تکنولوژی

با نقشه فونت IDEO با دنیای فونت‌ها بیشتر آشنا شوید

تایپوگرافی  هنر و فن حروف‌چینی (حروف‌نگاری) برای نمایش زبان است  و علاقه مندان به این فن، معمولا انواع فونت‌ها را با اسامی آنها می‌شناسند اما دیدن تمام فونت‌ها کنار هم می‌تواند کار را برای کاربر در انتخاب فونت، بسیار راحت‌تر کند. نقشه فونت IDEO نیز به همین منظور طراحی شده است و ابزاری است تا کاربران بتوانند تمام فونت‌های مشابه را کنار یکدیگر ببینند و با کلیک روی آیکون هر کدام از آنها، جزئیات و نام فونت را مشاهده کنند.

IDEO یک شرکت بسیار مشهور بین‌المللی در زمینه دیزاین است که در سال ۱۹۹۱ توسط دیوید کلی پروفسور دانشگاه استنفورد  در سیلیکون ولی تاسیس شد. 

حالا نقشه فونت IDEO برنامه‌ای است که توسط Kevin Ho طراحی و توسعه داده شده و شامل نقشه‌ای است که با استفاده از الگوریتم‌های تکنولوژی یادگیری ماشینی قادر است انواع فونت‌ها را بر اساس خصوصیات ظاهری  مانند شکسته یا غیر شکسته بودن، سِریف بودن، اندازه آنها و غیره دسته بندی کند.

Ho در پستی در بلاگ خود نوشت:”برنامه نویسان نیازمند راه آسان‌تری بودند که بتوانند فونت‌های مختلف را با زیبایی منحصر به فرد هرکدام کنار هم مشاهده کنند، به همین دلیل تصمیم گرفتم با استفاده از تکنولوژی الگوریتم‌های یادگیری ماشینی، نقشه‌ای طراحی کنم که قادر است انواع فونت‌ها را بر اساس خصوصیات ظاهری و بصری آنها رده بندی کند و کنار یکدیگر قرار دهد. برنامه نویسان با استفاده از این نقشه با روش تایپ کاملا جدید آشنا می‌شوند.”

با همین شیوه، نقشه‌ای با بیش  از 750 فونت ساخته شد که تمام آنها از طریق گوگل فونتز به صورت رایگان قابل دانلود هستند. اگر برنامه نویس هم نیستید، بازهم استفاده از این نقشه تجربه جالبی است. سرویس‌های دیگری نیز در اینترنت برای دیدن تمام فونت‌ها به صورت دسته بندی شده وجود دارد مانند Identifont  و Typewolf. اما کاربر با استفاده از ابزار IDEO به راحتی بین فونت‌ها  جستجو می‌کند و فونت مورد نظر خود را انتخاب می‌کند.

منبع : آی تی ایران

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن