تکنولوژی

هواپیمایی مالزی نخستین مشتری سیستم جدید GPS

سه سال پیش، پرواز شمارهMH370  هواپیمایی مالزی  که 239 مسافر داشت، حوالی اقیانوس هند از صفحه رادار خارج شد. با پیدا نشدن ردپایی از این  هواپیما بحث پیرامون استفاده از تکنولوژی‌های به روز و قدیمی ردیابی ماهوا‌ره‌ای در صنعت هوایی بالا گرفت. در آن زمان مشخص شد بخش عمده هواپیماهای موجود در صنعت هوایی اساسا از سیستم موقعیت جغرافیایی یا GPS به روزی بهره نمی‌برند و با پیدا نشدن جعبه سیاه عملا یافتن مکان دقیق هواپیماهای سانحه دیده – مشابه اتفاقی که برای هواپیمای مالزی رخ داد – بسیار دشوار و حتی غیر ممکن است. 

حالا این ایرلاین که گم شدن هواپیمایش در اقیانوس جنجال زیادی به پا کرد اعلام کرده  که سرویس جدید GPS  در این شرکت مورد ا ستفاده قرار گرفته که با استفاده از ماهواره‌های مختلف مکان تمام هواپیماها را در لحظه ردیابی می‌کند. با استفاده از این سیستم جدید، هواپیماها به صورت لحظه به لحظه ردیابی می‌شوند و همچنین تمام سطح کره زمین و حتی نواحی دور افتاده را پوشش می‌دهد.

طبق گزارشی از بلومبرگ، سیستم ردیابی ماهواره‌ای توسط سه شرکت هواپیمایی اعمال شده است: Airon، SITAONAIR و  FlightAware. این سرویس به 72 ماهواره ارتباطی متصل است که توسط شرکت امریکایی Iridium اداره می‌شوند وقادر است با استفاده از تکنولوژی ADS-B ،اطلاعات مکانی هواپیماها را با دستگاه‌های رسیور زمینی به اشتراک بگذارد. یکی از مزایای استفاده از ماهواره‌ها در ردیابی هواپیما، پوشش دهی بالا حتی در نقاط دور افتاده و دور از دسترس است. سخنگوی این ایرلاین در بیانیه‌ای گفت:” دستیابی به تکنولوژی ردیابی جهانی هواپیماها به صورت لحطه به لحظه، همیشه یکی از اهداف شرکت‌های هواپیمایی بوده است. ما مفتخریم که اولین شرکت هواپیمایی هستیم که از این سیستم جدید برای  ردیابی هواپیماهای شرکت خود استفاده می‌کنیم.”

به نظر می‌رسد اتفاقی که در مورد هواپیمای MH370  رخ داد حالا به پیشرفتی در صنعت هوایی منجر شده است . سیستم مکان یاب این هواپیما به طور ناگهانی اتصال خود را با مقر زمینی از دست داد که مشخص نیست آیا به صورت عمدی و یا به دلیل مشکلات فنی این اتفاق رخ داده است. در هر صورت، بعد از این اتفاق هواپیمای مورد نظر از دید ماهواره‌ها نیز خارج گشت.

البته بقایای این هواپیما در سواحل آفریقا پیدا شد اما بدنه اصلی آن هنوز نامشخص است که احتمالا جایی در اواسط اقیانوس سقوط کرده است.

منبع : آی تی ایران

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن