تکنولوژی

نامه مدیرعامل آپارات به مدیرعامل تلگرام

نام نویسنده: محمد جواد شکوری مقدم

محمدجواد شکوری مقدم مدیرعامل آپارات نامه‌ای که آن را «چند کلمه شوخی و جدی با مدیر تلگرام» نامیده خطاب به پاول دورف(مدیرعامل تلگرام) منتشر کرده است. مدیرعامل آپارات در این نامه که روی وبلاگش منتشر شده محدودیت‌ها و مشکلاتی که این روزها به عنوان یک شبکه اجتماعی داخلی با آ‌ن درگیر است را دستمایه مقایسه با شبکه اجتماعی خارجی قرار داده که چون خارج از ایران قرار دارد با هیچ کدام از این مشکلات مواجه نیست. این نامه را در ادامه می‌خوانید : 

 

پاول سلام، تلگرامت چطوره؟

خواستم یکم باهات درد دل کنم. 

خوش به حالت پاول که اینجا نیستی تا روی محتوی  انقدر بهت سخت بگیرن و اعتبار سرویست رو زیر سوال ببرن.

خوش به حالت پاول ، تلگرامت هر جور که مردم دوست دارن کار می کنه و صدای کسی بهت نمیرسه !!

پاول، جدی جدی خوش بحالت، هیچ وقت نگران این نیستی که برخی سازمان ها و اشخاص حقیقی و حقوقی ازت شکایت کنن و ماهی چند بار اینور و اون ور بری و پاسخ کارهای کرده و نکرده ات رو بدی.

پاول باورت نمیشه صدا و سیمای کشور من صبح تا شب داره توی برنامه هاش تبلیغت رو می کنه ولی به  سرویس های فارسی که می رسه صد جور قیقاج می رن که اسممون رو نبرن، وقتی اپلیکیشن برای دانلود دارن می گن ” گوگل پلی و نمونه های داخلی” ، وقتی کانال رو آپارات دارن و از دهن مجری می پره، براش توبیخ کتبی می فرستن، اصلا می دونی توبیخ چیه؟! به هنرمندان اخطار می کنن که اگر با اینها کار کنید ممنوع التصویر میشید، از کار بیکار میشید !! مگه ما چیکار داریم میکنیم ؟!

پاول، نوش جونت، فقط به توسعه سرویست فکر می کنی، ایده پردازی می کنی، کلاسترهات رو تیون می کنی، ولی ما باید صد جور مراقبت های دیگه هم داشته باشیم تا سرویس مون رشد کنه و طیف وسیع تری از کاربران رو پوشش بده .

پاول اینجا جای عجیبیه، اگر نباشی و دست کسی بهت نرسه هر کاری بخوای می کنی ولی اگر دم دست بعضی ها باشی به همه چیت گیر می دن.

پاول باورت نمیشه اینجا بعضی ها افتخارات رو دفن می کنن، فقط برای اینکه خودشون مفتخر نیستن، از کار میندازنت چون خودشون کار نکردن.

پاول اون وقتی که داری به فیچرهای جدیدت فکر می کنی که چجوری بترکونی، من دارم به فیچرهای یواشکیم فکر می کنم که هیچ کس متوجه نشه!! آخه اینجا خیلی چیزها از نظر خیلی ها همینجوری دلبخواهی ممنوعه، کلی فکرهای باحال داریم  که جیگر لانچش رو نداریم. اصلا می دونی جیگر چیه؟ تا حالا به جیگر احتیاجت شده؟

پاول قانون جرایم رایانه ای می دونی چیه؟  رسانه کاربر محور چی؟؟  تا حالا تو سایت ساماندهی فراموشی رمز زدی ؟ اصلا لازم شده از چندجا که هیچی، از یکجا مجوز بگیری؟ تا حالا مجوزهای جور واجور سرعتت رو کم کرده؟ 

پاول خوشا به جات، نه فقط تو، بقیه سرویس های  هم که بیرون از این کشور هستند، خیلی جاشون راحته ، حالشون خوبه!! چون محتوای مورد سلیقه مردم توشون می چرخه، هم مردم خوش حال ترن و هم اگر دیگه خیلی بیرون خط قرمز باشه همون یک محتوا مسدود میشه، به جای دیگه ای آسیب نمی رسه ، کاش قوانین برای همه یکسان بود، فعلا شما آزاد و ما اسیر، خداوکیلی دوست ندارم تو مثل ما اسیر بشی ولی آرزو می کنیم ما هم مثل تو آزاد بشیم .

پاول بعضی ها می گن ما هم مثل تو باید بزنیم بیرون، تا وقتی این تبعیض بین ما و شما وجود داره، حس و حال پیشرفت و ساختن هر روز کمرنگ تر میشه، ولی چیکار کنیم پاول، ما اینجا رو دوست داریم بهش عادت داریم دلمون براش تنگ میشه…و مثل همیشه با امید زنده ایم و می دونم یک روزی درست میشه، امیدوارم فقط خیلی دیر نشه.

تا امروز با چنگ و دندون و توانایی های تیمیمون قامتمون رو راست نگه داشتیم، کار دیگه ای هم البته بلد نیستیم و مثل اینکه همینجوری هم باید ادامه بدیم، فقط خواستم یکم گپ بزنم باهات دلم وا شه یه موقع به دل نگیریا.

 

بای

محمد جواد از آپارات

نوشته های مشابه

‫17 دیدگاه ها

 1. گمشو بابا ، غلط اضافی نکن ، تو خودت آدم مزخرفی هستی.
  بزرگترین ضررت اینه که برداشتی بخش تبلیغات تمام سایت های مشهور رو گرفتی زیر دست خودت اونم با هزینه های خیلی خیلی زیاد ، که به جز شرکتهای بزرگ کسی نمیتونه تبلیغات بده ، لعنت به تو با اون صباویژنت ، لعنتتتتت

 2. من نمیفهمم چه جورکشوری داریم که مردم یه کار بد یه سازمان دولتی رو ندید میگیرند و بخش خصوصی موفقی مثل آپارات رو زیر سوال میبرن به خاطر اینکه به آپارات انتقادی دارند. خب برادر من انتقاد تو سرجاش ولی ربطی به کار بد صدا و سیما و تمامیت‌خواهی اون سازمان نداره. نکته دیگه اینکه مثلا طرف اومده نوشته چرا صباایده و‌آپارات چند صد میلیون تومن درآمد دارند!!! خب این چیز بدیه؟ باید بخش خصوصی مون همش بدبخت و توسری خور بمونه و میلیارد میلیارد به صدا وسیما و نهادهای دولتی و شبه دولتی برسه؟ اگه بخش خصوصی درآمد داره و داره این پول رو از بازار در می آره نوش جونش اما اگه بخش خصوصی وصله به دولت و داره از طریق وام و رانت و اینا برای خودش فضا درست میکنه به اون باید خرده گرفت

 3. محمدجوادفداتشم یک کلام میگم خطم کلام بگوش بگیر”توچی میگوی ایناچه میگویند”خوب میدون یه درددل کردی مشکلاتت دوچندشده.اگه نمیدونست این پیامهای روبخون اجنوی ووطن فروش ،اونوربزرگ بین ،ماهی چندصدمیلیون مفت مفت دربیار…شدی
  اصلا:
  توچی میگوی ؛ من چی میگم ، ایناچی میگوند!!
  هرجاکه هستی وخواهی بودانشالله موفق وسربلندباشی

 4. اگر توی رسانه ملی صبح تا شب اسمت بیاد بتونی رشد کنی حاضری اسم یکی مثل خودت رو توی سایتت ببری و باعث رشد اونم بشی؟ تا حالا از صد تا رسانه ای که زنگ میزننن صبا ویژن التماس میکنن برای آگهی پرسیدی حالشون چطوره؟ کسب و کارشون چطوره؟ یک بار شده ببینی آدمات چطوری میزنن تو دهنشون؟ تا حالا ناآشنا زنگ زدی به سرویسهات یخورده مسخره ات کنن روزت ساخته بشه؟
  سفره رو خودت کوچیک کردی برادر از چی گله میکنی

 5. با این میدونی میدونی ها نشون دادی که حتی توی تصورت هم نمیگنجه که اونا خیلی خیلی بیشتر از تو برای سیستمشون زحمت کشیدن و میکشن.

  بعد از این همه مدت، تصوری که از راه انداختن چنین سایتی داری اینه که صرفاً یک آرشیو باشه که مردم توش فیلم آپلود کنن. میدونی علم رسانه، در مورد خاصیت رسانایی سیم ADSL و نحوه راه اندازی سرور آپلود نیست؟

  میدونی رسانه های حرفه ای، با نقشه عملیات فرهنگی بخش عملیات روانی چند تا سازمان اطلاعاتی همکاری میکنن؟ میدونی اتاق فکر و نقشه راه دارن؟ میدونی همینجور سرشون رو پایین نمیندازن که ندونن میخوان آخرش کاربر رو به کجا برسونن؟

  میدونی نگاهت به سایتی که صاحبشی خیلی کارتونیه؟

  قانون جرایم رایانه ای؟؟؟؟
  کسی ندونه فکر میکنه قانون طالبان یا داعشه! یعنی برای اجرای بارزترین اصول اخلاقی ناز و عشوه میای؟؟؟ حتی تلگرام و اینستاگرام و یوتیوب هم حداقل در اعلام سیاستهای کاری و در حد حرف از اصول اخلاقی طرفداری میکنن.

 6. مسخره اگه یوتیوب رو باز بذارن که دیگه “فیچرهای یواشکی” تون رو باید بذارید در کوزه آبشو بخورید که…
  لطفا دیگه از “ایده پردازی” حرف نزنید!

 7. جالبه اصلاً به این نکته اشاره نکردی که آپارات به همراه صبا ایده دارن ماهی چند صد میلیون تومان از طریق تبلیغات درآمد کسب میکنن ولی تلگرام داره فقط ماهی یک میلیون دلار هزینه میکنه.
  این قسمت خوش به حال کیه؟ بسه دیگه مظلوم نمایی.

 8. دقیقا.
  همچین برا شما بد هم نشده که. وگرنه تا الان میتونستی با یوتیوب رقابت کنی؟؟ اصن اسمی ازت نبود. نمک خوردن و نمک شکستن درست نیست

 9. آقای شکوری مقدم شما دیگه چرا ؟
  شما که وصلی به دریا
  شما که پشتیبان داری
  شما که همون ایده آپارتت رو هم از رو یه سایتی که تو نطفه خفه شد برداشتی
  این درد دلت بیشتره به ” پاول ” نبود به ارگانهای ذیربط بود که بیشتر از قبل هوات رو داشته باشن

 10. چرا تمام موفقیتهای آپارات رو به نبودن یوتیوب ربط میدی؟ چرا بقیه موفق نشدن؟ حتما کسی که موفق میشه خودش هم یه قدمی برداشته در این حد منصف باشیم . فیلترکردن یوتیوب خیلی بد اما بودن آ‍پارات خیلی منفعتهایی داشته برای کاربرا اینکه مدیر یه شرکت ایرانی بیاد مشکلاتش رو بگه و به جای همدردی باهاش بگیم حقت بوده چون فضا برای رشد تو فراهم بوده پاسخ منطقی نیست.

 11. اگه همین محدودیت ها و باعث و بانی هاش نبودن چه کسی یوتیوب با این عظمت رو ول می کرد بیاد سراغ آپارات؟؟!
  این محدودیت ها واسه هرکسی آب نشد برای شما حداقل نون شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا