتوانی در جلب رضایت سرمایه‌گذاران، با کاهش قابل توجه سهم این شرکت دربازار مواجه شد و درهمین حال فیسبوک توانست حیطه کاری خود را بیش از پیش گسترش و پیشرفت دهد. مسلما شرایط اسنپ به شرایط فیسبوک شباهت بسیار زیادی دارد.

یکی از راه‌هایی که اسنپ می‌تواند حود را از زیر فشار خارج کند، از طریق ارائه امکانات جدید و آموزنده است. اسنپ‌چت همکاری‌های زیادی با شرکت‌ها و ناشران مختلف (مثلا Mashable) دارد و با بهره‌گیری از قرارداهای این کمپانی با استودیوهای تلویزیونی، باید محتویات جذاب بیشتری را برای کاربران خلق کند.

راه بعدی، ارائه ابزار و گزینه‌های خلاقانه و جذاب جدید به کاربران است، دقیقا مشابه همین کاری که روز سه‌شنبه انجام داد. با ارائه چنین امکاناتی، می‌بینیم که بسیاری از کابران سخت‌گیر و تازه‌وارد ابزار جدید و مهیج‌تری برای سرگرم شدن خواهند یافت.

یکی از کاربران هنرمند و طراح اسنپ‌چت درباره تغییرات اخیر در این برنامه می‌گوید: “فعلا نمی‌دانم که تغییرات جدید چه تاثیراتی بر روی غملکرد کابران خواهد داشت اما به‌نظر می‌رسد که بازخوردهای آن مثبت خواهد بود. شخصا دوست داشتم امکانات جدیدی در بخش کنترل ویدیوها و امکان اضافه کردن جزئیات جدید به آنها در آپدیت‌ جدید اضافه شود.”

اسنپ‌های بی‌نهایت به‌این معنی است که مادرها دیگر نگران سریع چت کردن دخترانشان و از دست دادن اسنپ‌های آنها نخواهند بود و با خیالت راحت می‌توانند اسنپ‌ها را مشاهده کنند.

لازم به ذکر است که این به‌روز رسانی‌ جدید یک روز قبل از انتشار اولین گزارش مالی این شرکت ارائه خواهد شد. این تغییرات جدید مدرکی آشکار در اثبات شکوفایی و پیشرفت روزافزون این شرکت در ارائه خدمات جدید و متنوع است.

بخش 1

بخش 2

بخش 3

ارقام نمایش داده شده در نمودارهای بالا، تعداد کاربران فعال روزانه اسنپ‌چت را نشان می‌دهد و به‌جای آن حداکثر تعداد کاربران در هر مقطع طمانی را نشان می‌دهد که تحلیلگران و سرمایه‌گذاران مجبورند به همین ارقام بسنده کنند.

اسنپ‌چت مملو از افراد فوق‌العاده خلاقی است که همواره به طراحی تصاویر و ویدیوهای خلاقانه به‌وسیله ابزار ارائه‌شده در اسنپ‌چت ادامه می‌دهند. فعلا اسنپ‌چت برنامه خاصی برای حمایت از این افراد مانند اقداماتی که یوتیوب برای دارندگان کانال‌های پربازدید انجام می‌دهد، ندارد. در به‌روزرسانی اخیری که انجام شد، برخی ابزار که استفاده از انها برای کاربران بسیار ساده بود، حذف گردیدند که این مسئله تا حدودی موجب نگرانی کاربران حرفه‌ای شده است.

همچنین، حمایت نشدن این افراد توسط اسنپ‌چت، موجب کاهش انگیزه آنها شده. اسنپ‌چت معتقد است که با خلق تصاویر جذاب برای نوجوانان و داشنجویان کالج و افراد مشهور می‌تواند به جذب کاربران بیشتر به ابن برنامه امیدوار باشد و نیازی به حمایت مالی از این طراحان حرفه‌ای اسنپ‌چت نمی‌بیند.

به‌روزرسانی جدید نه‌تنها به کاربران حرفه‌ای، بلکه به کاربران متوسط نیز قدرت خلق تصاویر جذاب و حرفه‌ای‌تر را می‌دهد.البته ممکن است برخی کاربران از ابزار جدد راضی نباشند.

 “اسپنسر” یکی از کاربران حرفه‌ای اسنپ‌چت می‌گوید: “نمی‌دانم ویرایش عکس‌‌ها تا چه حد موجب پیشرفت این پلتفورم می‌شود اما در جذابیت آن شکی ندارم و امیدوارم که بتوانم هرچه زودتر از آنها استفاده کنم. با نوار ابزاری که در سمت راست تعبیه شده، به‌نظر می‌رسد ابزار جدید زیادی در راه باشد.”

منبع : آی‌تی‌ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا